עופר מאירי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
אין תמונה חופשית

עופר מאירי (נולד ב-21 ביוני 1966[1]) הוא מעבד מוזיקלי, מפיק מוזיקלי, פזמונאי ומלחין ישראלי.

מאירי התפרסם לראשונה כמפיק מוזיקלי, כאשר באלבומים בהפקתו נכללו שירים אחדים שכתב או הלחין. על האמנים שהרבה לעבוד עמם נמנים דוד ד'אור, דנה ברגר ואביב גפן. לחשיפתו העיקרית כיוצר זכה בזכות ההרכב "מטרופולין", שהוציא שלושה אלבומים המורכבים ברובם משירים שכתב.

עופר מאירי כיום משמש כמלחין הבית של תאגיד השידור הישראלי. במסגרת תפקידו הוא מלחין אותות פתיחה וג'ינגלים לתחנות הרדיו ולערוצי הטלוויזיה של התאגיד.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בסוף שנות השמונים היה מאירי חבר בהרכב בשם "קצב הנשימה". בתחילת שנות התשעים ניגן בתופים במספר אלבומים של זמרים ישראלים, ובהם "סיפור של חורף" ו"כשחלמתי על הבית" של מיקי גבריאלוב. לפרסומו הראשון זכה ב-1991, כשעיבד והלחין מספר שירים עבור אלבומו של דורי בן זאב "חניה פרטית". ב-1992 הפיק את אלבום הבכורה של דוד ד'אור, שעבורו הלחין מספר שירים, כ"אל תתרגש" של יונה וולך ו"מאחורי השער" של חיים נחמן ביאליק. באותה שנה הפיק גם את האלבום "בתוך הסערות" של נורית גלרון, שבו נכלל לחנו לשירה של יונה וולך "תן לי למצוא אותך".

ב-1993 הפיק מאירי את אלבומו של דוד ד'אור "בגובה משתנה", שהיה אחד האלבומים המצליחים ביותר של ד'אור. מאירי הלחין במשותף עם ד'אור את אחד הלהיטים הגדולים של האלבום, "אני עף", וכן השתתף בהלחנת השיר "כשאת שואלת ושוב כמובן" וכתב והלחין את השיר "רק עד שהיא תבוא". ב-1994 עיבד מספר שירים עבור אלבומה של עפרה חזה "כל הנשמה", והלחין עם חזה את השיר "כל יום והכאב שלו". באותה שנה הפיק גם את אלבומו של סער בדישי "משיכה מגנטית".

לאורך שנות התשעים הרבה מאירי להלחין זמרירים לפרסומות, ובהם "אין כמו במבה" ו"תעמיס לי ביסלי", וכן את הזמרירים הידועים של תחנת הרדיו גלגלצ.

בשנת 2000 הפיק מאירי את אלבומה המצליח של דנה ברגר "עד הקצה". מאירי השתתף בעיבוד השירים באלבום, וכן הלחין שלושה מתוכם.

בשנת 2001 הלחין מאירי את מוזיקת הרקע של סרט הקולנוע "מרס תורכי".

ב-2003 הפיק מאירי אלבום נוסף של דנה ברגר, "תוך כדי תנועה". את שיר הנושא של האלבום, שהיה אחד מלהיטיו מהגדולים, כתבו והלחינו מאירי וברגר במשותף. מאירי השתתף בהלחנת שני שירים נוספים באלבום. ב-2004 הפיק את אלבומה של קורין אלאל "הכחול של השמיים". באותה שנה הלחין במשותף עם דוד ד'אור את השיר "להאמין", שאיתו ייצג ד'אור את ישראל בתחרות האירוויזיון של אותה שנה.

בשנת 2005 זכה מאירי לחשיפה משמעותית ראשונה, כשהפיק את האלבום "מטרופולין" של ההרכב מטרופולין שהקים. באלבום השתתפו אמנים שונים, ששרו שירים שמאירי כתב והלחין עבורו. בחלק מהשירים השתתף ארז ברזוליק בכתיבה, ובחלקם השתתף ברק גביזון בהלחנה. האלבום זכה להצלחה, ונמכר בכ-30,000 עותקים[2]. בין שיריו המצליחים של האלבום היו "לא אומרת כלום" ששרה שרונה נסטוביץ', "לישון בלי לחלום" ששרו דנה ברגר ורוני אלטר ו"מלאכים" ששרו אפרת גוש, גביזון ומאירי עצמו.

ב-2006 הפיק מאירי במשותף עם אביב גפן את אלבומו של גפן "עם הזמן".

בשנת 2007 יצא האלבום השני של ההרכב מטרופולין, "הסליל", שבו כבר היה ההרכב להקה מגובשת יותר, עם זמרים ונגנים קבועים בכל השירים. גם באלבום זה כתב והלחין מאירי את רוב השירים, חלקם יחד עם אמנים אחרים. בין שיריו המוכרים היו "אין לי מקום" בביצועה של דנה עדיני, "אחת שתיים שלוש" שבו התארח ארקדי דוכין ו"חוזר אלי" שבו התארח עברי לידר.

לאלבומה של אפרת גוש "הסליחה ואני" שיצא ב-2007 הלחין מאירי את השיר "יהיה פה דם", שאותו כתב יחד עם ברק פלדמן. בשנת 2008 יצא אלבומה של הזמרת אלכס (שם הבמה של אלכס משה), בהפקה מוזיקלית משותפת של מאירי ואביב גפן. מאירי הלחין שיר אחד עבור האלבום, "אם", שאותו כתב יחד עם דנה עדיני. ב-2010 השתתף מאירי בהפקת אלבומה של רוני אלטר "כיס אוויר". ב-2011 יצא אלבומה של להקת מוניקה סקס "מנגינה" בהפקתו של מאירי, שעיבד את שיריו יחד עם חברי הלהקה. בשנת 2012 הפיק את אלבומו של רמי קלינשטיין "סיטואציה מורכבת".

בסוף שנת 2012 יצא האלבום השלישי של ההרכב מטרופולין, שנקרא "השלישי". על האמנים שהשתתפו באלבום נמנים ברי סחרוף, להקת מוניקה סקס וריף כהן, בנוסף למוזיקאים שעמם עבד מאירי כבר באלבומים הקודמים של ההרכב, כאפרת גוש ודנה עדיני. הסינגלים שהתפרסמו מהאלבום הם "אתה גומר אותי" ששרה צליל דנין, "ישר ללב" ששר מיכה שטרית ו"תעשה לי טוב" ששרה עדיני. .

ב-28 במאי 2016 החל להפיק עבור עברי לידר את האלבום "עברי לידר עופר מאירי" ואת השירים "אור ראשון", "כל יום", "תלך אבל שלא תעז ללכת", "בעיר הזאת", "מבנים ישנים", "אסיר. תודה", "איך אתה יפה" ו"חלום לשניים". בנוסף הלחין ביחד עם עברי את השירים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ עופר מאירי, במיזם "אישים" לתיעוד היצירה הישראלית
  2. ^ ביוגרפיה של מטרופולין באתר MOOMA