יוסף יואל ריבלין

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
קבוצת סופרים ומורים בירושלים, 1922: דב קמחי, דוד אבישר, יהודה בורלא, יוסף יואל ריבלין, אביעזר ילין ומשה כרמון

פרופ' יוסף יואל ריבלין (ט"ז בתשרי תר"ן, 11 באוקטובר 1889 - כ' בניסן תשל"א, 15 באפריל 1971) היה מזרחן ישראלי וחבר האקדמיה ללשון העברית.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

יוסף יואל ריבלין נולד בירושלים ב-11 באוקטובר 1889 לראובן ריבלין, נצר למשפחת ריבלין ולאיטא רבקה שפירא (אחותו של אברהם שפירא), שנפטרה בלדתה אותו.

למד בתלמוד-תורה "עץ חיים", בבית הספר "למל" ובבית המדרש למורים של חברת עזרה. מאוחר יותר, היה אחד היהודים היחידים אשר למדו בבית הספר המוסלמי העצמאי רָוְדַת אל-מעארף. הוא היה מן המורים הראשונים בבית המדרש העברי למורים מייסודו של דוד ילין[1].

בשנת 1917 נכלא בדמשק לאחר שגויס בעל כורחו לצבא הטורקי, ולאחר שחרורו נשאר בה ולימד בבית הספר העברי לבנות. ביחד עם קבוצת מחנכים ארץ ישראליים,.בסוף 1918 חזר לא"י ובינואר 1919 נשלח שוב לדמשק על ידי דוד ילין וראשי מערכת החינוך כדי לנהל את בית הספר העברי לבנות. יחד עמו נשלח יהודה בורלא לנהל את בית הספר העברי לבנים. מדמשק הרבה לכתוב בעיתון דואר היום תחת שם הכינוי "מקומי".

בשנת 1922 לימד בטבריה. למד באוניברסיטת פרנקפורט וקיבל בה תואר דוקטור לערבית ולימודי האסלאם. ב-1927 נתמנה לעוזר מחקר באוניברסיטה העברית. ב-1929 נתמנה חבר בוועד הלשון העברית. משקמה האקדמיה ללשון העברית, היורשת של ועד הלשון, ריבלין נעשה אחד מחבריה עד מותו[1].

בשנים 19301941 כיהן כיו"ר הסתדרות המורים.

תרגם מספרות האסלאם לעברית, כולל תרגום של הקוראן (יצא לאור בשנת 1936) וסיפורי אלף לילה ולילה (32 כרכים יצאו לאור בשנים 19471971). תרגומו לקוראן נצמד לטקסט הערבי ולכן הוא מליצי וקשה לקריאה שוטפת, אולם הוא מצטיין בנאמנות לכתוּב כמעט ללא סטיה. פרסם מחקרים על תולדות היישוב ומזרחנות. בשנת 1932 פרסם את "חיי מחמד", ביוגרפיה עברית של נביא האסלאם מוחמד.

מאז קום המדינה פעיל בתנועת החרות ובשנת 1957 נזכר יוסף יואל ריבלין כמועמד אפשרי לנשיאות מטעמה.

עמד בראש הוועד להנצחת ידידו מילדות הד"ר פסח חברוני וערך את סיפרו "כתבים מתימטיים".

ריבלין היה נשוי פעמיים. אשתו הראשונה, הייתה רחל, בתו של יצחק יחזקאל יהודה. היא נפטרה ב-1935 ללא ילדים. אחרי מותה נישא בשנית, לרחל "ריי" ריבלין, חברת מועצת העיר ירושלים, מראשי "בני ברית". אחד מבניהם הוא ראובן ריבלין, נשיא מדינת ישראל העשירי.

פרסומים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ 1.0 1.1 יוסף יואל ריבלין באתר האקדמיה ללשון העברית