טקס הדלקת המשואות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
תזמורת צה"ל יוצרת מגן דוד בטקס הדלקת המשואות לכבוד יום העצמאות ה-66 למדינת ישראל. החלק האמנותי של המופע כולל תרגילי סדר של דגלני צה"ל היוצרים צורות מורכבות ומגוונות.
השופטת מרים בן-פורת מדליקה משואה בערב יום העצמאות ה-40, 1988
טקס הדלקת המשואות לחגיגות ה-30 למדינת ישראל, בניהולו של יהודה אילן 1978

טקס הדלקת המשואות הוא הטקס הרשמי שנועל את אירועי יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ולנפגעי פעולות האיבה ופותח את חגיגות יום העצמאות. הטקס נערך ברחבת הר הרצלהר הרצל שבירושלים), שם נמצא קברו של חוזה המדינה, בנימין זאב הרצל. האישיות המרכזית בו היא יו"ר הכנסת, ונוסף לו נוכחים בטקס שרים, חברי כנסת, הרמטכ"ל, אנשי סגל דיפלומטי, משפחות שכולות, נכי צה"ל ואישים אחרים. מדי שנה מוקמים סביב הרחבה שלושה יציעים זמניים לאורחי הטקס עבור כחמשת אלפים צופים.

הטקס, שמועבר בשידור ישיר בערוצי הטלוויזיה והרדיו המרכזיים, נועד לשוות ליום זה אווירה מכובדת וחגיגית, ולצורך כך מקשטים את חלקת הקבר בתפאורה הכוללת את סמלי 12 שבטי ישראל, ומשתמשים בתאורה צבעונית, באמצעים אור-קוליים ופירוטכניים. את הטקס מפיק מרכז ההסברה, שמאז שנת 2020 כפוף למשרד ראש הממשלה. במשך שנים רבות (1958–1983) היה יהודה אילן האחראי על הפקת הטקס; החל משנת 2015 האחראי על הפקת הטקס הוא מנהל מרכז ההסברה מושיק אביב. חלקו הצבאי של הטקס, שהורחב עם ביטול מצעד צה"ל, נוהל במשך שנים רבות (עד לשנת 2016) על ידי אלוף-משנה (במיל') דוד רוקני ובשנת 2017 החליפו סגן-אלוף (במיל') שמעון דרעי.

בשנת 2020, לנוכח התפרצות נגיף הקורונה בישראל ותקנות שעת חירום האוסרות על התכנסות, התקיים הטקס בפעם הראשונה ללא קהל ורובו הוקלט מראש והוכן כמופע טלוויזיוני, ולראשונה לא נערכו בו תרגילי סדר[1].

בחירת מדליקי המשואות[עריכת קוד מקור | עריכה]

במרכז הטקס עומדת הדלקת 12 משואות, המסמלות את 12 השבטים. בכל שנה עוסק הטקס בנושא מרכזי אחר, כפי שנבחר על ידי ועדת השרים לענייני סמלים וטקסים[2]. כמה חודשים לפני יום העצמאות מתפרסמת באמצעי התקשורת הזמנה לציבור להציע מועמדים להדלקת המשואות, המייצגים בפועלם את הנושא השנתי של הטקס. ועדה ציבורית בראשה עומד מנהל מרכז ההסברה בוחנת את ההצעות ובוחרת את מדליקי המשואות לאותה שנה הוועדה כוללת 8 או 10 חברים ובהם: נציג יושב ראש ועדת השרים, נציג הכנסת ונציג ראש הממשלה. הדלקת המשואות היא ביטוי להכרת תודה וכבוד למדליקי המשואות. הקריטריונים לבחירת מדליקי המשואות מעוגנים בתקנון בעל תוקף של החלטת ממשלה[3]. על פי תקנון זה מדליקי המשואות חייבים להיות תושבי ישראל (אלא אם יושב ראש ועדת השרים הציע לוועדה מועמד שהוא תושב חוץ). אמות המידה לבחירת מדליקי המשואות כוללות:

 • פיזור גאוגרפי של המועמדים
 • התפלגות על פי גילאים (מנוער עד "ותיקים עתירי מעש")
 • מועמדים חילוניים, דתיים, גברים ונשים
 • בני מיעוטים
 • גיוון בתעסוקות של משפחות המועמדים
 • ייצוג למגזרים חברתיים כגון התיישבות, תעשייה, יישובי פיתוח, יישובי ספר, פעילי חינוך
 • ילידי הארץ וילידי התפוצות
 • רגישות ל"מכאובים לאומיים" כגון השואה, שכול, טרור
 • נציג צה"ל, נציג המיעוטים ונציג הדור הצעיר נכללים באורח קבע ברשימת המועמדים

מהלך הטקס[עריכת קוד מקור | עריכה]

לטקס תבנית קבועה, אבל במהלך הטקס מוכנסים מדי פעם בפעם שינויים, כך שייתכן שהתיאור להלן אינו מדויק.

את הטקס ניתן לחלק לשניים: החלק הטקסי-רשמי והחלק החגיגי.

החלק הטקסי[עריכת קוד מקור | עריכה]

תרועת חצוצרות ליום העצמאות, 1951

תחילת הטקס[עריכת קוד מקור | עריכה]

דגל יושב ראש הכנסת

את הטקס הנחו שנים רבות הקריינים שמירה אימבר ואריה אורגד. משנת 2015 מנחים את הטקס מנחים שונים ובהם נעמי רביע ויגאל רביד. הטקס נפתח בשעה 19:45. תחילה נכנס משמר הכנסת לרחבת הטקס כדי לקבל את פני פמליית יושב ראש הכנסת. כניסת פמלייתו של יושב ראש הכנסת מתבצעת לקול תרועת הקשב המנוגנת על ידי שלושה נגני חצוצרה מתזמורת צה"ל והנפת דגל יו"ר הכנסת.

לאחר שהפמליה מתיישבת במקומה, מגיע מפקד הטקס ומבקש את רשות יו"ר הכנסת להמשיך בטקס. כשניתן האישור תופס משמר הכנסת את מקומו. את תפקיד מפקד הטקס ממלא קצין מפיקוד העורף אשר מגויס מדי שנה למילואים במיוחד לצורך כך. מאז 1983 ועד 2016 מילא את התפקיד אלוף-משנה דוד רוקני, והחל משנת 2017 ממלא את התפקיד אלוף-משנה (במיל') שמעון דרעי.

תחילת הטקס בתרועת אבל והקראת תפילת יזכור, בנוסח מיוחד לחללי מערכות ישראל. את התפילה, כמו גם את קטע התנ"ך, הקריא עמיקם גורביץ במשך שנים רבות. בעשור השני של המאה ה-21, מקריאים את תפילת יזכור אישים שונים הקשורים לפעולות צבאיות וביטחוניות שאירעו בחודשים שקדמו למועד הטקס. לאחר מכן, בשעה 20:00 בדיוק, מונף דגל ישראל מחצי התורן לראש התורן לקול תרועת הנפת הדגל, דבר המסמל את המעבר מיום הזיכרון ליום העצמאות. לאחר הנפת הדגל מושר לרוב שיר נוגה המלווה בריקוד הקשור עדיין ביום הזיכרון. לאחר מכן מוקראים פסוקי תנ"ך הקשורים בנושא המרכזי ומוצג קטע מוזיקלי נוסף הקשור לכך. בסיום קטע היזכור וקטע התנ"ך עולה יו"ר הכנסת לשאת את דברי ברכתו. זהו הנאום היחיד המושמע בטקס, למעט בשנים מסוימות בהן ראש הממשלה נואם נאום אשר הוקלט מראש (כדוגמת שנת היובל ושנת השישים למדינה). בסיום נאומו מתכבד יו"ר הכנסת להשיא את המשואה המרכזית (אשר אינה נכללת בסך 12 המשואות).

מעמד השאת 12 המשואות[עריכת קוד מקור | עריכה]

12 המשואות מושאות בזו אחר זו על ידי הנציגים הנבחרים. בשנים האחרונות מלווים את מעמד הדלקת המשואות זוג שחקנים אשר מציגים את משיאי המשואות ואת פועלם. בסיום הצגתו קורא משיא המשואה (לעיתים, משואה מודלקת על ידי שני אנשים): "אני פלוני, יליד (מקום הולדתו) בן אלמוני ואלמונית, מתכבד להשיא משואה זו של יום העצמאות ה-(מספר שנות קיום המדינה) של מדינת ישראל לכבוד..." כל משיא מקריא שלושה משפטים המתחילים ב"לכבוד". הנאום מסתיים במילים "ולתפארת מדינת ישראל!". את הדלקת המשואות מלווה תזמורת צה"ל ביחד עם להקות זמר בשיר "אנו נושאים לפידים" ובשירים ישראליים נוספים. בסיום הדלקת כל המשואות מנחי הטקס מכריזים: "גבירותי ורבותי, שתים עשרה משואות כנגד שנים עשר שבטי ישראל!". בשנים האחרונות נוסף קטע עם סיום הדלקת המשואות בו מוזמנים המשיאים לשיר יחד עם להקות הזמר שיר ומוגש להם זר פרחים.

החלק החגיגי[עריכת קוד מקור | עריכה]

תרגילי הסדר[עריכת קוד מקור | עריכה]

דגלני צה"ל, משטרה, מג"ב וכבאות בטקס יום העצמאות בהר הרצל.

בתום הדלקת המשואות נערכים תרגילי סדר, על ידי חוליית דגלנים המורכבת מכוח משותף של חיילי צה"ל מהחילות השונים וכן דגלנים ממשטרת ישראל ומערך הכבאות. מספר הדגלנים המשתתפים בתרגילי הסדר הוא כמספר שנות המדינה באותה השנה. מפקד הטקס מצעיד את חוליית הדגלנים לרחבת הטקס, בליווי תזמורת צה"ל המנגנת שירי לכת שונים. במהלך תרגילי הסדר הדגלנים יוצרים מבנים מרשימים בתיאום ודיוק רב, המסמלים דברים שונים וקשורים ברובם לנושא הטקס המרכזי. בין היתר הם יוצרים מגן דוד, אותיות או ספרות המסמלות את מספר שנות קיום המדינה ואת מנורת שבעת הקנים. במספר מופעים השתלבו ביצירת המבנים קבוצות נוספות כגון ילדי להקות מחול או 120 חיילים נוספים – מצטייני הנשיא לאותה השנה.

בסיום תרגילי הסדר מוצגים שני קטעים נוספים הכוללים שיר או מחרוזת שירים ומופע של ילדי להקת המחול. הקטע הראשון מעלה על נס את הנושא המרכזי לשנה זו, בעוד הקטע השני הוא קטע כללי המעלה על נס את יום העצמאות הישראלי.

מעמד העברת הדגלים הראשיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתום תרגילי הסדר נערך טקס שבו מועברים דגל המדינה הראשי ודגל צבא הגנה לישראל הראשי, למשמרת לאחד מזרועות, פיקודי, או אגפי צה"ל, מהיחידה ששמרה עליהם בשנה הקודמת. חוליות הדגלים הראשיים נכנסות בליווי קצבי של מתופפי תזמורת צה"ל, ומסתדרות כאשר דגלני היחידה שמקבלת ודגלני היחידה שמוסרת את הדגלים נערכים זה מול זה. הדגלנים הראשיים מתייצבים זה מול זה, הדגלים נפרשים ומועברים תוך שברקע נשמעת תרועת העברת הדגלים המנוגנת על ידי תזמורת צה"ל.

סיום הטקס[עריכת קוד מקור | עריכה]

בסיום מעמד העברת הדגל, חוליות הדגלים הראשיים, חוליות הדגלנים ומשמר הכנסת מסתדרים בראש חץ והכל שרים את התקווה. לאחר שירת ההמנון, עוברים חוליות הדגלים הראשיים, דגלני היחידות ומשמר הכנסת, לפקודת מפקד הטקס ולנגינת מרש צה"ל, בשדרת מסע, אחת אחת אל מול פמליית הכבוד כאשר בראשן חוליית הדגלים הראשיים. כל חוליה מצדיעה לעבר הפמליה (לאחר הישמע הפקודה: "לימין, שור!"), ומפנה את הרחבה. את מצעד ההצדעה נועל נגד היחידה. לאחר פינוי הרחבה ניגש מפקד הטקס אל יו"ר הכנסת, מצדיע ומודיע לו "אדוני/גברתי, תם הטקס!".

בתום הטקס, שר לרוב זמר מפורסם שיר סיום. נערכים מופע זיקוקין די-נור ומופע של להקות מחול.

אירועים שחרגו מן מהלך הטקס הנהוג ולא יצרו מחלוקת[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1968 רחל ינאית בן-צבי אלמנתו של הנשיא השני שינתה את סיום הנאום שלה טרם הדלקת המשואה למילים "לתפארת מדינת ארץ ישראל השלמה"[4].

אירועים מעוררי מחלוקת[עריכת קוד מקור | עריכה]

טקס זה בא לשדר אחדות והרמוניה, אך לעיתים המציאות מורכבת יותר. בטקס של שנת 2003 נמנתה עם משיאי המשואות נעמי נלבנדיאן, בת לעדה הארמנית בישראל, בזכות פעילותה כאחות במחלקת שיקום בבית החולים "הדסה". נלבנדיאן רצתה להזכיר את רצח העם הארמני בטקס, אולם הופעל עליה לחץ להצניע זאת, כדי שלא לפגוע ביחסי טורקיה–ישראל.

בשנת 2004, הוחלט שהטקס ייערך בסימן הישגי הספורט הישראלי. הוועדה לבחירת משיאי המשואות, בחרה משיאי 11 משואות, ואת זהות משיא המשואה הנוספת הוחלט להשאיר לבחירת הציבור באמצעות מסרונים (SMS). שיטת בחירה זו עוררה ביקורת על הוועדה. הציבור בחר באלי אוחנה להדליק את המשואה[5]. משהתברר שמיקי ברקוביץ' אינו בין משיאי המשואות, שוב התעוררה ביקורת ציבורית. לבסוף הוחלט לצרף את ברקוביץ' לרשימת משיאי המשואות.

בשנת 2005 נערך הטקס בעיצומו של המאבק סביב תוכנית ההתנתקות. יו"ר הכנסת ראובן ריבלין, שהיה ממתנגדי התוכנית נשא במחאה נאום בעל אופי פוליטי[6]. דבר זה הקים עליו ביקורת על כך שהוא מנצל את הבימה שניתנה לו מתוקף תפקידו בטקס ממלכתי לצרכים פוליטיים.

בשנת 2011, במהלך טקס יום העצמאות ה-63, התפרצו לבמה המרכזית יואל שליט, אחיו של גלעד שליט וחברתו יערה וינקלר בצעקות "גלעד עדיין חי". שוטרים פינו אותם מהבמה. בין הצועקים היו גם כמה פעילי ארגון "מטה החברים של גלעד"[7]. באותו טקס הדליק משואה הרב שמעון רוזנברג, סבו של מוישי הולצברג ניצול מתקפת הטרור בבית חב"ד במומבאי, בניגוד לדעת בית דין רבני חב"ד ובצעד שעורר מחלוקת שינה מסיום נוסח הדלקת המשואה המקובל ואמר "ולתפארת מדינת ארץ ישראל", וכמו כן הזכיר את עניין משיחיותו של הרבי מלובביץ'[8].

ב-18 באפריל 2012, במהלך החזרות לטקס, נהרגה סגן הילה בצלאלי, דגלנית מחיל הרפואה ונפצעו שבעה חיילים, כתוצאה מקריסת גשר התאורה שהקיף את הרחבה[9]. הוריה של סגן הילה בצלאלי, הדליקו בטקס באותה שנה משואה לזכרה, בצוותא עם יושב ראש הכנסת ריבלין. הדגלנים הוצבו במעמד הצגת הדגלים במבנה חסר, לזכרה של בצלאלי.

בשנת 2014 הוועדה לטקסים וסמלים בראשות שרת התרבות והספורט לימור לבנת בחרה נשים בלבד להדליק משואות[10]. גם בחלק האומנותי של הטקס הופיעו נשים בלבד[11].

בשנת 2016 נגרמה מבוכה כאשר במהלך תרגילי הסדר יצרו הדגלנים את הסיסמה "עם אחד – מדינה אחת" אשר הזכירה לרבים, כולל לניצולי שואה, את הסיסמה הנאצית "עם אחד, רייך אחד, מנהיג אחד" (בגרמנית: Ein Volk, ein Reich, ein Führer)"[12].

בשנת 2018 התעורר ויכוח מתוקשר בין יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין, לשרה מירי רגב, בשאלת הנואמים בטקס ביום העצמאות השבעים. רגב דרשה לשלב בטקס נאום של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, כפי שנאם בטקס ביום העצמאות החמישים. ואילו אדלשטיין התנגד לכך ודרש לשמור על המתכונת הקבועה של הטקס, שבה הנואם היחיד הוא יו"ר הכנסת וראש הממשלה איננו נוכח בטקס אף לא בקהל[13][14]. אדלשטיין הודיע שאם ישולב בטקס נאום של ראש הממשלה, הוא ומשמר הכנסת לא יגיעו לטקס[15]. יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג מתח ביקורת על הפגיעה בממלכתיות וציין שעל אף שהוא מתנגד לשינוי במבנה מעמד הטקס, לאור זה שהכנסת היא הריבון, היה וראש ממשלה ינאם, הרי שהוא עומד על זכותו כחוק לנאום גם כן לאחריו[16]. לקראת יום העצמאות הסתמנה פשרה לפיה ראש הממשלה יישא דברי ברכה קצרים לכבוד שנת העשור ה-70, בדומה למתכונת שהתקיימה בטקס ביום העצמאות החמישים. ובנוסף ידליק משואה ביחד עם יושב ראש הכנסת, אך לא ינאם[17]. בפועל נאם נתניהו במשך 14 דקות, כמעט כפליים ממי שמוגדר על פי רוב כ"דובר הראשי בטקס"[18][19]. בערב הטקס סירב יושב ראש הכנסת שמשמר הכנסת יקבל את כניסת ראש הממשלה לרחבת הטקס בשל דרישותיו של ראש הממשלה בעניין זה בניגוד לסיכומים המוקדמים בדבר השתתפותו של רה"מ בטקס יובל זה. לפיכך הועלה משמר של צה"ל שאורגן ברגע האחרון מקרב הנוכחים לשם קבלת ראש הממשלה ורק לאחריו עלה משמר הכנסת לקבלת יו"ר הכנסת[20]. במקובל פונה מפקד הטקס ליושב ראש הכנסת בתואר "אדוני" למשל "אדוני תם הטקס, אדוני", ואילו הפעם הוא פנה ליושב ראש הכנסת ולראש הממשלה "מכובדיי". באפריל 2019 פרסם מבקר המדינה דו"ח אשר העביר ביקורת על שרת התרבות והספורט מירי רגב, וחשף ליקויים בדרך בחירת המועמדים להשיא את המשואות בטקס, כמו גם על חלוקת רובם המכריע של כרטיסי הצופים למקורבים או לפי מפתח פוליטי[21]. גם בשנת 2020, הושמעה בטקס ברכה של ראש הממשלה נתניהו[22]. כך גם בשנת 2021.

בטקס של יום העצמאות 2019 הנחתה לינור אברג'יל לצידו של השחקן אביב אלוש. במהלך הנחייתה חבשה כיסוי ראש. פוסט שפרסם ברשת פייסבוק נשיא בית משפט השלום בבאר שבע לשעבר, עודד אל-יגון, ובו כינה את כיסוי הראש של אברג'יל "תרבוש רב קומות"[23] חולל סערה תקשורתית[24]. גם שרת המשפטים איילת שקד גינתה את דברי השופט לשעבר וכתבה ”היום מועמד כמו השופט אליגון לא היה נכנס בשערי הוועדה לבחירת שופטים“, הצטרפה ל"מחאת השביס" ופרסמה תמונה שלה עם כיסוי ראש[25].

בשנת 2020, לקראת טקס המשואות, נבחרה חני ליפשיץ, שליחת חב"ד בנפאל, להשיא משואה. כשבוע לאחר מכן היא ביטלה את השתתפותה על פי דרישת בית דין רבני חב"ד בנימוק ש"אני בורחת ממחלוקות"[26]. ביטול ההשתתפות עורר סערה בתקשורת[27].

בשנת 2021, נבחרו שירה איסקוב[28], נפגעת אלימות במשפחה ועדי גוזי, שכנתה שסייעה לה, להשיא משואה משותפת בטקס לציון 73 שנות עצמאות למדינת ישראל. לצד תמיכה ציבורית שקיבלה בשל החשיפה לנושא האלימות במשפחה בעקבות הראיונות איתה[29], עלתה גם ביקורת ציבורית ומסיבות שונות. חלקן ציינו את אי ההתאמה לקריטריונים שקבע החוק: "עם כל הצער לאסון שפקד את גב' איסקוב היא לא תרמה למדינה תרומה יוצאת דופן מעבר לנדרש על בסיס עיסוקה או תפקידה" [30] וכי "בחירתה של גב' איסקוב להשאת משואה בשלב הנוכחי של ניהול התיק הפלילי עלולה להשפיע על שיקול דעתם של שופטי בית המשפט בבואם לשקול את הנסיבות המתוארות לעיל בפרוטוקול העדויות." אחרים ציינו את הידרדרות מעמדו של טקס השאת המשואות וזילות הטקס[31], וכותבות אחרות ביקרו את המשך הטיפול הכושל בבעיית האלימות במשפחה, ואת ההתעלמות ממצוקתם של גברים נפגעי אלימות[32][33].

נושאי הטקס לאורך השנים[עריכת קוד מקור | עריכה]

שנה נושא נבחר שמות משיאי המשואות
1951–1959 משיאי המשואות היו נציגי הגלויות והעדות השונות מכל אזורי המדינה
1960 100 שנה להולדת הרצל – 12 משיאי משואות, 6 מוותיקי הציונות ועוד 6 מנציגי קהילות העולים
1961 ילידי ה' באייר תש"ח החוגגים בר מצווה בתאריך הטקס[34]
1962 נציגי פועלי הכפיים
1963 שנת הראשונים – נציגי 12 המושבות שנוסדו עד 1891
1964 ההעפלה
1965 17 משואות לציון 17 שנות המדינה, בסימן ההתנדבות לגדודים העבריים, הבריגדה ולוחמי מח"ל
1966 שנה 18 למדינה – בנות ובנים ללוחמי מערכת העצמאות הדליקו משואות בטקס זה
1967 נציגי 11 הנקודות שהתיישבו בנגב בתש"ז והבן הבכור של העיר באר שבע
1968 נציגי יובלות ואירועים ביטחוניים
1969 נציגי יישובי הספר
1970 12 בנים ובנות מישובי קו האש
1971 נציגי עולי ברית המועצות ועולי ארצות ערב הוותיקים
1972 נציגי גלויות + 2 'צברים' צעירים
1973 גיבורי ישראל (25 שנה לעצמאות ישראל)
1974 6 נציגי חילות צה"ל ו-6 נציגי יישובי הספר
1975 התנדבות ומופת אישי בסקטור האזרחי
1976 צעירים נושאי דגל הקשר עם התפוצות
1977 בני ירושלים, מגיניה ולוחמיה נציג הדורות בירושלים - יעל מיוחס, נציג ארגון ההגנה - ירחמיאל עציון, נציג אצ"ל - יוסף אבני, נציג משמר העם - בן ציון אבני, נציג לח"י - צבי שועמי, נציג הרובע היהודי - משה משעלי, נציג חטיבת עציוני - יעקב סלמן, נציג חטיבת הפלמ"ח - אביה קפלן, נציג חטיבת הצנחנים - עמוס גיל, נציג שריון (הראל) - אלדר אבידר, נציג חטיבת ירושלים - יוסי אוחנה וילדה שנולדה בכ"ח באייר - סיגל אלמוג[35]
1978 12 צאצאי לוחמים למען תקומת ישראל (30 שנה לעצמאות ישראל)
1979 חוזה השלום עם מצרים והמשכיות היישוב בארץ ישראל (מדליק נוסף הוא אב ששכל את בנו ונכדו באותה השנה)
1980 אנשי מדע, תעשייה וחקלאות
1981 נציגי המפעל החינוכי בישראל
1982 100 שנה להתיישבות לעליה ראשונה – צאצאי המייסדים
1983 גבורת ישראל
1984 אחדות ישראל
1985 פיתוח המדע והטכנולוגיה
1986 הדמוקרטיה בישראל
1987 ענפי האמנות בישראל
1988 40 שנה למדינת ישראל, עקרונות מגילת העצמאות[36] עמנואל רקמן, אילת קרן (קיבוצניקית מהר עמשא, הישוב הצעיר ביותר בישראל באותה שנה), דבורה(דבי) גולן (עולה מארה"ב), דוד פולנסקי (מלוחמי גטו ורשה), אהרון זיו, הרצל רוזנבלום, מרסל ניניו, מרים בן-פורת, ארז ביטון, סולימן אלקרינאוי (רופא מרהט), משה ששון
1989 העלייה ההמונית לישראל (40 שנה ל-1949)
1990 שנת הלשון העברית
1991 עליה וקליטה
1992 500 שנה לגירוש ספרד
1993 שנת ירושלים
1994 איכות הסביבה
1995 שנת תיירות השלום
1996 חינוך ותעשייה (משואה נוספת הדליק ולדיק קושנירוב, בן 9, שהוריו נרצחו בפיגוע בקו 18 בירושלים)
1997 מאה שנות ציונות
1998 חגיגות שנת ה-50 למדינת ישראל
1999 הכנסת – סמל הדמוקרטיה והריבונות
2000 שונים אבל שווים – יחדיו במרקם חברתי תרבותי מגוון
2001 שנת ההתנדבות בישראל[37]
2002 "ילדים ונוער – העתיד והעוצמה של מדינת ישראל"[38]
2003 מאוחדים בלבבות ומשלבים זרועות
2004 הספורט ההישגי והעממי בישראל קרן לייבוביץ', מיכל שחר (בתו שלך קהת שור, מאמן הקלעים שנרצח באולימפיאדת מינכן), לי קורזיץ, טאהר אבו ליל (נער בדואי חולה סכרת ארועים שמארגן פעילויות ספורטיוויות בשגב שלום), מרדכי שפיגלר, אסתר רוט-שחמורוב, יעל ארד, אלכס אברבוך, אלי אוחנה, טל ברודי, איאן פרומן, שמעון מזרחי, רלף קליין, רון בולוטין[39]
2005 "צו חיים" – צו השעה לקירוב לבבות לגורל אחד ועתיד משותף אריה (לובה) אליאב, יחיאל קדישאי, נדיה כהן, פטסי לנדא, אמל נסראלדין, סעדי זיאד, חיליק מגנוס, רותי גיליס, מתוקה בנג'מין וצ'ארלס ברונפמן[40]
2006 פיתוח הנגב והגליל[41] דורון אלמוג, סטף ורטהיימר, אלי אלאלוף, ג'מילה ח'יר ("סבתא ג'מילה"), דורית אלמליח חברת קיבוץ שניר, שמואל בן שלום מירוחם, שרה חתאן ממושב שתולה, רות קפלן מראשונות המתיישבות בחצבה, נטאשה לייאמץ עולה בת 17 השותפה למיזם "חוצה גליל" שמפגיש בני נוער יהודים וערבים בגליל, שאול שאשא, אסתר לוצאטו, זכריה לירז
2007 40 שנה לאיחוד ירושלים
2008 ילדי ישראל רלף גולדמן עם שמואל פאליק, גלילה רון-פדר-עמית עם רוני אקרמן, רוני דואק עם פנינה ניווצג, ד"ר אריקה לנדאו עם זורריש וובה, ד"ר יצחק קדמן עם ניב כספי, הרב יצחק דוד גרוסמן עם תמיר אבוקסיס, אורי יעקובוביץ עם ראובן בנטולילה, סנא אלבז עם פאהום פאהום, הדרה רוזנבלום עם ג'ניה גרישקוב, נפתלי דרעי עם יעל ברזילי, פרופ' פנינה קליין עם אורן אלמוג, ב-סרן אביחי חיון עם סלמון נבואני.[42]
2009 מאה שנים לעיר תל אביב
2010 "אם תרצו אין זו אגדה"[43]
2011 "ערבין זה לזה" – שנת הערבות ההדדית
2012 מים – מקור החיים[44] רוביק דנילוביץ', אלכס ויז'ניצר, מנחם רבהון, חנה רוזנפלד, הרצל נאור, אורי מורן, משה (מושיק) כהן, אורית סקוטלסקי, שלמה צוויפלר
2013 המורשת הלאומית[45]
2014 "זמן נשים – הישגים ואתגרים"[46] מרים זוהר, עדינה בר שלום, קירה רדינסקי, כרמלה מנשה, הנדיה סולימן, טלי פרץ־כהן מנהלת מרכז סיוע לנפגעי תקיפה מינית בגליל ובגולן, גאולה כהן, שחר פאר, פסקל ברקוביץ, מקסין פסברג, מרים פרץ, בליינש זבדיה, אורנה ברביבאי.
2015[47] ישראלים פורצי דרך[48] דני גולד, אהוד שבתאי, אור אסולין, מלכה פיוטרקובסקי, רמי לוי[49], גבי עידן, מרתה וינשטוק-רוזין, אביהו מדינה, סימה שיין, אליס מילר, לוסי אהריש, רפי מהודר, גל לוסקי ודן קורקובסקי[50].
2016[51] גבורה אזרחית[52] רונה רמון, בני הזוג נילי ומויש לוי (תרמו כל אחד כליה לחולים שהם אינם מכירים), ענאן פלאח (תושבת עכו, שנאבקת להעצמת נשים בקהילה הדרוזית), רותם אלישע (בת 18 מרמלה, נבחרה בשל פעילותה החברתית בתחום במאבק בהטרדות מיניות), פייני סוקניק (הקימה מערך סיוע חברתי ומשפטי לנשים חרדיות), יעקב ארנפלד (ניצול שואה בן), גבי ברשישת (סגן מפקד יחידת החילוץ "מגילות" ים המלח)
2017[53] 50 שנים לאיחוד ירושלים אלי עמיר, יעקב חץ, מירי ארנטל, מייקל סטיינהארט, משה חיים הייר, חנה הנקין, אלי מזרחי, אחמד עיד, אורי מלמיליאן, אמנון שעשוע, דינה סמטה, יהורם גאון, ירוס ירושלים סיגוט, דין ארגיל[54].
2018[55] מורשת של חדשנות[56] זאב רווח, ליא קניג[57].
2019 רק בגלל הרוח[58]
2020 חיבורים בחברה הישראלית[59] ציפי שביט, ריינה אביטבול, יסמין מזאוי, עדי אלטשולר, אחמד בלאונה, יעל וילוז'ני, אורי כהן, הישאם איברהים, לורי פלטניק, אל בן שם, גליה רהב, ישראל אלמסי, עידן רייכל[60]
2021 אחווה ישראלית, כי אנשים אחים אנחנו[61] שירה איסקוב, עדי גוזי, שלומי שבת, ד"ר דרור דיקר, נארג'ס אבו יאמן מאהר איבראהים, איתן שנרב, יעיש גיאת, עפרי בוטבול, רס"ן מאור כהן, אייבי מוזס, עדן טפט הבטינש, ציפי הרפנס, גבריאלה שטריגלר לו.[62]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא טקס הדלקת המשואות בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ קובץ וידאו חוגגים 72: טקס הדלקת המשואות | יום העצמאות תש"ף – 2020, בערוץ יוטיוב של כאן 11תאגיד השידור הישראלי
  עידן בנימין, משרד התרבות מסרב לדווח לאן יגיע הכסף שנועד לטקס המשואות, אתר שקוף - גוף התקשורת של הציבור, 20 באפריל 2020
 2. ^ נעמי דרום, איך נבחרים להדליק משואה ומדוע יש כל כך הרבה ציניות שאופפת את הטקס המדובר?, באתר TheMarker‏, 17 באפריל 2010
 3. ^ תיקון התקנון לבחירת מדליקי המשואות בטקס ערב יום העצמאות, החלטה מספר סט/4 של ועדת שרים לענייני סמלים וטקסים מיום 29.12.2013 אשר צורפה לפרוטוקול החלטות הממשלה וקיבלה תוקף של החלטת ממשלה ביום 15.01.2014 ומספרה הוא 1188(סט/4)
 4. ^ חגי סגל, "זיכרונות ושופרות: 50 שנה למלחמת ששת הימים", עמ' 77 בגיליון "מקור ראשון", פסח תשע"ז
 5. ^ נבחרו מדליקי המשואות: יעל ארד ואלי אוחנה בפנים, מיקי ברקוביץ' בחוץ, באתר nrg‏, 11 במרץ 2004
 6. ^ דבר יו"ר הכנסת לערב יום העצמאות ה-57, התשס"ה, באתר הכנסת
 7. ^ ג'קי חורי, מחאה למען שחרור גלעד שליט בטקס הדלקת המשואות ביום העצמאות ה-63, באתר הארץ, 10 במאי 2011
 8. ^ יקי אדמקר, רבני חב"ד: מותר למוישי להדליק משואה , באתר בחדרי חרדים, 9 במאי 2011
 9. ^ יאיר אלטמן, האסון בהר הרצל: שמונה בני אדם עוכבו לחקירה, באתר ynet, 18 באפריל 2012
 10. ^ אמיר תיבון‏, נשים בלבד ידליקו את המשואות ביום העצמאות, באתר וואלה!‏, 29 בדצמבר 2013
 11. ^ איתי בלומנטל, מדינת ישראל חוגגת 66 שנות עצמאות, באתר ynet, 5 במאי 2014
 12. ^ כרמלה מנשה, "עם אחד, מדינה אחת" - על טקסיות ומסרים, במקור, באתר רשת ב', 13 במאי 2016; כעת, מתוך ארכיון האינטרנט "archive.is"
  קטע קול הקלטת הקטע מהרדיו: בעקבות 'עם אחד, מדינה אחת' כרמלה מנשה על טקסיות ומסרים, באתר "SoundCloud"
 13. ^ בשנים 1998 (שנת היובל לישראל), 2015-2017 הוצגה ברכה מוקלטת קצרה של ראש הממשלה נתניהו במסגרת הטקס.
 14. ^ אורלי וגיא, סערת טקס המשואות: "רגב טועה - אסור למשרד התרבות לקבוע תכנים", באתר חדשות 13 (לשעבר ערוץ עשר), 2 באפריל 2018
 15. ^ מורן אזולאי, אדלשטיין לח"כים ולעובדים: אם יהיו שינויים בטקס המשואות, לא ניקח חלק, באתר ynet, 29 במרץ 2018
 16. ^ ח"כ הרצוג: "אם הופכים את טקס הדלקת המשואות לפוליטי, גם אני צריך לנאום", באתר מעריב אונליין, 2 באפריל 2018
 17. ^ איתמר אייכנר, טקס הדלקת המשואות: נתניהו יגיע - אך לא ינאם, באתר ynet, 30 באפריל 2019
 18. ^ ישי פורת, נתניהו: "מנסים לכבות את האור בציון - זה לא יקרה", באתר ynet, 19 באפריל 2018
 19. ^ סרטונים ספי עובדיה, אדלשטיין מדבר, באתר חדשות 13 (לשעבר ערוץ עשר), 19 באפריל 2018, מתוך המהדורה המרכזית של חדשות עשר - מהדקה ה-18:32
 20. ^ "יולי אדלשטיין על סערת המשואות: "אני נוהג לקיים הסכמים" - וואלה! חדשות". וואלה! חדשות. בדיקה אחרונה ב-26 באפריל 2018. 
 21. ^ טל שניידר, ‏כרטיסים למקורבים וחלוקת תפקידים לא תקינה: דוח מבקר המדינה על התנהלות מירי רגב בטקס המשואות, באתר גלובס, 28 באפריל 2019
 22. ^ גנץ נאם, נתניהו שלח ברכה - ורייכל פרץ בבכי: טקס המשואות 2020, באתר חדשות 13, 28 באפריל 2020
 23. ^ מערכת וואלה! טכנולוגיה‏, "תרבוש רב קומות": הרשת סוערת בעקבות השביס של לינור אברג'יל, באתר וואלה!‏, 10 במאי 2019
  כרמל ליבמן, השופט שיצא נגד השביס: "לא מתנצל", mako, ‏10/05/19
 24. ^ אריאנה מלמדרק בישראל יכולה התבטאות של שופט בדימוס ליצור סערת רשת כה מטומטמת, באתר הארץ, 12 במאי 2019
  מערכת כאן חדשות, סערה ברשת בעקבות ביקורת על לבושה של לינור אברג'יל בטקס הדלת המשואות, באתר כאן – תאגיד השידור הישראלי, 10 במאי 2019
 25. ^ סערת לינור אברג'יל: שקד הצטרפה למחאת השביס
 26. ^ איתמר אייכנר, קובי נחשוני ולירון נגלר-כהן, חני ליפשיץ לא תדליק את המשואה: "היו עליה לחצים רבים וקנאה", באתר ynet, 23.4.2020
  יעקב בר-און, ‏”בשם קירוב הלבבות הזה ראיתי כבוד בהשאת המשואה, אבל זה לא הסתייע", באתר מעריב אונליין, 26 באפריל 2020
 27. ^ מדוע חב"ד אסרו על השליחה בנפאל להדליק משואה? תלוי את מי שואלים
  לירון נגלר-אורן, אחיה של חני ליפשיץ:"התעללו בה כי שיתפה פעולה עם טקס ציוני, באתר ynet, 23 באפריל 2020
  אליטוב מגיב: "חב"ד פועלת באיראן כי היא לא מגדרית", אתר col כ"ט בניסן תש"פ
 28. ^ משה כהן, שירה איסקוב ועדי גוזי ישיאו משואה משותפת בערב יום העצמאות, מעריב, ‏31/03/2021
 29. ^ אופירה אסייג, שירה איסקוב צריכה להדליק את כל המשואות ביחד, MAKO, ‏08/04/21
  נטעלי שם טוב, ראויה להדליק משואה: הצביעות בביקורת על שירה איסקוב, N12, ‏04.04.21
  טניה גלבוע, החברה מעדיפה אותנו שותקות. המשואה של שירה איסקוב ועדי גוזי היא הקול שלנו, וואלה חדשות, ‏12.04.21
  תמר קפלנסקישירה איסקוב ועדי גוזי ראויות למשואה, השאלה אם המדינה ראויה להן, באתר הארץ, 04 באפריל 2021
 30. ^ ערוץ 7, לבטל את בחירתה של שירה איסקוב להשיא משואה, ערוץ 7, ‏06.04.21
 31. ^ ג'ודי ניר מוזס שלום, המשואה של שירה איסקוב היא זילות של הטקס, YNET, ‏01.04.21
 32. ^ ד"ר רונית דרור, דעה: בחירת שירה איסקוב להדלקת משואה ממשיכה את בעיית ההתעלמות מאלימות נגד גברים, מידה, ‏06.04.21
 33. ^ עו"ד נעמה סלע, נזקי הפמיניזם הרדיקלי, מידה, ‏13.04.21
 34. ^ הם ידליקו משואות הבר מצווה, דבר, 14 באפריל 1961
 35. ^ ⁨אירועי יום העצמאות ייפתחו מחר בערב - בתום יום הזכרון י ⁩ | ⁨דבר⁩ | 19 אפריל 1977 | אוסף העיתונות | הספרייה הלאומית, www.nli.org.il
 36. ^ שנים עשר המדליקים, מעריב, 20 באפריל 1988
 37. ^ רותי סיניהופסק תקצוב המועצה הלאומית להתנדבות, באתר הארץ, 26 ביוני 2001
 38. ^ בין מדליקי המשואות: בן לקצין שנפל וילד שנפצע בפיגוע, באתר הארץ, 18 באפריל 2002
 39. ^ רמי היפש, נבחרו מדליקי המשואות ביום העצמאות, באתר הארץ, 10 במרץ 2004
 40. ^ דורון שפר, יום העצמאות: אליאב ועזאם מדליקי המשואות, באתר ynet, 11 במאי 2005
 41. ^ רותי סיני,יולי חרומצ'נקו, בין מדליקי המשואות: אלוף במיל' אלמוג ו"סבתא ג'מילה", באתר הארץ, 22 במרץ 2006
 42. ^ כתבי ynet, מדינת ישראל חוגגת 60 שנות עצמאות, ynet, ‏8 במאי 2008
 43. ^ רונן ליבוביץ`, בנימין זאב הרצל יעמוד במרכז חגיגות יום העצמאות השנה, באתר חדשות 13 (לשעבר ערוץ עשר), 13 בינואר 2010
 44. ^ נבחרו מדליקי המשואות בטקס יום העצמאות בהר הרצל, באתר הארץ, 28 במרץ 2012
 45. ^ לבקשת נתניהו: השנה הבאה - "שנת המורשת הלאומית", באתר וואלה!‏, 18 בדצמבר 2012
 46. ^ נשים בלבד ידליקו את המשואות ביום העצמאות, באתר וואלה!‏, 29 בדצמבר 2013
 47. ^ טקס הדלקת המשואות 2015, בערוץ יוטיוב של משרד התרבות והספורט;
  יום העצמאות ה-67: ישראל חוגגת, חדשות 2, 22 באפריל 2015
 48. ^ הנושא לשנת העצמאות ה-67: ישראלים פורצי דרך, באתר ONE
 49. ^ לילך ויסמן, ‏לתפארת מדינת ישראל: רמי לוי בין מדליקי המשואות ביום העצמאות, באתר גלובס, 8 במרץ 2015
 50. ^ נבחרו מדליקי המשואות ביום העצמאות, בהם אביהו מדינה, לוסי אהריש ומפתח כיפת ברזל, באתר הארץ, 08 במרץ 2015
 51. ^ טקס הדלקת המשואות בהר הרצל - חגיגות עצמאות 68, בערוץ יוטיוב של כאן 11;
  68 שנות עצמאות: ישראל חוגגת, חדשות 2, 11 במאי 2016
 52. ^ יהונתן ליסנבחרו מדליקי משואות יום העצמאות, בהם רונה רמון ואזרחים שסיכלו פיגועים, באתר הארץ, 07 באפריל 2016
 53. ^ חוגגים עצמאות: ישראל בת 69, חדשות 2, 1 במאי 2017
 54. ^ יהונתן ליסנבחרו מדליקי המשואות, בהם אורי מלמיליאן, יהורם גאון ומייסד מובילאיי, באתר הארץ, 20 באפריל 2017
 55. ^ "הללויה", רחפנים ודגלנים: הרגעים הגדולים של טקס הדלקת המשואות, באתר ynet, 19 באפריל 2018;
  מאיה הורודניצ'אנו‏, הדגלנים, הזיקוקים ומופע הרחפנים: הרגעים הגדולים מטקס המשואות, באתר וואלה!‏, 19 באפריל 2018
 56. ^ איתמר אייכנר, דני קושמרו ויעל אבקסיס ינחו את טקס הדלקת המשואות השנה, באתר ynet, 31 בינואר 2018
 57. ^ איתי שטרןזאב רווח וליא קניג ידליקו משואה ביום העצמאות, באתר הארץ, 07 באפריל 2018
 58. ^ יניר קוזין, ‏"רק בגלל הרוח": נבחר נושא חגיגות העצמאות ה-71, באתר מעריב אונליין, 21 באפריל 2019
 59. ^ חדשות כיפה, ‏יום העצמאות הבא: חיבורים בחברה הישראלית, באתר כיפה, 06 בנובמבר, 2019 17:28
 60. ^ חדשות כיפה, לתפארת מדינת ישראל: רשימת משיאי המשואות המלאה לשנת 2020, כיפה, ‏16 באפריל 2020
 61. ^ איתמר אייכנר, המנחים, הזמרים והצפי לקהל: כל הפרטים על טקס המשואות, באתר ynet, 24 בפברואר 2021
 62. ^ מערכת tvbee, טקס הדלקת המשואות 2021: כל הפרטים, מאקו, ‏14 באפריל 2021