קולה (משקה)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
בקבוק קולה ריק מזכוכית של חברת קוקה קולה

קולה הוא משקה קל מוגז המכיל קפאין וקרמל. המשקה מקבל את צבעו החום כהה וטעמו המתוק מקרמל אף שצבעו לעיתים מועשר בצבע מאכל קרמל. המשקה מקבל את טעמו גם מרכיבים נוספים, שכוללים תערובות של וניל, קינמון ופירות הדר.

המשקה נקרא על שם אגוז הקולה, שבעבר היה מרכיב חיוני במשקה כמקור לקפאין, בנוסף לעלי הקוקה כחומרי טעם. כיום מייצרים גם משקאות קולה נטולי קפאין, ויש החושבים שמשקאות אלה לא ראויים להקרא בשם קולה, אולם חברות הייצור והשיווק של הקולה והציבור הרחב לא עושה הבחנה כזאת. את משקה הקולה ממתיקים בדרך כלל באמצעות סירופ תירס, אך לעיתים גם על ידי סוכר או ממתיק מלאכותי.

משקה הקולה מהווה כ-26% משוק המשקאות. בישראל נמכרים בשנה מעל ל-200 מיליון ליטר קולה (בסכום של כ-850 מיליון שקל), כאשר מוצרי הדיאט מהווים כחצי מתוכו[1].

צריכת קולה עם וללא סוכר נקשרה לבעיות רפואיות שונות במחקרים רפואיים רבים.

מותגי קולה[עריכת קוד מקור | עריכה]

יש כיום מותגים רבים של קולה והעיקריים שביניהם מוכרים בשמות קוקה-קולה, פפסי קולה, RC קולה ומותגים מקומיים שונים. למותג ג'ולט קולה יש חובבים רבים בגלל אחוז הקפאין הגבוה המצוי בה (200 מ"ג לליטר בהשוואה ל-110 עד 130 מ"ג לליטר בפפסי וקוקה-קולה ול-320 מ"ג לליטר במשקה האנרגיה רדבול). למשקה הקולה הגרמני אפרי-קולה היה אחוז קפאין גבוה עד שהמוצר הושק מחדש בנוסחה חדשה בשנת 1999. אינקה קולה הוא משקה שמשווק במדינות רבות על ידי חברת קוקה-קולה והוא משקה הקולה העיקרי בחלק ממדינות דרום אמריקה. טוקולה וטרופיקולה הם המותגים הנמכרים בקובה וטרופיקולה נמכרת גם באיטליה. קיים גם מתכון "קוד פתוח" לקולה שנקרא OpenCola. על פי מתכון זה, כמות הסוכר הנדרשת להכנת תמצית הטעם הוא מעט יותר מקילו אחד לכל ליטר מים התמצית בהמשך מדוללת ביחס של 5:1 עם מי סודה.

בשנת 2002 הושק בצרפת מותג חדש בשם מכה קולה, על ידי טאופיק מטלוטי, שכוון ללקוחות מוסלמים עם הסיסמה "חשוב כמו מוסלמי, שתה כמו מוסלמי". ההשראה למשקה הגיעה ממותג הקולה האיראני זמזם קולה. המשקה הגיע לבריטניה בשנת 2003. חלק מהרווחים מופנים לפלסטינים ולצדקה. משקה דומה עם מטרה דומה, קיבלה קולה, הושק בשנת 2003 בבריטניה. קולה טורקה - מותג טורקי, וצלאל קולה הם מותגי קולה פופולריים בקרב המוסלמים בגרמניה.

מגוון משקאות קולה

מותגים צפון אמריקאיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מותגים דרום אמריקאיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מותגים אירופאיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מותגים מזרח תיכוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא קולה בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ מירב קריסטל, אלו משקאות הישראלים קונים פחות?, באתר ynet, 30 באפריל 2014
  2. ^ מירב קריסטל, תחרות בקולה: שוופס עם 50% פחות סוכר, באתר ynet, 30 באפריל 2014
  3. ^ מירב קריסטל, גרין קולה: וילי פוד תמכור קולה דיאט עם סטיביה, באתר ynet, 1 באפריל 2014