לדלג לתוכן

תפריט ניווט

הבדלים בין גרסאות בדף "האימפריה הברזילאית"

ספריה ==> ספרייה
מ (זיעזעה->זעזעה - תיקון תקלדה בקליק)
(ספריה ==> ספרייה)
 
למלחמתו של [[נפוליאון]] נגד [[בריטניה]] בתחילת [[המאה ה-19]] הייתה השפעה מרחיקת לכת על [[בית המלוכה הפורטוגלי]]. משהשלים את השתלטותו על מרבית מערב [[אירופה]], הטיל נפוליאון אמברגו מסחרי על בריטניה, אשר מנע ממנה מסחר עם היבשת. [[פורטוגל]], שותפת מסחר חשובה של בריטניה, הייתה יוצא מן הכלל לאמברגו הזה, כי לא נכבשה עדיין, ומשום כך פלשו הכוחות [[צרפת|צרפתיים]] אליה מספרד בנובמבר [[1809]] ועלו על [[ליסבון]].
 
[[ז'ואאו השישי, מלך פורטוגל|ז'ואאו, נסיך פורטוגל]] משל בממלכה כ[[עוצר]] מאז הוכרזה אמו [[מריה הראשונה, מלכת פורטוגל]] כבלתי שפוייה בשנת [[1792]]. עם פלישת כוחות נפוליאון, פעל ז'ואאו במהירות להעברת כל בית המלוכה ל[[ברזיל]]. בין ה-[[25 בנובמבר]] ל-[[27 בנובמבר]] [[1807]] יצאו כעשרת אלפים עד חמישה עשר אלף בני אדם על סיפונן של אניות פורטוגליות, לכיוון ברזיל, כשעליהן מגינות אוניות מלחמה בריטיות. כל המנגנון הבירוקרטי של הממלכה יצא אל המושבה הרחוקה, ובכללו שרים, יועצים, שופטים, פקידים, קציני צבא וצי ואנשי כמורה. הם לקחו עימם את אוצר הממלכה, את הגנזך, בית דפוס שלם וכן כמה [[ספריהספרייה|ספריות]] שהיו עתידות להיות הבסיס של הספרייה הלאומית ב[[ריו דה ז'ניירו]].
 
מיד אחר הגיעו לחופי ברזיל, הורה ז'ואאו על פתיחת נמלי הים של ברזיל למדינות ידידותיות (למעשה, כמעט אך ורק בריטניה). בכך בא הקץ למעשה על השיטה הקולוניאליסטית שנמשכה שלוש מאות שנה, ושבה שועבדה ברזיל כמושבה פורטוגלית בלבד. עם הגיעו לריו דה ז'ניירו, ביטל ז'ואאו תקנות שונות שנועדו לחזק את התעשייה המקומית ולהפוך אותה למודרנית יותר.