צבא דמבלדור

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
צבא דמבלדור
מימין לשמאל: דין תומאס, נייג'ל וולפרט, לונה לאבגוד, רון ויזלי, הרמיוני גריינג'ר, נוויל לונגבוטום, הארי פוטר, פרד ויזלי, צ'ו צ'אנג, פרוואטי פאטיל, פדמה פאטיל, ג'ורג' ויזלי, ג'יני ויזלי, זכריה סמית' ומייקל קורנר.
מימין לשמאל: דין תומאס, נייג'ל וולפרט, לונה לאבגוד, רון ויזלי, הרמיוני גריינג'ר, נוויל לונגבוטום, הארי פוטר, פרד ויזלי, צ'ו צ'אנג, פרוואטי פאטיל, פדמה פאטיל, ג'ורג' ויזלי, ג'יני ויזלי, זכריה סמית' ומייקל קורנר.
סוג קבוצת גיבורי-על
הופעה ראשונה הארי פוטר ומסדר עוף החול
יוצרים ג'יי קיי רולינג
מידע
חברוּת בקבוצה דין תומאס, לבנדר בראון, לונה לאבגוד, רון ויזלי, הרמיוני גריינג'ר, נוויל לונגבוטום, הארי פוטר, צ'ו צ'אנג, ג'יני ויזלי, פרד וג'ורג' וויזלי, ארני מקמילן, זכריה סמית', חנה אבוט, אנתוני גולדשטיין, טרי בוט ומייקל קורנר.

צבא דמבלדור ( או בקיצור, צ"ד) הוא ארגון קוסמים בדיוני של תלמידים בהוגוורטס המופיע בספרי הארי פוטר שכתבה הסופרת ג'יי קיי רולינג. הארגון הופיע לראשונה בספר החמישי בסדרה - הארי פוטר ומסדר עוף החול, והוא הוקם על ידי הארי פוטר, רון ויזלי והרמיוני גריינג'ר.

היסטוריה בדיונית[עריכת קוד מקור | עריכה]

צבא דמבלדור הוקם על ידי הארי פוטר, רון ויזלי והרמיוני גריינג'ר, כיוון שהמורה להתגוננות מפני כוחות האופל דולורס אמברידג' סירבה ללמד אותם קסמי הגנה מעשיים שיסייעו במאבק מול הלורד וולדמורט. חברי הקבוצה מתאמנים בחדר הנחיצות הסודי שבקומה השביעית בהוגוורטס. הם מתקשרים ביניהם באמצעות מטבעות קסומים שכושפו על ידי הרמיוני גריינג'ר.

חברי צ"ד חתמו את שמם על קלף מיוחד שכושף על ידי הרמיוני גריינג'ר כך שמי שיבגוד בהם ייענש על כך באמצעות סדרת פצעונים על מצחו בצורת המילה "מלשין". מריאטה אדג'קום, חברתה של צ'ו צ'אנג, נכנעה ללחצים שהיו כרוכים בחברות בצבא דמבלדור והסגירה את הקבוצה לדולורס אמברידג'. כתוצאה מכך נאלץ אלבוס דמבלדור להימלט מהוגוורטס, אך לא לפני שהצליח להציל את הארי פוטר מסילוק.

ניתן למצוא הלימה בין חברי מסדר עוף החול וצבא דמבלדור- באידאולוגיה ובמהות. ובנוסף בני משפחה רבים של חברי צבא דמבלדור היו חברי מסדר עוף החול.

חברי הצבא[עריכת קוד מקור | עריכה]

תלמידי גריפינדור[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערכים מורחבים – הארי פוטר, רון ויזלי, הרמיוני גריינג'ר, ג'יני ויזלי, נוויל לונגבוטום
 • פרוואטי פאטיל לומדת באותה שכבה עם הארי. היא חברתה הטובה ביותר של לבנדר בראון, ובדומה לה מעדיפה את מקצוע הלימוד גילוי עתידות. אחותה התאומה פדמה לומדת ברייבנקלו.
 • לבנדר בראון לומדת באותה שכבה עם הארי. היא חברתה הטובה ביותר של פרווטי פאטיל, ובדומה לה מעדיפה את מקצוע הלימוד גילוי עתידות. לבנדר מחבבת מאוד את רון ויזלי, ובמשך תקופה קצרה בספר השישי הם יוצאים. בזמן שהם יוצאים מתואר כיצד היא מתנהגת ברכושניות רבה כלפי רון כך שלבסוף הוא מואס בה ומחליט להיפרד. רון אינו אוזר אומץ לומר לה שהוא רוצה להפרד, עד שבהחלמתו של רון מהרעלתו הוא זורק אותה. למרות זאת, בסרט היא נפרדה ממנו לאחר שמלמל במהלך השינה שלו את השם הרמיוני. בספר השביעי מותקפת על ידי פנריר גרייבק בקרב על הוגוורטס ועל פי הסרטים שם מוצאת את מותה.
 • אנג'לינה ג'ונסון היא תלמידה המבוגרת מהארי ומחבריו בשנתיים. היא אחת מהרודפות בקבוצת הקווידיץ', והיא גם חברתן הטובה של קייטי בל ואליסיה ספינט. לאנג'לינה אין תפקיד משמעותי בספרים מלבד הקווידיץ'. בספר החמישי היא נבחרת לתפקיד קפטן קבוצת הקווידיץ' של גריפינדור, ומצטרפת לצבא דמבלדור. לאחר אירועי הספר השביעי היא מתחתנת עם ג'ורג' ויזלי, ולשניים נולדים שני ילדים (רוקסן ופרד).
 • אליסיה ספינט היא תלמידה המבוגרת מהארי ומחבריו בשנתיים.
 • קייטי בל מבוגרת מהארי פוטר ומחבריו בשנה אחת. הופעותיה בספרים הן בגלל היותה אחת הרודפות בקבוצת הקווידיץ' של גריפינדור, ומלבדן יש לה תפקיד מצומצם ביותר. עם זאת, בספר השישי היא נפגעת מקללה אפלה חזקה לאחר שנגעה בטעות בשרשרת שנשלחה על ידי דראקו מאלפוי והייתה אמורה להגיע אל אלבוס דמבלדור.
 • לי ג'ורדן לומד באותה שכבה עם פרד וג'ורג' ויזלי, והוא חברם הטוב ביותר. ג'ורדן הוא הפרשן במשחקי הקווידיץ' עד הספר החמישי ונותן פרשנות מוטה לטובת גריפינדור. בספר השביעי הוא יורד למחתרת בגלל רדיפות משרד הקסמים, ומנחה את תוכנית הרדיו המחתרתית "מבט לפוטר".
 • פרד וג'ורג' ויזלי הם התאומים במשפחת ויזלי, ונולדו ב-1 באפריל 1978. השניים ידועים בכישרונם לבצע מעשי שובבות מוצלחים. בחמשת הספרים הראשונים הם מופיעים מספר פעמים, בעיקר בזמן משחקי הקווידיץ' בהם הם משתתפים כחובטים. בספר השלישי הם מעניקים להארי את מפת הקונדסאים שהייתה שייכת לאביו של הארי (ג'יימס) ולחבריו. בספר החמישי מתואר כיצד הם מפתחים את רעיונותיהם על מוצרים בתחום התעלולים והמתיחות לכדי משהו שניתן להתפרנס ממנו, במקביל לחברותם בצבא דמבלדור. לקראת סוף הספר הם בורחים מבית הספר לאחר ביצוע תעלול שנועד להרגיז את אמברידג'[תת שר הקסמים]. בספר השישי מתוארת החנות שלהם, הנחשבת להצלחה גדולה בעולם הקוסמים. בתחילת הספר השביעי ג'ורג' מאבד את אוזנו בזמן הניסיון להעביר את הארי פוטר מבית משפחת דרסלי למחילה, ובקרב על הוגוורטס פרד נהרג כתוצאה מפיצוץ עקב קללה של אוכלי המוות.
 • שיימוס פיניגן לומד באותה שכבה עם הארי, ומוצאו הוא מאירלנד. שיימוס מתואר כאוהד קווידיץ' נלהב. שיימוס לא מאמין להארי הטוען בספר החמישי שוולדמורט חזר, ובין השניים פורץ ריב עז. לאחר מספר התרחשויות שלא מוסברות על ידי רשויות עולם הקוסמים הוא מתחיל לפקפק בגרסה ה"רשמית", ולבסוף חוזר להאמין להארי ומצטרף לצבא דמבלדור. שיימוס סובל מאוד תחת משטרו של סוורוס סנייפ בהוגוורטס בספר השביעי, והוא נוטל חלק פעיל בקרב על הוגוורטס.
 • דין תומאס הוא חברו הטוב ביותר של שיימוס פיניגן. דין מתאר את עצמו כבן מוגלגים. ג'יי קיי רולינג אמרה שאביו של דין לא סיפר לאימו שהוא קוסם על מנת להגן עליה, ונרצח על ידי אוכלי מוות לאחר שסירב להצטרף אליהם. בספרים הראשונים תפקידו של דין מצומצם מאוד, אך מנגד יש מספר התייחסויות לכך שהוא חובב כדורגל והוא אוהד את קבוצת הכדורגל ווסט האם יונייטד האנגלית. בספר החמישי הוא מצטרף לצבא דמבלדור, על אף ששיימוס טוען שהארי משקר. בסוף הספר הוא מתחיל לצאת עם ג'יני ויזלי, מה שגורם לקנאתו של הארי (המאוהב בה) בספר השישי. בספר השביעי דין ממלא תפקיד יותר משמעותי. הוא מוגדר כבן מוגלגים על ידי משרד הקסמים, ונאלץ לחיות במחתרת. בסופו של דבר הוא נלכד על ידי אוכלי המוות, אך משוחרר מאחוזת מאלפוי על ידי גמדון הבית דובי.
 • קולין קריווי לומד באותה שכבה עם ג'יני. הוא בן להורים מוגלגים, ואחיו הגדול של דניס הלומד גם כן בגריפינדור. קולין מעריץ את הארי, ונפגע מכך בספר השני כאשר הוא מאובן על ידי בסיליסק בזמן שרצה לבקר את הארי במרפאה. בספרים הבאים אין לו תפקיד משמעותי, והוא מתואר בעיקר בזמן שהוא מנסה לדבר עם הארי. בספר השביעי הוא משתתף בקרב על הוגוורטס על אף שהוא צעיר מדי, ונהרג במהלכו.
 • דניס קריווי הוא אחיו הקטן של קולין.
 • נייג'ל וולפרט לומד בשכבה של דניס.

תלמידי הפלפאף[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • ארני מקמילן לומד באותה שכבה עם הארי. בספר השני הוא טוען שהארי אחראי לתקיפות התלמידים המתרחשות בטירת הוגוורטס, אך לאחר שגם הרמיוני גריינג'ר מותקפת הוא חוזר בו ומאמין להארי. חברו הטוב ביותר הוא ג'סטין פינץ' פלצ'לי, והשניים מצטרפים לצבא דמבלדור בספר החמישי. התנהגותו של ארני מתוארת כפומפוזית, אך הוא נאמן מאוד לחבריו ולדמבלדור.
 • זכריה סמית' הוא תלמיד המבוגר מהארי בשנה אחת. הוא מתואר כתלמיד מעצבן ויהיר שמצטרף לצבא דמבלדור בספר החמישי. סמית' מחליף את לי ג'ורדן במשחק הקווידיץ' הראשון בספר השישי, ונותן פרשנות מוטה נגד שחקני גריפינדור. הוא משחק בקבוצת הקווידיץ' של הפלפאף בתפקיד רודף.
 • ג'סטין פינץ' פלצ'לי לומד באותה שכבה עם הארי, והוא בן לזוג מוגלגים. בעקבות תקרית בספר השני שבה הארי מפגין את יכולתו לדבר בלחשננית (שפת הנחשים) הוא חושש שהארי מעוניין לתקוף אותו, ולבסוף אכן מותקף על ידי ג'יני ויזלי שנשלטת על ידי וולדמורט. חברו הטוב ביותר הוא ארני מקמילן.
 • חנה אבוט לומדת באותה שכבה עם הארי. היא נישאת לנוויל לונגבוטום.
 • סוזן בונז לומדת באותה שכבה עם הארי. דודתה אמיליה עובדת במשרד הקסמים.

תלמידי רייבנקלו[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערכים מורחבים – לונה לאבגוד
 • צ'ו צ'אנג היא תלמידה המבוגרת מהארי בשנה אחת, שניהלה עמו מערכת יחסים רומנטית לאחר שנפגשו לראשונה במשחק קווידיץ' בספר השלישי. בשני הספרים הבאים הארי מראה כלפיה סימני חיבה רבים, ואף מנסה להזמין אותה לצאת איתו לנשף בספר הרביעי. אולם, בעקבות מריבה הנגרמת מפעילותה של מריאטה אדג'קום, חברתה של צ'ו, הם נפרדים לקראת סוף הספר החמישי. צ'ו הצטרפה לצבא דמבלדור בספר החמישי, למרות התנגדותם של הוריה, ועל אף שאמה עובדת במשרד הקסמים. לאחר הספר השישי היא כמעט ולא מוזכרת, אם כי היא לוקחת חלק בקרב על הוגוורטס ומגלה להארי על עטרת רייבנקלו.
 • אנתוני גולדשטיין הוא יהודי[1], קרוב משפחה של טינה וניוט סלמנדרה, מדריך ראשי וחבר בצבא דמבלדור. מוזכר פעמים בודדות במהלך הסדרה.
 • מייקל קורנר לומד באותה שכבה עם הארי.
 • טרי בוט לומד באותה שכבה עם הארי.
 • פדמה פאטיל לומדת באותה שכבה עם הארי. אחותה התאומה פרוואטי לומדת בגריפינדור.
 • מריאטה אדג'קום היא תלמידה המבוגרת מהארי בשנה אחת. היא חברתה הטובה ביותר של צ'ו צ'אנג.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא צבא דמבלדור בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]