לדלג לתוכן

כריסטין צ'אפל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
כריסטין צ'אפל
Christine Chapel
כריסטין צ'אפל; מתוך "מסע בין כוכבים: הסדרה המקורית"
כריסטין צ'אפל; מתוך "מסע בין כוכבים: הסדרה המקורית"
שם סרט "מסע בין כוכבים: הסרט"
"סטארטרק"
תוכנית טלוויזיה "מסע בין כוכבים: הסדרה המקורית"
"מסע בין כוכבים: סדרת האנימציה"
הופעה ראשונה הפרק "The Naked Time" – פרק 4, עונה 1 של "מסע בין כוכבים: הסדרה המקורית", 1966
מספר הופעות 26 פרקים של "מסע בין כוכבים: הסדרה המקורית"
9 פרקים של "מסע בין כוכבים: סדרת האנימציה"
3 סרטי קולנוע
יוצרים ג'ין רודנברי עריכת הנתון בוויקינתונים
גילום הדמות מייג'ל בארט (בסדרה המקורית)
ג'ס בוש (ב"עולמות חדשים ומשונים")
אליזבת' אינגלאס (בסרט "סטארטרק" בלבד)
מידע
גזע אנושי
מין נקבה
מקצוע רפואה (אחות / רופאה)
שיוך צי הכוכבים
אזרחות פדרציית הכוכבים המאוחדת
דמויות קשורות
חברים ספוק
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

כריסטין צ'אפלאנגלית: Christine Chapel) היא דמות בדיונית המופיעה בסדרות הטלוויזיה "מסע בין כוכבים: הסדרה המקורית" ו"מסע בין כוכבים: סדרת האנימציה", ובשלושה מהסרטים המבוססים על זיכיון "מסע בין כוכבים". הדמות גולמה על ידי השחקנית האמריקאית מייג'ל בארט, אשתו/אלמנתו של יוצר "מסע בין כוכבים" ג'ין רודנברי ועל ידי השחקנית ג'ס בוש בסדרה "מסע בין כוכבים: עולמות חדשים ומשונים". בסרט "סטארטרק" משנת 2009, גילמה את דמותה השחקנית אליזבת' אינגלאס.

ג'ס בוש ככריסטין צ'אפל; מתוך "מסע בין כוכבים: עולמות חדשים ומשונים", 2022.

הדמות נכתבה עבור בארט על ידי ג'ין רודנברי, לאחר שהוחלט לוותר על דמות קודמת שהוא כתב לה, "מספר אחת". הופעת הבכורה של דמותה של כריסטין צ'אפל הייתה בפרק העונה הראשונה "The Naked Time". דמותה הפכה לקבועה בסדרה זמן קצר לאחר מכן, החל מהפרק "What Are Little Girls Made Of?‎".

ביוגרפיה של הדמות[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסדרה המקורית[עריכת קוד מקור | עריכה]

צ'אפל זנחה את הקריירה שלה במחקר בביולוגיה לטובת משרה בצי הכוכבים, בתקווה שמשימה ארוכה אל החלל העמוק תאחד אותה, יום אחד, עם ארוסה ד"ר רוג'ר קורבי, מדען בעל שם, אשר אבד במסע אל כוכב הלכת המבודד אקסו 3 (Exo III). חמש שנים לאחר היעלמותו של ד"ר קורבי, צ'אפל מוצבת על סיפון ספינת החלל "אנטרפרייז", תחת פיקודו של קפטן ג'יימס טי קירק. היא משמשת כאחות הראשית תחת קצין הרפואה הראשי ד"ר לאונרד מקוי.

זמן קצר לאחר שהצטרפה אל צוות האנטרפרייז, הגיעה הספינה אל אקסו 3. קירק וצ'אפל משוגרים אל פני כוכב הלכת, ומהר מאוד חושפים את מזימתו הזדונית של ד"ר קורבי, אשר גילה שרידים של ציוויליזציה אשר מתה מזמן, והחל לנצל את הטכנולוגיה המתוחכמת שלה לייצור אנדרואידים. הד"ר לוכד את קירק, על מנת שזה לא יזהיר את ספוק, ומנסה להשתלט על האנטרפרייז על ידי יצירת אנדרואיד בדמותו של קירק, על מנת לקדם את מזימתו – לאכלס את היקום עם אנדרואידים – אולם התוכנית משתבשת. מתגלה כי ד"ר קורבי עצמו, בעבר, נפצע קשות בגופו, והשתיל את האישיות שלו אל תוך אנדרואיד שהוא העתק של עצמו. קירק משכנע את קורבי כי איננו אנושי עוד, אלא רק מכונה. כאשר קורבי רואה את תגובתה המבוהלת של צ'אפל אל מצבו הנוכחית, הוא, בייאושו, הורג את עצמו ואת בני-הלווייה האנדרואידים שלו. לאחר מותו של קורבי, צ'אפל מטילה ספק בכך שעליה להישאר בתפקידה על סיפון האנטרפרייז, אך לבסוף בוחרת להישאר, עד לתום משימתה בת 5 השנים של ספינת החלל.

מערכת היחסים עם ספוק[עריכת קוד מקור | עריכה]

אפילו בזמן שבו היא עדיין ביקשה לאתר את ארוסה ד"ר קורבי, צ'אפל הייתה מאוהבת עמוקות בקצין המדע של האנטרפרייז, החצי-אנושי חצי-וולקני, ספוק. בתחילה, צ'אפל הסתירה את הרגשות האלו לעצמה. עם זאת, בפרק "The Naked Time", כאשר צוות האנטרפרייז משתגע (כתוצאה מווירוס), צ'אפל הודתה בגלוי אהבתה לספוק, למרות הצהרתו בדבר אי יכולתו להחזיר רגשות כלפיה. נושא הרגשות של צ'אפל לספוק חזר רק פעמים ספורות במהלך הסדרה, אך במיוחד בפרק "Plato's Stepchildren". בפרק זה, צ'אפל וספוק מאולצים לנשק זה את זו. הדבר גורם לצ'אפל להודות שלמרות רצונה ארוך השנים להיות קרובה עמו, כל שהיא רצתה לעשות, בהתחשב בהשפלה של המצב, הוא "לזחול משם ולמות". בפרק "Amok Time", היא עוזרת לספוק, במהלך ביצוע טקס וולקני קשה, סודי ומסובך. ספוק מסרב לאכול מן המרק שהיא מגישה לו, משליך אותו אל עבר הקיר ומגרש אותה תוך צעקות רמות, אך לאחר שהיא מבקרת אותו שוב, הוא מבין את טעותו ותוהה אם תוכל להכין שוב מרק עבורו.

סרטי מסע בין כוכבים[עריכת קוד מקור | עריכה]

צ'אפל הופיעה בשניים מסרטי "מסע בין כוכבים" בהשתתפות צוות שחקני הסדרה המקורית. ב"מסע בין כוכבים: הסרט", צ'פאל הפכה לרופאה מן המניין. ההופעה השנייה שלה הייתה ב"מסע בין כוכבים 4: השיבה הביתה", שבו היא וג'ניס ראנד הוצבו במטה של צי הכוכבים בסן פרנסיסקו.

בנוסף, בשנת 2009 בסרט הקולנוע "סטארטרק" קיימת התייחסות אל האחות צ'אפל, אשר אומרת שורת דיאלוג אחת כשהיא אוף-סקרין.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]