לדלג לתוכן

פאבל צ'כוב

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
פאבל צ'כוב
וולטר קניג כפאבל צ'כוב
וולטר קניג כפאבל צ'כוב
וולטר קניג כפאבל צ'כוב
שם סרט מסע בין כוכבים: הסרטזעמו של חאןהחיפוש אחר ספוקהשיבה הביתההגבול האחרוןהארץ הלא נודעתדורותסטארטרקהאויב בתוכנו – סטארטרקסטארטרק: אל האינסוף
תוכנית טלוויזיה "מסע בין כוכבים: הסדרה המקורית"
הופעה ראשונה פרק 1 של עונה 2 של "מסע בין כוכבים: הסדרה המקורית" – "Amok Time", שנת 1967.
הופעה אחרונה סרט הקולנוע "סטארטרק: אל האינסוף", שנת 2016.
מספר הופעות 36 פרקי "מסע בין כוכבים: הסדרה המקורית"
13 סרטי קולנוע
יוצרים ג'ין רודנברי עריכת הנתון בוויקינתונים
גילום הדמות וולטר קניג (בסדרה המקורית ובשבעת סרטי הקולנוע הראשונים)
אנטון ילצ'יןטרילוגיה המחודשת)
מידע
גיל 22
תאריך לידה 2245 עריכת הנתון בוויקינתונים
גזע אנושי
מין זכר
מקצוע קצין בצי הכוכבים
שיוך צי הכוכבים
אזרחות פדרציית הכוכבים המאוחדת
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

פאבל צ'כוב (אנגלית: Pavel Andreievich Chekov; רוסית: Павел Андреевич Чехов) הוא קצין צי הכוכבים ממוצא רוסי ביקום הבדיוני של "מסע בין כוכבים". וולטר קניג מגלם את דמותו של צ'כוב ב"מסע בין כוכבים: הסדרה המקורית" וכן בשבעת סרטי הקולנוע הראשונים המבוססים על הסדרה; אנטון ילצ'ין גילם את הדמות בטרילוגיה המחודשת בשנים 20092016.

מקור[עריכת קוד מקור | עריכה]

ג'ין רודנברי, יוצר "מסע בין כוכבים", רצה לכלול צוות שחקנים צעיר, כדי לפנות לקהל בגיל העשרה. בטרם החלה הפקת העונה השנייה של "מסע בין כוכבים: הסדרה המקורית", רודנברי ראיין את קניג, בהמלצת הבמאי יוסף פייבני.[1] לאחר ליהוקו של קניג, רודנברי כתב מכתב למיכאיל זימיאמין, עורך פראבדה,[2] והודיע לו על הופעת הבכורה של הדמות הרוסית; רשת NBC פרסמה הודעה לעיתונות המאשרת את הידיעה שפורסמה בפראבדה.[3][4] קניג תמיד הכחיש את סיפור "המוצא הרוסי" ואמר שהדמות נוספה בתגובה לפופולריות של דייווי ג'ונס מהמאנקיז, והתסרוקת והמראה של הדמות הן התייחסות ישירה לכך.[5][6] רודנברי ציין בעבר, בתזכיר שהעביר למנהל הליהוק שלו, את הרצון שיש לו לכלול בתוכנית מישהו שמזכיר את אחד מחברי הביטלס או המאנקיז.[7]

צ'כוב הופיע לראשונה בטלוויזיה בפרק "Amok Time", שהיה הפרק הראשון ששודר מהעונה השנייה. הפרק "Catspaw", שהיה הפרק הראשון שצולם בהשתתפות דמותו של צ'כוב, שודר רק כעבור כחודש, על מנת שיעלה בקנה אחד עם ליל כל הקדושים. בשל אילוצים תקציביים, הדמות לא הופיעה ב"מסע בין כוכבים: סדרת האנימציה".[8]

תיאור הדמות[עריכת קוד מקור | עריכה]

פאבל צ'כוב הוא צעיר ונאיבי, סג"ם שהופיע לראשונה על המסך בעונה השנייה של הסדרה המקורית כנווט האנטרפרייז. עם זאת, על פי סרט הקולנוע "מסע בין כוכבים 2: זעמו של חאן" נקבע כי הוא הוצב לשרת על האנטרפרייז מתישהו לפני התרחשות עלילת הפרק "Space Seed" מהעונה הראשונה, שכן חאן זוכר אותו בסרט. קניג התבדח שחאן זוכר את צ'כוב מהפרק מאחר שהוא שהה זמן רב מדי בשירותים, בהם חאן רצה להשתמש.[9] בספר Adaptations: From Text to Screen, Screen to Text מאת דבורה קארטמל, אימלדה וויילהן מכנה את זיהויו של צ'כוב על ידי חאן, על אף שצ'כוב טרם הופיע כאשר צוות האנטרפרייז פגש בחאן לראשונה, כ"פליטת הפה הידועה לשמצה ביותר ברחבי מסע בין כוכבים".[10] כמו כן, ידוע כי צ'כוב הצטרף אל האנטרפרייז לאחר הפרק "Mudd's Women", שכן הוא איננו מכיר את מאד בפרק "I, Mudd".

צ'כוב משמש כממלא מקומו של ספוק כקצין המדע על גשר הפיקוד, בעת הצורך. הקידום שלו לדרגת לוטננט בסרט "מסע בין כוכבים: הסרט" מביא איתו גם את העברתו מתפקידיו כקצין הטקטי וקצין הביטחון של הספינה. עד לתחילת האירועים המתרחשים במהלך הסרט "מסע בין כוכבים 2: זעמו של חאן", צ'כוב כבר מקודם לדרגת קומנדר ומשמש כקצין מבצעים על סיפון ספינת החלל רילאיינט (Reliant). בסרט, חאן נוניאן סינג משתמש ביצור אשר עוטף את קליפת המוח של צ'כוב, על מנת לשלוט בו ובקפטן שלו. צ'כוב מתגבר על השליטה המוחית של היצור, וחוזר לשמש כקצין הטקטי של האנטרפרייז למשך רגע השיא של הסרט – הקרב נגד חאן.

צ'כוב הוא שותפו של קפטן קירק בשימוש האסור בספינת החלל אנטרפרייז לצורך הצלתו של ספוק ("מסע בין כוכבים 3: החיפוש אחר ספוק"), אבל הוא מזוכה לבסוף ממעשיו ("מסע בין כוכבים 4: השיבה הביתה"). הוא משמש כנווט וקצין שני על סיפון האנטרפרייז במהלך האירועים המתרחשים במהלך הסרטים "מסע בין כוכבים 5: הגבול האחרון" ו"מסע בין כוכבים 6: הארץ הלא נודעת". הופעתו הקולנועית האחרונה היא כאורח על סיפון האנטרפרייז-B בהפלגת הבכורה שלה ("מסע בין כוכבים: דורות").

הקריירה של צ'כוב נמשכת בסדרת ספרי "מסע בין כוכבים", אולם אלו אינן נחשבות לקאנון ביקום של "מסע בין כוכבים". בספרים שנכתבו על ידי ויליאם שאטנר צ'כוב מתקדם עד לדרגת אדמירל, ואף משרת מספר שנים כמפקד העליון של צי הכוכבים.

יקום המראה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ביקום המראה המתואר בפרק "Mirror, Mirror", צ'כוב זומם תחבולות ערמומיות המגייסות מספר אנשי צוות שיעזרו לו לרצוח את קירק ולהשתלט על האנטרפרייז. עם זאת, הוא בתורו נבגד על ידי אחד מאנשיו שלו, ונידון לעינויים ב"תא הייסורים".

הפקות מעריצים[עריכת קוד מקור | עריכה]

12 שנים לאחר "מסע בין כוכבים: דורות", וולטר קניג שב לגלם את דמותו של פאבל צ'כוב בסדרה "New Voyages", בהפקת מעריצים, בפרק "To Serve All My Days", בו אנדי בריי מגלם את צ'כוב הצעיר. קניג שב וגילם את צ'כוב, פעם אחת ואחרונה, במיני סדרה "Star Trek: Of Gods and Men", אשר עלתה לאוויר לראשונה ב-22 בדצמבר 2007.

בסרטי האתחול[עריכת קוד מקור | עריכה]

אנטון ילצ'ין כפאבל צ'כוב; מתוך הסרט "סטארטרק", 2009.
ערך מורחב – סטארטרק

בסרט הקולנוע ה-11 של מסע בין כוכבים מגלם את דמותו של פאבל צ'כוב אנטון ילצ'ין כילד פלא בן 17, המוכיח יכולות מתמטיות גבוהות, אשר מסייעות בכמה אירועים בתוך הסרט, וכן כבעל מבטא רוסי כבד, המספק אתנחתא קומית לסרט. באחת הסצנות, המחשב מתקשה להבין את צ'כוב, אשר מבטא את האות "W" כאות "V". אולם ניתן לראות זאת גם כהתייחסות ישירה לדמות, שנתקלה באותן הבעיות גם בסדרה המקורית, כמו גם בסרטים (הבולט שבהם – חיפושיו של צ'כוב אחר nuclear wessels, במקום nuclear vessels, בסרט "מסע בין כוכבים 4: השיבה הביתה"). ילצ'ין היה יליד רוסיה בעצמו, אך גדל בארצות הברית ולא היה לו מבטא רוסי.

הדמות הופיעה לאחר מכן גם בשני המשכי הסרט סטארטרק: אל תוך החשיכה משנת 2013 וסטארטרק: אל האינסוף.

בסרט ההמשך סטארטרק: אל תוך החשיכה צ'כוב מוצא עצמו מקודם לתפקיד מהנדס ראשי לאחר שסקוטי עוזב. כשקפטן קירק מורה לו לעטות את החולצה האדומה צ'כוב מגלה עצבנות קלה בשל האחריות וההלם מקידומו המהיר.

בסרט סטארטרק: אל האינסוף, תהיה זו הופעתו האחרונה של אנטון ילצ'ין כפאבל צ'כוב עקב מות השחקן בתאונת רכב ב-19 ביוני 2016, כחודש לפני צאת הסרט לאקרנים, ב-22 ביולי 2016.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Herbert Solow, Robert Justman (1997). Inside Star Trek: The Real Story. Simon & Schuster. p. 345. ISBN 0-671-00974-5.{{cite book}}: תחזוקה - ציטוט: שימוש בפרמטר authors (link)
  2. ^ Herbert Solow, Robert Justman (1997). Inside Star Trek The Real Story. Simon & Schuster. p. 344. ISBN 0-671-00974-5.{{cite book}}: תחזוקה - ציטוט: שימוש בפרמטר authors (link)
  3. ^ Barbara and David P. Mikkelson (2005-04-11). "Russian Crewlette". Urban Legends Reference Pages.
  4. ^ Paul A. Cantor (2001). Gilligan Unbound: Popular Culture in the Age of Globalization. Rowman & Littlefield. pp. 222. ISBN 0-7425-0779-3.
  5. ^ Source: The Making of Star Trek, by Stephen E. Whitfield and Gene Roddenberry, (c) 1968 Ballantine Books, pps 249-250
  6. ^ Source: TV Guide, September 4–10, 1993 p 20
  7. ^ Herbert Solow, Robert Justman (1997). Inside Star Trek The Real Story. Simon & Schuster. p. 345. ISBN 0-671-00974-5.{{cite book}}: תחזוקה - ציטוט: שימוש בפרמטר authors (link)
  8. ^ Herbert Solow, Robert Justman (1997). Inside Star Trek The Real Story. Simon & Schuster. p. 422. ISBN 0-671-00974-5.{{cite book}}: תחזוקה - ציטוט: שימוש בפרמטר authors (link)
  9. ^ "Las Vegas 2004: Thursday's Highlights". www.startrek.com. 30 ביולי 2009. נבדק ב-2009-11-21. {{cite web}}: (עזרה)
  10. ^ See p. 180. It is also noted as a typical continuity error in the sociological study of television Textual Poachers: Television Fans and Participitory Culture by Henry Jenkins p. 104 as well as being flagged as major in the trivia-oriented book Oops!: Movie Mistakes That Made the Cut by Matteo Molinari, Jim Kamm p. 196