חולצה אדומה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
ברוב הפרקים של מסע בין כוכבים: הסדרה המקורית צוות הספינה היה משוגר לכוכב לא מוכר ותמיד הקצינים בעלי החולצות האדומות לא שרדו עד תום הפרק
לוטננט לסלי אשר מצא את מותו בסופו של פרק של מסע בין כוכבים: הסדרה המקורית

חולצה אדומה (אנגלית: Redshirt) הוא כינוי האופייני לדמות בדיונית בסדרות מדע בדיוני, אך גם לז'אנרים אחרים, כשיעודה היחיד הוא מוות מהיר ואלים זמן קצר לאחר הצגתה. לובשי החולצות הם כלי עלילתי שנועד להמחיש את הסכנות הרבות מולן עומדות הדמויות הראשיות מבלי שיהיה צורך להרוג את האחרונות. מקור המושג הוא בסדרת הטלוויזיה "מסע בין כוכבים" בה קציני האבטחה לבשו חולצות אדומות ובדרך כלל נהרגו בנסיבות הכתובות לעיל.

בסדרת מסע בין כוכבים המקורית, הגדיר צבע בגדי הדמויות את תפקידן או תחום התמחותן. אדומי החולצות השתייכו למחלקת ההנדסה או האבטחה, ונטו באופן יחסי להיהרג יותר משאר הדמויות בסדרה.

לרוב, צוות הנחיתה כלל מספר דמויות מרכזיות, כמו קפטן קירק וספוק, וקצין זוטר או שניים שמעולם לא נראו בעבר, לבושים בחולצה אדומה הנהרגים עד סוף המשימה, לרוב תוך דקות. עם זאת, הדמות הראשונה שמתה באופן זה לבשה חולצה כחולה. האבחנה בין סוגי הדמויות קלה במיוחד כיוון שבין הדמויות הקבועות רק סקוט ואוהורה לבשו אדום. היעדר דמויות קבועות ממחלקת האבטחה הפך הופעת כל דמות כזו לסימן לבאות.

בסדרות הבת לבשו קציני הביטחון חולצות צהובות, ואנשי רפואה הניתנים להקרבה חולצות כחולות. עדיין, "חולצה אדומה" נותר המונח הגנרי לתיאורם. דמויות אלו זכו לכינויים כ"הצוער שניתן לוותר עליו", "צוער פלמוני", "צוער בשר תותחים", "חבר המשלחת החמישי (וכן השישי)" ואף "סרן קלינקס", סמל לתפקודם החד-פעמי.

הדמות המנוגדת לחולצה האדומה היא דמות מסוג וודג', על שם וודג' אנטילס, דמות משנית ששרדה את שלושת סרטי מלחמת הכוכבים (ובאנגלית wedge משמעו יתד).

עשרות פארודיות, ציטוטים והתייחסויות לנושא הופיעו במגוון סדרות, סרטים, ספרים ומשחקים בהם אבודים, איש משפחה, פיוצ'רמה וסטארגייט.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

מסע בין כוכבים