פורטל:פיזיקה/מדף הספרים/גלריה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

גלריית מדף הספרים

לעריכת הגלריה לחצו על המספר בכותרת ואחר כך "עריכה".

1

סיימון סינג, "המפץ הגדול: התגלית המדעית החשובה ביותר בכל הזמנים", תרגמה דפנה לוי, הוצאת ספרי עליית הגג, 2007.

הספר עוסק באחת התאוריות הבולטות של המאה העשרים, תאוריית המפץ הגדול, הנמצאת במרכזה של הקוסמולוגיה המודרנית, ומתארת את אופן היווצרותו של היקום, לפני כ-13.7 מיליארד שנים.

הספר מתחיל בפרק המציג תאוריות קוסמולוגיות קודמות, והמשכו מתמקד בתאוריית המפץ הגדול: התגליות ששימשו בסיס ליצירת התאוריה, התאוריה והאישים שעסקו בה, המאבק מול תאוריות מתחרות וניצחונה של תאוריית המפץ הגדול.

2

דויד רואל, על מקריות וכאוס, תרגם יכין אונא, הוצאת מאגנס, תשס"ב.

הספר מציג לקורא שלל רעיונות של הפיזיקה המודרנית: כאוס, תורת הקוונטים, מכניקה סטטיסטית, אנטרופיה ועוד. בהקדמה לספר כתב המחבר:

חוקי הפיזיקה הם דטרמיניסטיים. כיצד אפוא מתגנבת המקריות לתיאורו של היקום? מתברר שהדבר קורה בדרכים שונות. נראה גם שישנן מגבלות חמורות באפשרות לחזות את העתיד. בתיאור ההיבטים השונים של המקריות ושל המצבים שאינם ניתנים לצפייה מראש, אציג בעיקר רעיונות מדעיים מקובלים (או לפחות כאלה שניתן לקבלם), ישנים וחדשים. בפרט ארחיב מעט ברעיונות החדשים אודות הכאוס.

3

פול ג' היואיט, פיסיקה לכּל – עקרונות מדע החומר והאנרגיה, בהוצאת מכון ברנקו וייס לטיפוח החשיבה, בתרגום יכין אונא, עליזה אמיתי, יצחק יוגב וצבי עצמון, 1997.

זהו ספר ללימוד פיסיקה לתלמידי החטיבה העליונה, אך יוכל ליהנות ממנו גם מי שאינו נדרש להיבחן על תוכנו. הספר עשיר בתצלומים ובאיורים המלווים את ההסברים שבו. בהקדמה לספר כתב דוד סלע, מנהל גף מדעים וטכנולוגיה במשרד החינוך:

גישת הספר תואמת את המגמה לעבור משיטת לימוד שבה מושם דגש על שימוש בנוסחאות ופתרון בעיות, לשיטה שבה מתמקד התלמיד בהכרת התופעות הפיסיקליות ובהבנתן באופן מעמיק יותר. הצגת הרעיונות הפיסיקליים תוך התמקדות בהיבט המושגי, ולא הטכני-חישובי, נועדה גם להפרות את דרכי החשיבה הפיסיקלית של התלמידים – ואף זה אחד מיעדיה המרכזיים של הוראת המדעים בתקופתנו.

4

מיצ'יו קאקו, על-מרחב – אודיסיאה מדעית ביקומים מקבילים, בעיוותי זמן ובממד העשירי, הד ארצי הוצאה לאור, תרגום: עמנואל לוטם, 1998.

מיצ'יו קאקו, פיזיקאי בסיטי קולג' של ניו יורק מציג בספר זה את תחומי מחקרו: עולם בעל יותר משלושה ממדים, חורים שחורים, תורת העל-מיתר, חורי תולעת, יקומים מקבילים ועוד.

5

סטיבן ויינברג, חזון התאוריה הסופית, תרגם: עמי שמיר, הוצאת עם עובד / ספרית אופקים, 1997.

סטיבן ויינברג, חתן פרס נובל לפיזיקה לשנת 1979 מציג בספר זה את החיפוש אחר תאוריה סופית של הפיזיקה, והשלכתה על תחום התמחותו, פיזיקה של אנרגיות גבוהות. בהקדמה לספרו כתב המחבר: "בחרתי לטוות את מושגי היסוד של הפיסיקה המודרנית ולארגם במסגרת הדיון על אודות המשמעות שאנו מייחסים לתאוריה הסופית ולדרכים שבאמצעותם אנו מתכוונים להגיע אליה".

6

ריצ'רד פיינמן, התאוריה המוזרה של אור וחומר, תרגם: דודו פונדק, הוצאת הקיבוץ המאוחד, 1988.

ספר זה הוא סדרת הרצאות של חתן פרס נובל לפיזיקה, ריצ'רד פיינמן, שבה היא מציג את האלקטרודינמיקה הקוונטית, תאוריה שביצירתה יש לו מקום מרכזי.

7

עמית הגר, זמן ואקראיות, הוצאת מפה, 2004.

דיון בחץ הזמן ובאקראיות במסגרת הפיזיקה המודרנית. בין השאר נדונים השד של מקסוול, השד של לפלס, החתול של שרדינגר, אנטרופיה ותורת הכאוס.

8

בריאן גרין, היקום האלגנטי, תרגם עמוס כרמל, הוצאת מטר, 2002. תרגום מחודש מאת עמנואל לוטם, 2012.

הספר מציע את תיאורית המיתרים כתאוריה פיזיקלית כוללת, ודן ברעיונות הבסיס שלה, הישגיה ומשמעותה.

9

מיצ'יו קאקו, הפיזיקה של הבלתי אפשרי, תרגם אוריאל גבעון, אריה ניר הוצאה לאור, 2008.

בספר נבחנות פנטזיות פופולריות כגון מהירות האור, קריאת מחשבות ורבות אחרות בשאלה האם כל אותן פנטזיות הן בגדר מדע בדיוני בלבד או ניתנות למימוש (עכ"פ בעתיד) על ידי הפיזיקה.

10

רוברט פ' קריז, המשוואות הגדולות – עשר פריצות דרך במחשבה האנושית, תרגום: חנה עמית, הוצאת כתר, 2011.

הספר עוסק בעשר משוואות בולטות בתולדות המדע וברעיונות שמאחוריהן. שמונה מבין המשוואות הן מתחום הפיזיקה: חוק התנועה השני של ניוטון, חוק הכבידה האוניברסלי, החוק השני של התרמודינמיקה, משוואות מקסוול, המשוואה E=mc², המשוואה של איינשטיין לתורת היחסות הכללית, משוואת שרדינגר ועקרון האי-ודאות של הייזנברג.

בפתח ספרו "קיצור תולדות הזמן" כתב סטיבן הוקינג: "מישהו אמר לי שכל משוואה שאכלול בספר תקצץ את מכירתו במחצית". כתיבת ספר העוסק בעשר משוואות, ואף מכריז על כך בשמו, היא לפיכך אתגר גדול במיוחד. הספר עומד בהצלחה באתגר זה: אף שבראש כל פרק מוצגת המשוואה שבה עוסק הפרק, הספר ממעט בפיתוח מתמטי של המשוואות, ומתמקד בתיאור קריא של הרעיונות והתאוריות שהן מייצגות.

11

סטיבן הוקינג, קיצור תולדות הזמן, תרגום: עמנואל לוטם, ספרית מעריב, 1989.

בספר יש ניסיון להסביר לקורא הלא מקצועי מושגים בתחום המפץ הגדול, חורים שחורים, תורת המיתרים ועוד. הספר אינו קל להבנה לקורא הפשוט, אך הפך לרב-מכר – עד שנת 2002 נמכרו ממנו קרוב ל-10 מיליון עותקים בעשרות שפות.

12

יורם קירש, היקום על פי הפיסיקה המודרנית, הוצאת עם עובד, 2006.

הספר סוקר את מרבית התאוריות של הפיזיקה, מתחילתה במאות הקודמות עם בואה של הפיזיקה הקלאסית ועד לתקופתנו עם הפיזיקה המודרנית כולל תורת המיתרים וקוסמולוגיה. הנושאים מוצגים בסדר כרונולוגי, כדי להביא לקורא את ההתפתחות ההיסטורית של הנושא עם הדגשה על האישים והרעיונות המרכזיים. הנושאים מועשרים בהצגת המהפכות הפילוסופיות שגרמה הפיזיקה, ובהן תורת היחסות ומהות הזמן, תורת הקוונטים והוודאות במדע ועוד.

13

סטיבן הוקינג, היקום בקליפת אגוז, ספרית מעריב, 2001.

זהו ספרו הפופולרי השלישי של הוקינג, ובו הוא את ההתפתחויות והגילויים החדשים בתחום הפיזיקה התאורטית מאז יציאתו לאור של ספרו הפופולרי הראשון, "קיצור תולדות הזמן", ועד 2001. הספר מציג תחילה את המסד לפיזיקה התאורטית של ימינו – תורת היחסות ותורת הקוונטים, ומציג השלכות, מסקנות, השערות ופיתוחים של שתי התאוריות הללו: מוצא היקום, מסע בזמן, חורים שחורים, עולמות מקבילים, תורת המיתרים ויצירתה של תאוריה מאוחדת גדולה.

14

דן פאלק, היקום על חולצת טריקו – החיפוש אחר הנוסחה האחת שתסביר את הכול, הוצאת כתר, 2006.

הספר סוקר את ההיסטוריה של הפיזיקה, מראשיתה ועד סוף המאה העשרים. הספר מתמקד בהתפתחותם של הרעיונות ושל השיטה המדעית, ללא הצגת הצד המתמטי של הפיזיקה.

15

מאיר מידב, נח ברוש, חגי נצר, היקום : יסודות האסטרופיסיקה, האוניברסיטה הפתוחה, 2000.

בספר 17 פרקים המציגים את יסודות האסטרופיסיקה, ובהם:

16

קרלו רובלי, שבעה שיעורים קצרים בפיזיקה, תרגום מאיטלקית: שירלי פינצי לב, הוצאת כתר, 2017.

ספר קצר המציג נושאים בפיזיקה המודרנית: תורת היחסות הכללית,חלקיקים אלמנטריים, מכניקת הקוונטים, ארכיטקטורה של היקום וחורים שחורים ועוד.

17

כריסטופר פוטר, אתה נמצא כאן – מדריך כיס לתולדות היקום, תרגום מאיטלקית: גיא הרלינג, כנרת, זמורה-ביתן, 2013.

הספר מציג בצורה פופולרית ועל רגל אחת את הפיזיקה (וגם מעט מהביולוגיה) הנחוצה להכרת תולדות היקום. הספר מציג 26 סדרי גודל ביקום, החל מהעולם התת-אטומי וכל במרחק אל העצם הרחוק ביותר שניתן לצפות בו. בהמשך מוצגים בשפה קלה שלל רעיונות של הפיזיקה: תנועה, כבידה, קרינה אלקטרומגנטית, קווארקים, המפץ הגדול ועוד.

18

טוביאס הירטר, עידן האי־ודאות – איך גילו גדולי הפיזיקאים את עולם הקוונטים 1895–1945, תרגום מגרמנית: אביעד שטיר, ספרי עליית הגג וידיעות ספרים, 2023.

ב-53 פרקים מציג הספר את ההיסטוריה של הפיזיקה, ובפרט ההיסטוריה של מכניקת הקוונטים, בחצי הראשון של המאה העשרים, עם רקע בסיסי מההיסטוריה העולמית. מוצגים חייהם, תרומותיהם ועמדותיהם של מארי ופייר קירי, מקס פלאנק, נילס בוהר, אלברט איינשטיין, לואי דה ברויי, וולפגנג פאולי, ארווין שרדינגר, ורנר הייזנברג, מקס בורן, פול דיראק ועוד, והכל בשפה קולחת, ללא משוואות ועם נוסחה אחת בלבד, זו שאי אפשר לדבר על פיזיקה מודרנית בלעדיה, E=mc².