מסע בין כוכבים 2: זעמו של חאן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
יש להשלים ערך זה: בערך זה חסר תוכן מהותי. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.
הנכם מוזמנים להשלים את החלקים החסרים ולהסיר הודעה זו. שקלו ליצור כותרות לפרקים הדורשים השלמה, ולהעביר את התבנית אליהם.
יש להשלים ערך זה: בערך זה חסר תוכן מהותי. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.
הנכם מוזמנים להשלים את החלקים החסרים ולהסיר הודעה זו. שקלו ליצור כותרות לפרקים הדורשים השלמה, ולהעביר את התבנית אליהם.
מסע בין כוכבים 2: זעמו של חאן
Star Trek II: The Wrath of Kahn
מבוסס על Space Seed עריכת הנתון בוויקינתונים
בימוי ניקולס מאייר
הופק בידי רוברט סאלין
תסריט הארווי בנט
ג'ק ב. סווארדס
יוצר: ג'ין רודנברי
שחקנים ראשיים ראה פירוט
מדבבים Christian Toberentz עריכת הנתון בוויקינתונים
מוזיקה ג'יימס הורנר
צילום גאיין רשר עריכת הנתון בוויקינתונים
מדינה ארצות הברית עריכת הנתון בוויקינתונים
חברת הפקה פרמאונט עריכת הנתון בוויקינתונים
חברה מפיצה סרטי פרמאונט
שיטת הפצה וידאו על פי דרישה עריכת הנתון בוויקינתונים
הקרנת בכורה 4 ביוני 1982
משך הקרנה 113 דקות
שפת הסרט אנגלית
סוגה סרט פעולה, סרט מדע בדיוני, סרט מותחן, סרט הרפתקאות עריכת הנתון בוויקינתונים
תקציב 11 מיליון דולר
הכנסות 78.9 מיליון דולר
הכנסות באתר מוג'ו startrek2
פרסים 2 פרסי סאטורן
סרט קודם מסע בין כוכבים: הסרט
סרט הבא מסע בין כוכבים 3: החיפוש אחר ספוק
אתר רשמי
דף הסרט ב־IMDb
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

מסע בין כוכבים 2: זעמו של חאן הוא סרט הרפתקאות פעולה מדע בדיוני אמריקאי משנת 1982, והוא השני בסדרת סרטי מסע בין כוכבים. סרט זה הוא הראשון בעלילה שסופה במסע בין כוכבים 4: השיבה הביתה. הסרט זכה בשני פרסי סאטורן על הבימוי הטוב ביותר והשחקן הראשי הטוב ביותר, מתוך תשע מועמדויות. בנוסף היה מועמד לפרס הוגו על העיבוד הדרמטי הטוב ביותר.[1]

ב-19 באוקטובר 2007, אוחד צוות השחקנים של הסדרה המקורית כאשר הוענק להם פרס בטקס פרסי האימה, המדע בדיוני והפנטזיה (Scream Awards) לרגל 25 שנים לצאת סרט הקולנוע "זעמו של חאן".[2]

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסרט פותח כאשר מרבית הצוות בספינת החלל "אנטרפרייז" מאייש את הספינה, בראשות קפטנית מגזע הוולקנים, בעת מסע הצלה באזור הנייטרלי. הספינה מותקפת בידי שלוש ספינות קלינגוניות. המקרה מתברר כתרחיש אימונים בשם "קוביאשי מארו", שמפוקח על ידי אדמירל ג'יימס טי קירק. הקפטנית מתגלה כחניכתו של ספוק, לוטננט סאביק.

באותו זמן, על סיפון ספינת החלל "רליאנט", הקצין הראשון פאבל צ'כוב וקפטן קלארק טרל מחפשים אחר כוכב לכת חסר חיים שיוכל לשמש כשטח אימונים עבור "פרויקט ג'נסיס", מתקן שמארגן מחדש חומר מולקולרי ברמה תת-אטומית לכדי יצירת חיים מהעדר חיים. הם משתגרים לכוכב לכת בשם "סטי אלפא 6", ועד מהרה נשבים בידי חאן נוניין סינג. חאן ומאמיניו מתגלים כעריקים מהונדסים גנטית מסוף המאה ה-20, ששהו בהקפאה קריוגנית עד אשר נמצאו בידי קירק וצוותו (בפרק הסדרה המקורית "Space Seed", שבו קירק גירש את חאן לכוכב הלכת "סטי אלפא 5" שהיה באותה עת שוקק חיים). חאן הסביר שהכוכב הסמוך "סטי אלפא 6" התפוצץ כשישה חודשים לאחר הגעתם, בכך גרם לאסון טבע על הכוכב עליו הם נמצאים, "סטי אלפא 5" שהוסת ממסלולו בעת הפיצוץ.חאן מאשים את קירק בכל צרותיו. הוא משתמש בחיה מקומית (המוכרת בשם "צלופח סטי"), שהרגה 20 מאנשיו וגם את אשתו, כדי לשלוט בצ'כוב וטרל ובכך להסגיר את מיקומו של קירק.

מאוחר יותר, האנטרפרייז במסע אימונים תחת פיקודו של קפטן ספוק ובהשגחתו של קירק. קירק מקבל שדר ממעבדת מחקר בכוכב הלכת "רגולה 1" מאת ד"ר קרול מרכוס, אהובתו לשעבר, ובנו של קירק, דייוויד מרכוס, שפיתחו את "פרויקט ג'נסיס", ונשלח לחקור. כיוון שרוב הצוות המאייש את הספינה הוא חניכים, קירק נוטל לידיו את הפיקוד. חאן, כעת על סיפון ה"רליאנט", מתקיף את האנטרפרייז, מה שהורג את רוב צוות החניכים. בזמן המשא ומתן לכניעתה של האנטרפרייז, חאן מגלה שהוא מודע לקיומו של "פרויקט ג'נסיס". קירק וספוק, ביודעם את קודי המחשב של ה"רליאנט", מצליחים להוריד את המגינים שלה ולהתקיפה, מה שגורם לחאן לסגת. האנטרפרייז מגיעה למעבדת המחקר, שבה רוב הצוות נהרג, בין הניצולים קרול ודייוויד. צ'כוב וטרל נמצאים במצב היפנוטי שאיפשר לחאן לגנוב את המתקן. חאן פוקד על טרל להרוג את קירק, אך זה אינו מסוגל להורגו והורג את עצמו במקום, בשעה שצ'כוב מצליח להשתלט על המצב בו הוא שרוי.

כאשר קירק חוזר עם ניצולי הכוכב אל סיפון האנטרפרייז, הוא מושך את חאן אל מרדף בתוך ערפילית. כתוצאה מחילופי יריות, חברו של חאן נהרג וספינת החלל אנטרפרייז סופגת פגיעה במנוע פיתול-החלל שלה. אולם, לאחר שחאן סופג תבוסה מקירק, שמהווה אסטרטג טוב יותר ממנו, הוא מפעיל את "מתקן ג'נסיס", שמתחיל ספירה לאחור לפיצוץ, והאנטרפרייז לכודה בתווך. ספוק מצליח מגיע לחדר המנועים וברגע האחרון, מצליח להפעיל מחדש את מנועי הפיתול, אך סופג הרעלת קרינה. האנטרפרייז נמלטת מהמקום, וה"רלאיינט" מתפוצצת יחד עם כל הערפילית. כשה"אנטרפרייז" נמלטה מהסכנה, קירק רואה שהפיצוץ ארגן מחדש את החומר של הערפילית ונוצרה מסה מותכת של כוכב לכת חדש. רק אז, קירק תופס מה היה המחיר האמיתי של ביטחון כל הספינה - כשראה שהעמדה של ספוק נטושה הוא רץ לחדר המנועים ומוצא את ספוק שניות מעטות לפני מותו. לפני מוות מהרעלת קרינה, ספוק קורא לקירק לא להתאבל, שכן החלטתו להקריב את עצמו כדי להציל את ה"אנטרפרייז" הייתה הגיונית.

בסוף, ארון הקבורה של ספוק נשלח למנוחה אל הכוכב החדש שנוצר בעקבות הפיצוץ. קירק מחליט לחזור לכוכב הזה שוב אם "פרויקט ג'נסיס" הוא באמת חיים מתוך העדר חיים. בכתוביות הסיום נשמעת קריינותו של ספוק למילות הפתיחה המוכרות של הסדרה.

שחקנים ראשיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

צוות השחקנים של "מסע בין כוכבים 2: זעמו של חאן" כולל את כל הדמויות המרכזיות מהסדרה המקורית, כמו גם שחקנים ודמויות חדשות.

שחקן תפקיד
ויליאם שאטנר אדמירל ג'יימס "ג'ים" טי קירק
לנרד נימוי קפטן ספוק
דפורסט קלי קומנדר (דוקטור) לאונרד "בונס" מקוי
ג'יימס דוהן קומנדר מונטגומרי "סקוטי" סקוט
ג'ורג' טקיי קומנדר היקארו סולו
וולטר קניג קומנדר פאבל צ'כוב
נישל ניקולס קומנדר אוהורה
ריקרדו מונטלבן חאן נוניין סינג
פול וינפילד קפטן קלארק טרל
קירסטי אלי לוטננט סאביק
ביבי בש ד"ר קרול מרקוס
מריט באטריק ד"ר דייוויד מרקוס
ג'אדסון סקוט יואכים

הפקה, תקציב וביקורת[עריכת קוד מקור | עריכה]

שלושה תסריטים שונים נכתבו, בהם נכלל הרעיון לגנבתו של נשק אולטימטיבי בידי חאן. ניקולס מאייר (שביים בהמשך גם את מסע בין כוכבים 6: הארץ הלא נודעת), הודה כי קרא את סיפורי הוריישיו הורנבלואר לפני שלקח על עצמו את בימוי הסרט, וזה עזר לו להשרות את אווירת הפדרציה.

בתקציב זעום של 11 מיליון דולר (כ-23 מיליון דולר כיום), הסרט נחשב לזול ביותר בתולדות הסדרה. התפאורות השונות שימשו מספר פעמים, ומרבית האפקטים היו בהפקת הארווי בנט, שהיה מיחידת הטלוויזיה של סרטי פרמאונט, אחראית לסדרות כדוגמת האיש השווה מיליונים והאישה הביונית. למרות התקציב, הסרט היווה הצלחה והכניס קרוב ל-79 מיליון דולר בארצות הברית ו-97 מיליון דולר ברחבי העולם. בסוף השבוע הראשון להקרנתו הוא הכניס מעל 14 מיליון דולר, סכום שהיה מכובד מאוד בתקופה שבה הקרינו אותו, ה-4 ביוני 1982.

הסרט זכה לשבחים רבים בהרבה מהסרט שקדם לו, מסע בין כוכבים: הסרט, בגלל שהוא יותר נאמן לסדרה המקורית עם שיפור גדול בעלילה ובדמויות.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Awards for Star Trek II: The Wrath of Khan (1982)‎, באתר IMDb
  2. ^ Star Trek Reunion - Scream 2007, באתר SPIKE,‏ 23 באוקטובר 2007