לילה לבן (תל אביב)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מופע בשדרות רוטשילד במסגרת "לילה לבן", 2009

אירועי לילה לבן נחוגים ברחבי תל אביב החל משנת 2005, שנתיים אחרי שהעיר הלבנה הוכרזה כאתר מורשת עולמית על ידי אונסק"ו ושנתיים אחרי הלילה הלבן הראשו שהתקיים בפאריז בשנת 2001. רון חולדאי ראש עיריית תל אביב יפו ביקש מדובר העירייה, בעקבות ההכרזה לערוך אירוע שבו ההכרזה תוצג באופן רשמי. הדובר החליט לערוך שבוע של אירועים במתחם העיר הלבנה תחת הכותרת ״התל אביבים מסתובבים עם הראש למעלה״ שכללה משמעות כפולה של גאווה על המורשת העירונית והפנית המבט למעלה, לאוצר הארכיטקטוני של העיר. האירועים כללו תערוכה במוזיאון תל אביב שנאצרה על ידי האדריכלית ניצה סמוק, ישיבת מועצה חגיגית, אירוע מרכזי בהיכל התרבות בהשתתפות נשיא המדינה ושרת החינוך והתרבות, משט לבן ואירועים נוספים. בהשראת הלילה הלבן הפריזאי, התלבטו בעירייה כיצד להמשיך את מורשת העיר הלבנה וכך נולד הלילה הלבן התל אביבי - אירוע אמנות לילי המשלב בין העיר הלבנה לעיר ללא הפסקה. לילה לבן התקיים תמיד בימי חמישי בסוף חודש יוני וכלל סדרה של אירועים לתוך הלילה תחילה במתחם העיר הלבנה ובשנים אח״כ האירועים גלשו לכל העיר. ב-2006 נוספה ריצת הלילה של נייקי לאירועי לילה לבן, אולם לאחר שהתברר שקשה עד בלתי אפשרי לקיים ריצת לילה וארועי לילה לבן באותו מועד, הוחלט לפצל את הריצה למועד אחר, אחרי לילה לבן. אירועי לילה לבן זכו להצלחה עצומה והעיר הוצפה באירוע השנתי של לילה לבן במבקרים מכל הארץ. רשויות נוספות החלו לקיים אירועי לילה לבן בתחומן. על פי יוזמה של עיריית תל אביב,[1] פתוחים בקיץ מדי שנה למשך לילה שלם (וכמה שעות לפניו ואחריו) בחינם או בהוזלה משמעותית מאות מועדונים, חנויות ומוסדות תרבות ואמנות בעיר ומתקיימים מופעים מסוגים רבים - מוזיקה, מחול, תיאטרון, סרטים, וידאו ארט, תערוכות יחיד וקבוצתיות ואמנות לסוגיה. המופעים, בחלקם, מתקיימים ברחוב תחת כיפת השמים ועל חוף הים. מוסדות תרבות עירוניים בתל אביב כדוגמת: מוזיאון תל אביב, מוזיאון ארץ ישראל, ספריית בית אריאלה ואחרים, גם הם פתוחים ב"לילה לבן".

בפסטיבל הלילה הלבן משתתפות עשרות מסעדות המציעות תפריטים מיוחדים לפסטיבל, ופתוחות עד הבוקר, כולל הגשת ארוחת בוקר למי שבילה כל הלילה.

אירועים בולטים[עריכת קוד מקור | עריכה]

במסגרת אירועי "לילה לבן" בשנים 2005-2008 התקיים פסטיבל למוזיקה מודרנית ובו התארחו עשרות אמנים והרכבי מוזיקה שונים מכל רחבי העולם המבצעים סדרת קונצרטים של יצירות ישנות וחדשות. לקראת סוף הפסטיבל הועברה על ידי אמן ידוע כיתת אמן.

בין אירועי המוזיקה של "לילה לבן" 2008 ניתן היה למצוא את דויד ברוזה בחוף הצוק, הג'ירפות, אפרת גוש ודניאל סלומון בחוף הבננה ביץ' ורבים אחרים. מסעדות מפורסמות הגישו ארוחות עסקיות במחיר של 70 ש"ח ואירועי מחול התקיימו בחוף גורדון ובפארק הירקון. התערוכות עסקו, בין היתר, בגרפיטי ובאדריכלות. סרטים וסרטי נישה הוקרנו בסינמטק תל אביב ובבית התפוצות, ובאוניברסיטת תל אביב הוקרנו סרטי סטודנטים מהאוניברסיטה.

בשנת 2009 נערכו אירועי "לילה לבן" בסימן חגיגות המאה לתל אביב.

בשנת 2012, הוחרמו אירועי הלילה הלבן על ידי אמנים ועסקים רבים. החרם נערך כמחאה על האלימות בה נקטו פקחי העירייה ושוטרי משטרת ישראל שבוע קודם לכן, במסגרת הפגנות המחאה החברתית. במקביל נוסדים אירועי לילה שחור, אירוע תשובה אלטרנטיבי המתכתב עם חלוקת העיר לעיר לבנה בצפון ועיר שחורה בדרום על בסיס חלוקה תקציבי.

בשנת 2015 POP UP PARK למרגלות התחנה המרכזית החדשה של תל אביב ברחוב השלכת התקיים אירוע אמנות ואקטיביזם עירוני שחיבר אזור נטוש לשכונת שפירא ונווה שאנן (תל אביב).

בשנת 2017 אירועי לילה לבן חיברו בין מרכז תל אביב לדרומה על ידי מסלול חווייתי של אמנות שקישר את שדרות רוטשילד, עם דרום העיר והתחנה המרכזית הישנה, דרך מתחם חברת החשמל ההיסטורי ותחנת הכוח הראשונה של תל אביב שנפתח לראשונה לציבור הרחב.

בשנת 2019 מתוכנן הקדמת אירועי ה"לילה לבן" ל-16 במאי ולחברם עם אירועי "שבוע האירוויזיון" אותו תארח תל אביב כשגם התכנים בחלק מהמופעים יקושרו למדינות המתארחות באירוויזיון 2019 ולתיירים שיבואו לצפות ולעודד בתחרות.

המרוץ הלבן[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנים 2006-2007 התקיים בתל אביב, במסגרת אירועי "לילה לבן", "המרוץ הלבן" שמתקיים גם בערים כמו סן פרנסיסקו, לוס אנג'לס, מדריד, שאנגחאי ולונדון בחסות חברת נייקי. בתל אביב השתתפו במרוץ כ-6000 רצים ואורכו היה חמישה או עשרה ק"מ לפי בחירה. המסלול מתחיל בכיכר רבין ומסתיים בפארק גני יהושע. החל משנת 2008 הופרד המרוץ הלילי מאירועי לילה לבן והוא מתקיים במועד נפרד ונקרא "מרוץ הלילה של תל אביב".

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]


הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ אף נחקק חוק עזר עירוני בעניין המתיר לפתוח עסקים באותו לילה.