שינויים

קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הוסרו 8 בתים ,  לפני שנה
←‏היסטוריה: אין צורך בקישור פעמיים
קבוצת מתנדבים שהתקבצה על מנת לעזור לחלץ שרידי קורבנות [[הפיגוע בקו 405]] ביולי [[1989]], הייתה למעשה ראשיתו של ארגון המתנדבים שנקרא לימים זק"א.{{ש}}
הארגון הוקם לראשונה כיחידת מתנדבים מיוחדת במסגרת [[המשמר האזרחי]] במשטרת מרחב חיפה, לאחר [[פיגוע התאבדות|פיגוע ההתאבדות]] הראשון בו פוצץ עצמו מחבל מתאבד בתוך אוטובוס בתחנה המרכזית של אגד בחדרה, בערב יום הזיכרון ([[13 באפריל]] [[1994]]). בפיגוע זה נהרגו חמישה מנוסעי האוטובוס ושלושים נפצעו. במהלך הטיפול באירוע, הסתבר כי המשטרה האחראית על הטיפול באירועים מסוג זה, אינה ערוכה לטפל בגופות ובשרידי קורבנות האירוע על פי ה[[הלכה]]. למקום הוזעק הרב [[אנשל פרידמן]] עם קבוצה של אנשי הקהילה החרדית משכונת [[רמת ויז'ניץ]] בחיפה כדי שיסייעו למשטרה בזיהוי ובטיפול בגופות ובשרידי הנפגעים על פי כללי ההלכה היהודית.
כלקח מהאירוע החליט מי שהיה אז ראש המשא"ז בחיפה, נצ"מ אבישי הדרי, להקים במסגרת המשמר האזרחי יחידה מיוחדת, שתורכב מגרעין של אנשי העדה החרדית בשכונת [[רמת ויז'ניץ]] בחיפה ואשר תפקידה יהיה לסייע למשטרה לטפל בגופותיהם של קורבנות פיגועי טרור ואסונות אחרים, על פי כללי ההלכה.
לאחר שאושרה הקמתה במסגרת המשמר האזרחי ולאחר שהוגדרו משימותיה ותואמו דרכי עבודתה בזירות האירוע עם המשטרה ועם כוחות הביטחון האחרים, קיבלה היחידה את השם זק"א (זיהוי קורבנות אסון) ובראשה הועמד הרב [[אנשל פרידמן]]. בתחילת דרכה של היחידה, הועבר למתנדבים קורס בנושאי [[זיהוי פלילי]] על ידי רס"ב יהודה לוי, אחראי לזיהוי קורבנות אסון של מרחב חיפה.
בתחילה פעלה היחידה החיפאית באזור הצפון, אך עם התגברות גל ה[[טרור]], הוקמו יחידות זק"א דומות במסגרת המשמר האזרחי בכל רחבי הארץ.
 

תפריט ניווט