מתתיהו שלם

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אין תמונה חופשית

מתתיהו שֶׁלֶם (27 במרץ 1904 - 10 במאי 1975) היה מלחין ומשורר ישראלי שיצר סגנון מוזיקלי מקומי וייחודי.

חייו[עריכת קוד מקור | עריכה]

נולד בהרוביישוב שבפולין בשם מתתיהו ויינר. אביו שלום ויינר היה מורה ומחנך. ממייסדי החדר המתוקן בזמושץ' ולימים ניהל שם את בית הספר "קדימה"[1]. במהלך מלחמת העולם הראשונה ברחה המשפחה לאוקראינה ובסופה שבה לזמושץ'.

בנעוריו היה מתתיהו מדריך בקן השומר הצעיר בזמושץ'. ב-1922 (לפי אחד המקורות ב-1923) עלה לארץ ישראל במסגרת "החלוץ". בתחילה התיישב בכפר תבור ובהמשך הצטרף לקיבוץ בית אלפא. בפילוג הפנים קיבוצי ב-1940 בין אנשי השומר הצעיר ואנשי מפא"י עבר עם האחרונים לרמת יוחנן. שם הקים את "המכון להווי ומועד" ששם לו למטרה לשלב את התרבות הקיבוצית המתחדשת, במסורת יהודית ובמקורות ישראל.[2]

שלם היה רועה צאן רוב ימיו, ומעולמו זה שאב את החומרים לרוב שיריו. להם כתב גם את המילים וגם את המנגינות. בין שיריו הידועים: "שה וגדי" (על-פי שיר עם סלאבי), "רועה ורועה", "פנה הגשם", "שיבולת בשדה", "שמעו שמעו", "עז וכבש" "יוחנן וגבריאל"[3], "הבו לנו יין", ועוד.

שלם היה אחד ממעצבי תרבות החגים הקיבוצית, זו אשר קשרה את עצמה לאדמה ולחקלאות בשיר ובריקוד. חלק משיריו נכתבו על מנת שישמשו בטקסי חגי ישראל ובחגים החקלאיים (כמו חג העומר וחג הגז) בקיבוצו. ביצירתו, עבד בשיתוף עם לאה ברגשטיין, שהייתה הכוריאוגרפית של המחולות שבוצעו באותן חגיגות.

בשנת 1951 הוענק לו פרס אנגל מטעם עיריית תל אביב-יפו.[4]

נפטר ברמת יוחנן בגיל 71.[5]

מהספרים שערך[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • אור החסידות : ילקוט למסיבות בשנת הבעל שם טוב, המערכת : מתתיהו שלם, יהודה ארן, נחום בן ארי, שלמה קפלן, הוצאת תרבות וחינוך, תל אביב, תש"ך.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • שלמה קפלן (עורך), זמרים, הוצאת מרכז לתרבות ולחינוך, 1969 - תווים ל-76 מהשירים שהלחין שלם.[6]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ שלם, באתר יוצאי זמושץ'
  2. ^ רמת יוחנן - קיבוץ, בארכיון תנועת העבודה
  3. ^ אתר הספרייה הלאומית, ערך : גיל אלדמע,"יוחנן וגבריאל" (תווים), 2 קולות, עיבוד גיל אלדמע, יוצר: מתתיהו שלם, 1985, ארכיון, סדרה בי
  4. ^ חולק פרס אנגל מטעם עיריית ת"א, דבר, 26 באוקטובר 1951
  5. ^ מת המלחין מתתיהו שלם, דבר, 11 במאי 1975
  6. ^ אבנר בהטזמרים של מתתיהו שלם, על המשמר, 29 באוגוסט 1969