משבר הפלקון

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

משבר הפלקון הוא הכינוי שניתן למחלוקת בין ישראל לסין בעקבות הסתלקותה של ישראל מהסכם מכירת מטוסי ביון עם מערכת של התעשייה האווירית לישראל להתרעה מוקדמת מסוג פלקון לסין, דבר שהשפיע לרעה על יחסי ישראל–סין.

מערכת פלקון ע"ג בואינג 707 של חיל האוויר של צ'ילה 2010

בשנת 1999 נחתם ההסכם שעל פיו התחייבה ישראל למכור לסין שלושה מטוסי ביון מתקדמים מתוצרת ישראל, מסוג פלקון. שווי העסקה נמדד במיליארדי דולרים, ומשרד ההגנה הסיני אף שילם לאלתא מערכות מקדמה בסך של כ-190 מיליון דולר. ארצות הברית התנגדה נחרצות לעסקה, בנימוק שהפלקון מכיל רכיבים שמקורם בארצות הברית ושמדובר באמצעי טכנולוגי-צבאי שארצות הברית הייתה שותפה בתכנונו[1]. היא אף איימה לקצץ 250 מיליון מכספי הסיוע האמריקאי לישראל, בטענה כי מימושו יחזק את סין מבחינה אסטרטגית, וישפר את היכולות ההתקפיות שלה, כאשר הדגש היה על התערבותה הצבאית של ארצות הברית בטאיוואן.

בעקבות התנגדות זו בוטל ההסכם כשנה לאחר שנחתם,[2] ובעקבות זאת ישראל נאלצה לשלם פיצויים לממשלת סין בסך של כ-350 מיליון דולר[3] (סין דרשה תחילה פיצוי גבוה הרבה יותר, בסך 1.2 מיליארד דולר, אך לאחר משא ומתן ממושך הושגה פשרה).

מטוס חיל האוויר של הודו עם מערכת EL/W-2090

בעקבות המשבר, היחסים הדיפלומטיים בין סין לישראל התערערו וממשלת סין הגיבה באופן קיצוני בצורה של מחאות והצהרות עוינות, אך לאחר התנצלות ישראלית ותשלום הפיצויים הייחסים בין סין לישראל שוקמו, תוך כדי הבנה טובה יותר לגבי גבולותיהם, ולגבי הבעייתיות של עסקאות נשק במסגרתם.[1].

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ 1 2 רועי ילינק, ‏ענק וננס: חלומות וחששות ביחסי ישראל–סין, השילוח 13, פברואר 2019
  2. ^ תומר שדמי, קמפ דייויד, בוטלה עסקת הפלקון, באתר ynet, 12 ביולי 2000
  3. ^ מאת אמנון ברזילי, ישראל תשלם 350 מיליון ד' לסין - פיצוי על עסקת הפלקון, באתר הארץ, 12 במרץ 2002