רצח בעיניים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
יש לערוך ערך זה. ייתכן שהערך סובל מבעיות ניסוח, סגנון טעון שיפור או צורך בהגהה, או שיש לעצב אותו, או מפגמים טכניים כגון מיעוט קישורים פנימיים.
אתם מוזמנים לסייע ולערוך את הערך. אם לדעתכם אין צורך בעריכת הערך, ניתן להסיר את התבנית. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.
יש לערוך ערך זה. ייתכן שהערך סובל מבעיות ניסוח, סגנון טעון שיפור או צורך בהגהה, או שיש לעצב אותו, או מפגמים טכניים כגון מיעוט קישורים פנימיים.
אתם מוזמנים לסייע ולערוך את הערך. אם לדעתכם אין צורך בעריכת הערך, ניתן להסיר את התבנית. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.
רצח בעיניים
A View to a Kill
כרזת הסרט
כרזת הסרט
כרזת הסרט
מבוסס על From a View to a Kill עריכת הנתון בוויקינתונים
בימוי ג'ון גלן
הופק בידי אלברט ברוקולי
תסריט איאן פלמינג (סופר)
מייקל ג'י וילסון
ריצ'רד מייבאום
עריכה פטר דיוויס עריכת הנתון בוויקינתונים
שחקנים ראשיים רוג'ר מור
כריסטופר ווקן
טניה רוברטס
גרייס ג'ונס
רוברט בראון
מוזיקה ג'ון בארי
צילום אלן יום עריכת הנתון בוויקינתונים
מדינה הממלכה המאוחדת, ארצות הברית עריכת הנתון בוויקינתונים
חברת הפקה הפקות Eon, מטרו גולדווין מאייר עריכת הנתון בוויקינתונים
חברה מפיצה Metro-Goldwyn-Mayer
שיטת הפצה וידאו על פי דרישה עריכת הנתון בוויקינתונים
הקרנת בכורה

22 במאי 1985 (ארצות הברית)

10 ביוני 13 ביוני (בריטניה)
משך הקרנה 131 דקות
שפת הסרט אנגלית
סוגה סרט פעולה, סרט המבוסס על יצירה ספרותית, סרט הרפתקאות, סרט ריגול, סרט מותחן, מותחן עריכת הנתון בוויקינתונים
תקציב $30,000,000
הכנסות $152,627,960
הכנסות באתר מוג'ו viewtoakill
סרט קודם אוקטופוסי (1983)
סרט הבא 007 באזור המסוכן (1987)
אתר רשמי
דף הסרט ב־IMDb
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

רצח בעינייםאנגלית: A View to a Kill) הוא הסרט הארבעה עשר בסדרת סרטי ג'יימס בונד והשביעי והאחרון בו כיכב רוג'ר מור כג'יימס בונד. אף על פי שכותרת הסרט לקוחה מסיפורו הקצר של איאן פלמינג "From a View to a Kill", הרי שלמעשה זהו הסרט השלישי בסדרה אחרי המרגלת שאהבה אותי, ואוקטופוסי שהתסריט שלו הוא מקורי לחלוטין.

מפיקי הסרט הם אלברט ברוקולי ומייקל וילסון, שגם כתב את התסריט יחד עם ריצ'רד מייבאום.

שיר הנושא של הסרט הוא "A View to a Kill" של דוראן דוראן. השיר, שהופיע בפסקול הסרט, הפך לאחד השירים המצליחים של שנות השמונים.

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתחילת הסרט ג'יימס בונד (רוג'ר מור) מסתנן לבסיס מחקרים סובייטי בסיביר כדי לקחת שבב מחשב מגופתו של הסוכן 003 שנרצח על ידי הרוסים בניסיון לחדור לתוך המתחם. בונד משיג את השבב אך מתגלה על ידי אחד השומרים, ג'יימס מצליח להימלט מהמתחם באמצעות גלישת סקי ונכנס לצוללת בריטית שם הוא נוסע יחד עם סוכנת נוספת לכיוון אלסקה.

מאוחר יותר בלונדון Q מאמת בין שבב שלו עם השבב שג'יימס השיג ומגלה ששבבים אלה נוצרו על ידי תעשיין אנגלי צרפתי בשם מקס זורין (כריסטופר ווקן) אשר גר בצרפת. ג'יימס נוסע לצרפת לתחרות סוסים, שם הוא פוגש את איש הקשר שלו - סר גודפרי טיבט (פטריק מקני), ובינתיים במהלך התחרות כולם מופתעים שסוסו הנחות של זורין פגסוס מצליח לנצח בתחרות.

ג'יימס פוגש במסעדה במגדל אייפל את הסוכן הצרפתי אשיל אוברגיין שמגלה לו כי זורין עורך תערוכה של מכירת סוסים באורוות ההרבעה שלו, בינתיים מיידי (גרייס ג'ונס) המאהבת של זורין המשמשת גם כרוצחת בארגונו מתגנבת לתא העליון בזמן שאיש שם מטיס פרפרים ברחבי האולם כחלק ממופע. מיידי מכה אותו ושולחת פרפר המצויד בחץ עם ציאניד ורוצחת בעזרתו את אוברגיין, ונמלטת ממגדל אייפל באמצעות צניחה עם מצנח. בונד רודף אחריה ברחובות פריז אך היא לבסוף מצליחה להימלט.

ג'יימס וטיבט באים לאורוות של זורין בזהותו של סין גון סמייט ומשתכנים שם. ג'יימס גם מגלה שזורין נתן המחאה בסך 5 מיליון דולר לבחורה אמריקאית. ג'יימס וטיבט חודרים למעבדה הסודית של זורין ומגלים שהמדען קארל מורטנר מזריק לסוסים את השבבים אשר מסוגלים להפעיל את ההורמונים של הסוסים באמצעות שלט קטן ובכך הסוסים מסוגלים להגביר את מהירותם.

זורין חושד בסין גון סמייט וקורא לו למשרדו לראיון, שם באמצעות מצלמה מתוחכמת מגלה את זהותו של הסוכן הבריטי. בינתיים מיידי חודרת למכונית של טיבט והורגת אותו בזמן שהמכונית נוסעת בתוך מנהרת שטיפה בתחנת דלק. זורין מתחרה עם ג'יימס בתחרות סוסים ומפעיל את השבב שהוזרק לסוסו של ג'יימס. לבסוף הוא תופס ומעלף את ג'יימס ומטביע אותו עם המכונית של טיבט באגם ובכך סבור שג'יימס מת.

זורין מבשר לגנרל גוגול (וולטר גוטל) שהוא לא מחשיב את עצמו כסוכן ק.ג.ב יותר. בהמשך הוא דן עם השותפים שלו על הקמת פרויקט "מיין סטריירק" שמטרתו היא להטביע את עמק הסיליקון שבקליפורניה ובכך יוכל לפתח את עסק השבבים שלו.

ג'יימס נוסע בעקבות זורין לסן פרנסיסקו וכורת ברית עם סוכן ה-CIA צק לי (דייוויד ייפ). ג'יימס חודר לתחנת קידוח הנפט של זורין במפרץ המזרחי המנוהל על ידי הגאולוג בוב קונלי. במהלך הריגול סוכן ק.ג.ב שבא לגלות עבור גנרל גוגול מה זורין זומם ולפוצץ את אזור הקידוח נתפס על ידי מיידי ונאלץ לנטרל את הפצצה שהוא הטמין. לאחר מכן, זורין משליך אותו אל מותו לתוך צינור השאיבה, שם גופו נקרע לגזרים על ידי טורבינה מסתובבת. סוכנת נוספת בשם פולה איבנווה מצליחה לברוח עם קלטת המתעדת את תכנון זורין. היא נתפסת לבסוף על ידי ג'יימס אשר מצליח לפתות אותה ולהחליף בין הקלטות.

למחרת, ג'יימס נפגש עם מר' האו האחראי על מחלקת הנפט של קליפורניה, שמסביר לו על הסיבה שבגללה זורין שואב מי ים עם צינורות הנפט. שם הוא עוקב אחרי המזכירה של האו סטייסי סאטון (טניה רוברטס) לביתה ומציל אותה מאנשי זורין. ג'יימס (בזהות של העיתונאי ג'יימס סטוק) מתחקר אותה ומגלה שזורין לקח ברמאות את חברת הנפט של אביה ונתן לה את הצ'ק של 5 מיליון דולר על מנת שתבטל את התביעה נגד הארגון שלו.

למחרת סטייסי מפוטרת מעבודתה על ידי האו בזמן שנסתה להסביר לו את המזימה של זורין, צק לי הבטיח לסייע לשניים, אך נהרג בג'יפ שלו על ידי מיידי בזמן שהוא היה בדרכו ליצור קשר בוושינגטון.

ג'יימס וסטייסי נכנסים בלילה לארכיון שבעירייה ומגלים שתחנת קידוח הנפט היה למעשה שדה ניסוי שנועד לבחון את צינורות השאיבה. זורין התקין צינורות שאיבה אלה במעמקי המכרה "מיין סטרייק" שבשבר הסן אנדרס על מנת לשאוב מים מהאגם כדי לחלחל באדמה ולפתוח חיבור ישיר לאזור השבר. זורין ואנשיו תופסים את השניים. לאחר מכן הוא יורה בהאו למוות, תוקע את ג'יימס וסטייסי במעלית, מצית את משרדו של האו באש ומשאיר את אקדחו של ג'יימס על השולחן במשרד. כל אלה על מנת להפליל אותו. ג'יימס מציל את סטייסי והשניים נמלטים מהמבנה הבוער באמצעות כבאית ממשטרת סן פרנסיסקו, החושדים שג'יימס רצח את האו.

בבוקר ג'יימס וסטייסי חודרים למכרה בתחפושת של עובדי המכרה. הם מגלים שזורין הטמין באזור השבר חומרי נפץ ושמטרתו הראשונית היא לפתוח חיבור בין האגם לשבר. התכנון השני הוא לפוצץ כמות ענקית של חומרי נפץ, ובאמצעות כך ליצור רעידת אדמה חזקה שתיצור גאות שתגרום להצפת העמק. זורין מאתר את השניים אך הם מצליחים להימלט. זורין בוגד בקונלי ובאנשים שלו בכך שמפעיל את הפצצה שתפתח את החיבור בין האגם לשבר ובכך המים של האגם מציפים את המכרה וגורמת למותם של רוב אנשי זורין. בנוסף על כך, זורין ועוזרו סקרפין (פטריק בושו) הורגים את אנשי קונלי כדי לשמור על הרווח מהצלחת התוכנית לעצמם. לאחר מכן שניהם נמלטים מהמכרה ועולים לאוויר באמצעות ספינת האוויר שלהם.

מיידי שנבגדה מסייעת לג'יימס ולסטייסי להוציא את הפצצה מאזור השבר, אך מעצור היד של העגלה שעליה הניחו את הפצצה נהרס. מיידי לוחצת על מעצור היד כדי שהעגלה תצא מהמכרה מטווח השבר ולבסוף מתה בעקבות הפיצוץ של הפצצה.

בעקבות כשלון תוכניתו, זורין חוטף את סטייסי אל ספינת האוויר. ג'יימס קופץ על חבל העגינה וזורין מורה לסקרפין לטוס לעבר גשר הגולדן גייט כדי להרוג את ג'יימס. הוא מצליח לקשור את החבל לגשר ועוצר את הספינה. ג'יימס נאבק עם זורין על הגשר ומצליח להפיל אותו היישר למותו. הוא מחלץ את סטייסי מהספינה וד"ר מורטנר מנסה להשליך דינמיט לעברם אך גיימס קורע את החבל וגורם לספינה לעשות עיקול חד אשר גורם לדינמיט להתפוצץ בתוך בספינה, שם נהרגים מורטנר וסקרפין.

בסוף הסרט נדמה כי ג'יימס נהרג במהלך המשימה אך קיו מצליח להחדיר את הרובוט הקטן שלו לתוך הבית של סטייסי ומגלה שם את ג'יימס ואת סטייסי מתקלחים ומדווח ל-M שג'יימס בחיים.

דמויות ושחקנים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • רוג'ר מור - בתפקיד סוכן 007 ג'יימס בונד אשר נשלח מטעם הסוכנות לרגל ולברר מה זורין זומם.
 • כריסטופר ווקן - בתפקיד מקס זורין, תעשיין אשר עוסק בעסק לפיתוח שבבים. פסיכופת מלידה משום שבתקופת מלחמת העולם השנייה הדוקטור קארל מורטנר הזריק לאימו של זורין סטרואידים לחיסול עוברים ושזורין הצליח להיוולד אך כחולה נפש. יש לו מטרה סודית להשמיד את עמק הסיליקון שבקליפורניה. בתחילה הוצע לדייוויד בואי לשחק את דמות זו, אך הוא סירב. לאחר מכן התפקיד הוצע גם לסטינג.
 • טניה רוברטס - בתפקיד סטייסי סטון, גאולוגית ממשלתית. למשפחתה היה בעבר חברת עסק לנפט ושזורין גנב למשפחתה את העסק ברמאות וכאשר היא ניסתה להתלונן על זורין בבית המשפט זורין ניסה להשתיק אותה באמצעות שוחד בסכום כסף של 5000 דולר, בהמשך היא חוברת לג'יימס במטרה להיאבק בזורין.
 • גרייס ג'ונס - בתפקיד מיידי, המאהבת של זורין המועסקת על ידו כרוצחת אשר מחסלת אנשים העלולים לפגוע בעסק שלו. מיידי לקחה סטרואידים מסוימים אשר חיזקו אותה מאוד מבחינה פיזית.
 • (פטריק מקני) - בתפקיד סר גודפרי טיבט, סוכן בריטי ואיש הקשר של ג'יימס בצרפת. נשלח יחד עם ג'יימס לאורוות של זורין על מנת לגלות מה זורין זומם אך נהרג על ידי מיידי בהוראת זורין אשר גילה שהוא וג'יימס סוכנים בריטים.
 • (דייוויד ייפ) - בתפקיד צק לי, סוכן CIA אשר נשלח לעבוד ביחד עם ג'יימס בסן פרנסיסקו כדי לגלות את המזימה של זורין אך נהרג על ידי מיידי אחרי שזורין גילה גם את זהותו כסוכן חשאי.
 • (פטריק בושו) - בתפקיד סקרפין, איש האבטחה ויד ימינו של זורין אשר מסייע לזורין במשימות שלו.
 • (וולטר גוטל) - בתפקיד גנרל גוגול, ראש סוכנות ה ק.ג.ב אשר מנסה לחסל את זורין משום שזורין החליט לערוק מהסוכנות שלו.
 • (אליסון דודי) - בתפקיד גני פלקס, אחת מהמתנקשות של מיידי.
 • (פפילון סו) - בתפקיד פאן או, אחת מהמתנקשות של מיידי.
 • (דניאל בנזלי) - בתפקיד האו, ראש מחלקת הנפט של קליפורניה, נהרג על ידי זורין.
 • (רוברט בראון) - בתפקיד M.
 • (לואיס מקסוול) - בתפקיד מיס מניפני.
 • (דזמונד לואלין) - בתפקיד Q.
 • (דולף לונדגרן) - סוכן ק.ג.ב. העובד עבור גוגול.
 • (מרי סטאבין) - בתפקיד קימברלי.

הפקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסרט הופק על ידי אלברט ברוקולי ומייקל וילסון, שלקח חלק בכתיבת התסריט יחד עם ריצ'רד מייבאום. צילומי האולפן נערכו בלונדון, ושאר ההפקה נערכה באיסלנד, שווייץ, צרפת וארצות הברית. הצילומים החלו ב-23 ביוני 1984 באיסלנד. המוזיקה בסרט הולחנה על ידי ג'ון בארי והוקלטה באולפני EMI. שיר הנושא נכתב על ידי בארי והוקלט על ידי להקת דוראן דוראן.

בסוף כתוביות הסיום של הסרט הקודם בסדרה, אוקטופוסי, במהלך הכתובית "ג'יימס בונד ישוב בסרט...", שם הסרט הבא מופיע בתור "מרצח בעיניים" ("From a View to a Kill"), כשמו של הסיפור הקצר המקורי של פלמינג. הכתובית שונתה מאוחר יותר.

כאשר חברה עם שם דומה ל'זורין' (תאגיד זוראן, the Zoran Corporation) התגלתה בארצות הברית, נוספה כתובית הצהרה (Disclaimer) בתחילת הסרט כי הדמות של 'זורין' והתאגיד הנושא את שמו, אינם מרמזים לאף אדם או חברה בעולם האמיתי. זהו סרט בונד הראשון בו מופיעה הצהרה כזו (ב-007 באזור המסוכן מופיעה כתובית הצהרה על השימוש בסמל הצלב האדום).

זהו הסרט השלישי בסדרה שבוים על ידי ג'ון גלן, והאחרון שבו מופיעה לואיס מקסוול כמיס מניפני.

הפצת הסרט וביקורות[עריכת קוד מקור | עריכה]

"רצח בעיניים" היה הסרט הראשון בסדרה שהקרנת הבכורה שלו התקיימה מחוץ לבריטניה. ההקרנה התקיימה ב-22 במאי 1985 בהיכל האמנויות היפות בסן פרנסיסקו. הבכורה הבריטית התקיימה כשלושה שבועות לאחר מכן בלונדון. עד שנת 1990 הסרט הרוויח 152.4 מיליון דולר ברחבי העולם עם 50.3 מיליון דולר בארצות הברית לבדה. למרות ההצלחה המסחרית והמועמדות לפרס גלובוס הזהב על השיר הטוב ביותר, הסרט זכה לביקורות גרועות מהמבקרים. רוג'ר מור בעצמו לא אהב את הסרט מחמת גילו המתקדם. לעומת זאת כריסטופר ווקן זכה לשבחים בשל גילום "הנבל הקלאסי של סרטי בונד".[1] האתר Rotten Tomatoes נתן ציון של כ-36% לסרט, שיא שלילי בסדרה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא רצח בעיניים בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ כריסטופר נול, סקירה על רצח בעיניים