לדלג לתוכן

תפריט ניווט

הבדלים בין גרסאות בדף "ארגון הפקידים והאמרכלים של אמסטרדם"

קישור לערך ראשי במקום לדף הפניה
מ (←‏ארכיון הפקידים: replaced: צפיה ← צפייה)
(קישור לערך ראשי במקום לדף הפניה)
ארכיון הארגון נשמר ב[[ספריית רוזנטליאנה]] ב[[אוניברסיטת אמסטרדם]], וכולל להערכתם כ-500,000 מכתבים. לטענת האוניברסיטה זהו אחד מאוספי המכתבים הגדולים בעולם אם לא הגדול שבהם. האוניברסיטה הקימה קרן מיוחדת לתמיכה בצילום דיגיטלי של המכתבים והעלאתם לאתר האוניברסיטה. עד עתה (מרץ 2015) הועלו לאתר האוניברסיטה למעלה מ-10,000 מכתבים, עם תיוג ואפשרות חיפוש לפי כותבי המכתבים והנמענים.
 
חלק מהארכיון הכולל 15 פנקסי השנתונים 1826–1870 מצוי היום בספריית [[יד יצחק בן -צבי]]. מתוכם נדפסו השנתונים תקפ"ו-תקפ"ט. הפנקסים נסרקו והועלו לאתר האינטרנט של המכון וניתנים לצפייה אך לא תוייגו ואין אפשרות לחיפוש ממוחשב.
 
אוסף זה, הכולל הן את המכתבים ששלחו אנשי היישוב והן העתק מתשובות פקידי הארגון, מהווה את המקור ההיסטורי החשוב ביותר לחקר תולדות היישוב היהודי בארץ ישראל במאה התשע-עשרה.
מתוך האוסף נדפסו :
 
אגרות הפקידים והאמרכלים מאמשטרדם: א. '''תקפ"ו-תקפ"ז'''. ב. '''תקפ"ח'''. ג. '''תקפ"ט''', ערך וההדיר בנימין ו[[יוסף יואל ריבלין]], מבוא [[ישראל ברטל]], יד יצחק בן -צבי, ירושלים תשכ"ה-תשל"ט.
 
==ראו גם==
 
==קישורים חיצוניים==
* [http://www.ybz.org.il/?CategoryID=861 חמשה עשר פנקסים סרוקים של ארגון פקוא"מ], באתר [[יד יצחק בן -צבי]]
* [http://brieven.dpc.uba.uva.nl/cgi/t/text/text-idx?c=uvaletter;cc=uvaletter;type=simple;rgn=collection;q1=Pekidim אלפי מכתבים סרוקים באוסף מיוחד של אוניברסיטת אמסטרדם].