נטרונאי בן נחמיה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
נטרונאי בן נחמיה
Natronai ben Nehemiah
מקום פעילות פומבדיתא
פטירה 730 עריכת הנתון בוויקינתונים
תקופת הפעילות 719730 (כ־11 שנים)
השתייכות גאונים עריכת הנתון בוויקינתונים
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

רב נטרונאי בן נחמיה (נקרא גם: בר מר ינקא[1]) היה ראש הישיבה ה-12 של ישיבת פומבדיתא[2] משנת 719 (ד'תע"ט[3]) עד שנת 730. חמיו היה רב חסדאי בן בוסתנאי, ראש הגולה השלישי לאחר הכיבוש הערבי של האימפריה הסאסאנית, בשנת ד'ת"ס בערך.[4]

בראשות ישיבת פומבדיתא[עריכת קוד מקור | עריכה]

רב שרירא גאון טען באגרת[5] כי רב נטרונאי כחתן של בית ראש הגולה התנהג בתקיפות בישיבה, ובשל כך ברחו כמה מחכמיה לסורא.[6] לפי חלק מהנוסחים מדובר על חתנו של רב נטרונאי, רב ינקא, ולפי חלק מהנוסחים כינויו של רב נטרונאי הוא רב ינקא ומדובר עליו. כך נאמר באיגרת (בתרגום מארמית לעברית) - "ואחריו מר רב נטרונאי בן מר רב נחמיה, ומלך בשנת אלף ושלשים. וידוע שמר רב ינקא חתנו[7] (ולפי גרסאות אחרות "ונודע בכינויו מר ינקא"), שהיה מחתן עם בית הנשיא, והתקיף מרות על הרבנים וברחו מהם לסורא עד שנפטר רב מר ינקא וחזרו לישיבתם. ואחריו מלך מר רב יהודה".

פועלו[עריכת קוד מקור | עריכה]

לרבי נטרונאי בן נחמיה מיוחסות שתי תשובות הנוגעות לקבלת יהודים חזרה לאחר שעזבו את היהדות הרבנית.[8] בתשובה הראשונה השיב רבי נטרונאי בן נחמיה כי יש לקלוט שוב בקהילה את חסידיו של משיח השקר שריע הרוצים לחזור בתשובה.[9] בתשובה השנייה לעומת זאת פסק רבי נטרונאי כנגד קבלת בניהם של יהודים קראים.[10]

באוסף "תשובות הגאונים שערי צדק" ובמקומות אחרים[11] נמצאות מספר תשובות הנושאות את השם "רב נטרונאי", אך יחוסם לרב נטרונאי בן נחמיה אינו ברור. כך ייחס אייזיק הירש וייס שתים מתוך התשובות לרב נטרונאי בן הילאי.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ לפי חלק מהגרסאות באגרת רב שרירא גאון
 2. ^ בעריכת הרב גרשום הרפנס, תשובות הגאונים גרש ירחים, בתוך תשובות הגאונים, עמוד 21, באתר אוצר החכמה
 3. ^ בעריכת הרב גרשום הרפנס, תשובות הגאונים גרש ירחים, בתוך תשובות הגאונים, עמוד 10, באתר אוצר החכמה
 4. ^ הרב רפאל הלפרין, אנציקלופדיה לבית ישראל, בתוך אנציקלופדיה לבית ישראל, עמוד 165, באתר אוצר החכמה (צפייה מוגבלת למנויים)
 5. ^ דוד מצגר, אגרת רב שרירא, מהדורת ד' מצגר, ירושלים, תשנ"ח, אות קיא, עמוד 74, באתר אוצר החכמה (צפייה חופשית – מותנית ברישום)
 6. ^ ירחמיאל ברודי, ציון בין הפרת לחידקל עולמם של גאוני בבל, ציון בין הפרת לחידקל, עמוד 88, באתר אוצר החכמה (צפייה חופשית – מותנית ברישום)
 7. ^ נפתלי יעקב הכהן, אוצר הגדולים, על רב ינקא גאון, בתוך אוצר הגדולים, אות תתעט, עמוד 46, באתר אוצר החכמה (צפייה חופשית – מותנית ברישום)
 8. ^ Sha'arei Tzedek, iii. 7, 10
 9. ^ הרב גרשום הרפנס, יהדות בבל, בתוך יהדות בבל, עמוד 56, באתר אוצר החכמה (צפייה חופשית – מותנית ברישום)
 10. ^ פולמוס נגד מבקרי המקרא, באתר מטח
 11. ^ compare Mussafia, Teshubot ha-Ge'onim, Nos. 23, 52, 63, 83-87, 90, Lyck. 1864