רשת ג'

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
רשת ג'
Reshetgimel.jpg
פרטי התחנה
שפה עברית
מדינה ישראל ישראלישראל
אזורי קליטה ותדרים
אזור קליטה אצבע הגליל, מרכז הנגב, צפון בקעת הירדן, תל אביב והסביבה
נקלט בתדר 89.7FM
אזור קליטה מרכז הארץ, ירושלים והסביבה, דרום הערבה, צפת, הגליל
נקלט בתדר 97.8FM
אזור קליטה חיפה, אילת
נקלט בתדר 105.5FM
אזור קליטה צפון הערבה, מרכז הארץ, ירושלים והסביבה
נקלט בתדר 97.5FM
http://www.iba.org.il/gimmel
האולפן על שם אהוד מנור בתל אביב, באולפן מונצחות גם שדרניות התחנה בעבר שוש עטרי ואורנה יקיר

רשת ג' היא תחנת רדיו ישראלית, השייכת לקול ישראל. התחנה משדרת החל מה-2 בנובמבר 1997 מוזיקה ישראלית בלבד.

רשת ג' נוסדה ב-20 ביוני 1976 כתחנה ישראלית המשדרת מוזיקה פופולרית מכל הסוגים ולכל הגילאים, כשהיא מנהלת תחרות עם קול השלום של אייבי נתן ועם גלי צה"ל, בעיקר על לבם ואוזנם של הקהל הצעיר.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנות השישים פעלה תחנה של קול ישראל אשר כונתה רשת ג', אשר עסקה בשידורים בשפות ושידורים לגולה[1].

ב-1960 החלו שידורי "הגל הקל" (שלאחר מכן נקרא רשת ב'). כל ערב החל מ-21:05 בראשית דרכה, ובשלב מסוים מ-20:05, שידרה התחנה תוכניות מוזיקה קלה, כמו פופ, מוזיקה ישראלית, מצעדי פזמונים, ותוכניות אחרות מסוג זה שעד כה המעיטה בהן רשת א' ה"כבדה" יותר. לאחר שנים של הצלחה הוחלט על הרחבת המשבצת, וכך בפברואר 1976 אישרה מליאת רשות השידור את הקמתה של תחנת רדיו נוספת במסגרת רשתות "קול ישראל". תחילה נקראה התחנה רשת ה', והיא שידרה שעתיים בלבד ביום[2], באמצעות המשדר של רדיו רמאללה. ב-20 ביוני נחנכה רשת ג' באופן רשמי, ושידרה 19 שעות ביממה, מ-6 בבוקר עד 1 אחר חצות, בתדר 529 קילוהרץ AM[3]. שמה של התחנה היה רדיו ג' והיא שידרה מוזיקה פופולרית מכל הסוגים ומכאן הייתה גם הצלחתה הגדולה. בשנות ה-90, עקב פתיחת ערוצי מוזיקה פופולריים (MTV, לדוגמה) בכבלים והתחרות מצד הרדיו האזורי והרדיו הפיראטי, מדרוגה התחנה ירד באופן ניכר עד שבשנת 1997 נועצו לסגור אותה. ב-2 בנובמבר 1997, במטרה להציל את הרשת הגוססת, שונתה לגמרי מתכונת השידורים, והיא הפכה לתחנה המשדרת מוזיקה ישראלית. תחילה בעברית בלבד ומאוחר יותר שולבו גם יוצרים ישראליים השרים באנגלית. את הלוגו שליווה את המיתוג החדש של הרשת עיצב האמן והמעצב הגרפי דורון עזורי. השינוי עשה את שלו שיפר מאוד את אחוזי ההאזנה וכיום היא נחשבת לרשת מצליחה.[דרוש מקור]

עורכים ומגישים[עריכת קוד מקור | עריכה]

עם עורכיה הידועים נמנו טוני פיין, מנחם גרנית, בני דודקביץ, דליה הלר, טובה קלינגר, רות כידן, יוסי כסיף ועופרה הלפמן; ובין מגישיה: שוש עטרי, יצחק איתן, דן כנר, בני הנדל, איתן גור, שמירה אימבר, אבי אתגר, יקיר אביב, אורנה יקיר, גבי ינון, אורלי מורג, לאה ליאור, יהודית בן-יעקב, יגאל רביד, כרמל בן-אפרים, מלאכי חזקיה, מנחם פרי, אהרון פררה, אבי משולם, עופר נחשון, דידי הררי, יוסי סיאס, רויטל עמית, ריבי גדות וורד יפתחי גרין.

תוכניות בולטות[עריכת קוד מקור | עריכה]

"חדש חדיש ומחודש" עם שוש עטרי (בעריכת טוני פיין); "מה כבר תשע?" עם אבי אתגר; "רק בימי חול" עם מנחם פרי; "לי ולך שיר וברכה" עם רויטל עמית; "חולה רדיו" עם דידי הררי; "קצת אחרת" - רוק ופופ מתקדם; "שוקו חם" - מוזיקה וחידונים; "קולבו" - מגזין המוזיקה של ג' (בעריכת מנחם גרנית); מצעדי הפזמונים - מצעד הפזמונים העברי השנתי, מצעד הפזמונים הלועזי ומצעד לפזמוני העבר, "מקום בצמרת"; "על בטוח" (שודרה בימי שבת); "אהבה יומיומית" עם יוסי סיאס; "זמר שכזה"; "מועדון גימל" - פינת המסיבות של היצירה האלקטרונית ועוד. בימי הקיץ, בעיקר בימי החופש הגדול, הרשת הרבתה לצאת במבצעי שידור מיוחדים ולערוך חידונים ושעשועונים נושאי פרסים בתוכניות כמו "שלושה בגיגית" עם טוני פיין, שוש עטרי ודודו דותן; "יום יום ים" עם מנחם פרי ו-"30 בצל" עם יקיר אביב.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

לציון 40 שנה לרשת ג'[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ שידורים קבועים, דבר, 30 ביולי 1965
  2. ^ אושרה הקמת רשת נוספת, דבר, 18 בפברואר 1976
  3. ^ יוסף פריאל, רדיו ג' - רשת קלה חדשה מהיום ברדיו, דבר, 20 ביוני 1976