שיחה:יהואש הירשברג

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

פרופ' הירשברג פרש לגימלאות לפני זמן קצר?[עריכת קוד מקור]

ראיתי בפרסומים שפרופ' הירשברג פרש לגימלאות לפני זמן קצר, ונערכו לכבודו כמה טקסים וחגיגות. האם לא כדאי להוסיף כמה מלים לערכו בעניין?Alosha38

אתה צודק בהחלט. לבושתי ולכלימתי, עוד לא התפניתי לכך אבל אעשה זאת בימים הקרובים.--שלומית קדם 18:13, 2 ביולי 2007 (IDT)
ציינת בערך את הביטוי "פרופסור בדימוס", האם יציאתו לגמלאות לא מקנה לו את התואר "פרופסור אמריטוס?" --שנילישיחה 23:58, 2 ביולי 2007 (IDT)
ואם כבר - אז שאלה נוספת: איך זה שאין לך תמונה חופשית לערך? שנילישיחה 23:59, 2 ביולי 2007 (IDT)

מה ההצדקה לפסקה המתארת את טקס הפרישה לגימלאות?[עריכת קוד מקור]

יש בערך בכלל מעט חומר יחסית על תרומותיו של הירשברג למוסיקולוגיה. הפסקה האחרונה נראית מיותרת ולא במקום. אם רוצים לציין את נגינתו בויולה אז זה ראוי למשפט נפרד. לא ברור מדוע הטקס זוכה לציון כזה. אלגוריתמיקאי 22:08, 11 בפברואר 2008 (IST)

כי זה מראה משהו על היחס של האקדמיה אליו. עופר קדם 22:16, 11 בפברואר 2008 (IST)
לא הבנתי, מדוע הושמטה מן הערך דווקא הפסקה, שמדברת על מפעל החייאתן של אופרות איטלקיות לא מוכרות מאמצע המאה ה-19. אני חושבת שנושא זה נכנס בהחלט להגדרה של פעילותו כמוזיקולוג וכמרצה ואינני מבינה את האנלוגיה לפירוט ארוחת הבוקר של נושא הערך.שלומית קדם 22:33, 11 בפברואר 2008 (IST)
תיאור טקס הפרישה לא מתאים לויקיפדיה. לכל הערך יש נופך משפחתי וגם זה לא לענין. אלגוריתמיקאי 22:40, 11 בפברואר 2008 (IST)
תאלץ לפרט למה כוונתך ב"נופך משפחתי" (פירוט ודוגמאות, בבקשה). עופר קדם 22:59, 11 בפברואר 2008 (IST)
ערכתי והוצאתי את הדוגמאות הבולטות. קיצצתי רבות בכל הדברים הלא רלונטיים בערך. לא היה מזיק להוסיף על עבודתו המוזיקולוגית. אלגוריתמיקאי 01:39, 12 בפברואר 2008 (IST)

פרס (זכייה)[עריכת קוד מקור]

מישהו יכול להסביר לי מה כל כך רע בלקשר את המילה פרס לערך העוסק בפרס? "ויקיפדיה זה לא מילון", אז מה? חשבתי שיש מטרה לקשר לכמה שיותר ערכים, מה גם שהמילה פרס בערך מדברת בדיוק על מה שהערך פרס (זכייה) מדבר עליו. אז למה לבטל את העריכה? ‏eytanarשיחהתרומות 22:49, 17 במאי 2008 (IDT)

כי אין מה להוסיף על הפירוש המילוני. אם היה ערך הפרס המסוים - סבבה. אבל כל דובר עברית סביר יודע מה פירוש המילה פרס, ואין סיבה להניח שבעקבות קריאת הערך הזה מישהו נורא ירצה לקרוא על פרסים בכלליות. גרוע מכך, כשאתה מקשר את המילה פרס, הקורא רואה את הקישור ועלול לחשוב שמדובר בערך ספציפי לפרס המדובר - ולא כך הדבר. לא מקשרים מילים פשוטות, רק מושגים שיש מה להרחיב עליהם. המטרה היא בהחלט לא לקשר לכמה שיותר ערכים, אלא לקשר לערכים שיכולים להוסיף לערך הזה, שיכולים לעניין קורא בערך הזה. פרס אינו אחד מהם. עופר קדם - שיחה 23:43, 17 במאי 2008 (IDT)
אז למה הערך פרס (זכייה) קיים? ‏eytanarשיחהתרומות 23:45, 17 במאי 2008 (IDT)
שאלה טובה. אם תשים לב, הוא מכיל (בקושי) פירוש מילוני, עוד קצת משפטים שלא הרבה מוסיפים מידע לקורא (לעיתים כך, לעיתים אחרת), ורשימה ארוכה של פרסים. לא שימושי במיוחד לאף אחד, ובטח לא למי שקורא את הערך הזה. עופר קדם - שיחה 23:59, 17 במאי 2008 (IDT)
מתוך ויקיפדיה:מדריך לעיצוב דפים: "הסוגיה מתי להפוך מילה לקישור ומתי לא לעשות זאת אינה פשוטה, כפי שמבהירה הדוגמה הבאה. המילה "עיר" היא מילה טריוויאלית, שכל הקוראים מבינים אותה היטב, ולכן עולה השאלה מתי ראוי להפוך אותה לקישור, ומתי יהיה זה קישור שהקוראים לא ירגישו צורך ללחוץ עליו. בערך העוסק בסופר עמוס עוז נאמר שהוא "עבר להתגורר בעיר ערד". בהקשר זה ברור שאין טעם לתת קישור למילה "עיר", משום שהקישור לא יתרום מידע מהותי להבנת הערך עמוס עוז. בערך העוסק בעיר כלשהי, ראוי לתת קישור לערך המבהיר את המושג "עיר", בדיוק כפי שבערך העוסק בקיבוץ ראוי לתת קישור לערך המבהיר את המושג "קיבוץ"."
אנחנו לא במירוץ לקשר לכמה שיותר ערכים, וקישורים כחולים מדי מפריעים לקורא הערך - לא ברור לו אלו ערכים חשובים להבנת הנושא ואלו לא. זהר דרוקמן - I♥Wiki‏ 00:06, 18 במאי 2008 (IDT)
אתה מוזמן לבדוק ולגלות שלערך "פרס (זכייה)" יש יותר ממאה הפניות, חלקן הגדול ממקרים כמו פהמדובר על מישהו שזכה בפרס). אתה מוזמן להעלות לדיון במזנון את הנושא, ולבקש שמעכשיו לא יקשרו לערך הזה, כי הרי המילה פרס ידועה לכולם, ואתה אף מוזמן לבקש למחוק את הערך, או סתם להוריד את הקישורים אליו מכל ויקיפדיה. אתה גם יכול להוריד מכל הויקיפדיה קישורים לערכים שכולם גם ככה יודעים את פירושם (דומני שתצטרך להוריד כמה מאות אלפי הפניות) עד שתעשה את זה - תפסיק לשחזר. ‏eytanarשיחהתרומות 00:26, 18 במאי 2008 (IDT)
אם להתעלם מדבריך המעליבים כלפי עופר, אשר נאמרו במילים ובקישורים ומבחינתי הדגימו את חוסר שיקול הדעת שלך, כפי שהועלה באחרונה בזמנון לגבי "נולד להוריו" וכד' - טעויות מרובות הן עדיין טעויות. אני יוצא מנקודת הנחה שישנם קישורים נכונים לערך, אך אם רובם בסגנון זה - יש להסירם. זהר דרוקמן - I♥Wiki‏ 00:32, 18 במאי 2008 (IDT)
א. אל תעיר לי על סגנון דיבורי, כשאתה כותב שאין לי שיקול דעת (דתרי דתסרי - אם באמת אין לי שיקול דעת, הרי שאין לך להעיר לי, שהרי זה לא בשליטתי, ואם יש לי - הרי שבאת להעליב ולפגוע, ככה שבאמת אין לך מה להעיר לי).
ב. לא הבנתי מה הקשר למזנון, ואין לי מושג על מה מדובר. ‏eytanarשיחהתרומות 01:08, 18 במאי 2008 (IDT)
ג. בשום אופן לא התכוונתי להעליב, ומחקתי מיד את המילים הלא ראויות. ואם אתה מתכוון לקישורים כמו יצור וכו', הרי שבפרוש לא היה בהם שום דבר אישי, אלא פשוט נגמרו לי הקישורים שמתאימים למילה "אתה", ולא התכוונתי למילה "יצור" במובן הרע שלה, אלא במובן של אורגניזם. עוד מעט גם תאשים אותי שרמזתי לעופר שהוא צריך להסיר שיער בלייזר ושהוא מוריד באופן פיראטי באימיול. אז אם עדיין לא הבנת: העריכה שלי בוצעה באופן הומוריסטי לחלוטין. ‏eytanarשיחהתרומות 01:16, 18 במאי 2008 (IDT)
סגנון דיבורך כאן איננו מתקבל על הדעת, ועל אף שניכר שהיה נסיון הומוריסטי - הרי שישנם דברים רבים בו שאינם מצחיקים כלל וכלל, ומעוררי חלחלה בעיני - ואני נדהם שקישרת אליהם. יש בכך להטיל ספק רב בשיקול הדעת שלך לגבי לאיזה ערך לקשר ולאיזה לא וכפי שאעיר לאדם אלים כי הוא נדרש להפסיק מאלימותו - כך אעיר גם לך. למען הסר ספק, לא דיברתי על אימיול או הסרת שיער, אלא דווקא לפנינים אחרות, כגון גילוי עריות וכד'. כיוון שהדיון לא עקרוני לנושא המדובר - וכן מכיוון שמאוד לא נעים לדבר איתך - אשאיר לך המלאכה לאיתור הדיון לגבי נולד להוריו, הוא היה לא מזמן ואם לא אורכב - ודאי בארכיון האחרון. זהר דרוקמן - I♥Wiki‏ 01:58, 18 במאי 2008 (IDT)
בפעם הבאה מר זהר, תקפיד לפסק את משפטיך נכון. כתבת "ומבחינתי הדגימו את חוסר שיקול הדעת שלך, כפי שהועלה באחרונה בזמנון..." - יוצא שבמזנון הועלה חוסר שיקול הדעת שלי, ולכן לא הבנתי מה הקשר. לנוחיותך: כללי פיסוק בעברית. ‏eytanarשיחהתרומות 11:39, 18 במאי 2008 (IDT)
תגובתך המתנשאת מיותרת היא. יש לציין שאף עמדתי בכללי התחביר, שהרי המילים "אשר נאמרו במילים ובקישורים ומבחינתי הדגימו את חוסר שיקול הדעת שלך" הן בין שני פסיקים, ולמעשה מדובר בפסוקית תמורה. אני שומר לצד מיטתי עותק של "לשוננו לעם" של האקדמיה ומעיין בו לעיתים להנאתי. זהר דרוקמן - I♥Wiki‏ 23:20, 19 במאי 2008 (IDT)

ניסוח לקוי[עריכת קוד מקור]

"ב-8 בנובמבר 2008 בוצעה לראשונה במלואה האורטוריה "יורם" של פאול בן חיים, שנכתבה בשנת 1932, לציון 70 שנה לליל הבדולח...". זה מעורר את השאלה כיצד יכל בן חיים לכתוב אורטוריה לזכר ליל הבדולח שטרם אירע. אני מבין שזו לא הכוונה, אך הניסוח מעלה תמיהה לגבי ההשכלה ההיסטורית של כותב הערך. לטיפולכם.

בהשכלה ההיסטורית של כותבת הערך אין כל פגם. הבעיה היא בהבנת הנקרא של הכותב האלמוני: הפסוקית "שנכתבה בשנת 1932" נתונה בין שני פסיקים. לא היצירה נכתבה לציון 70 שנה לליל הבדולח, או באיזה שהוא הקשר לליל הבדולח, אלא הביצוע הראשון המלא בשנת 2008 הוא שהתקיים לציון 70 שנה לליל הבדולח. לי הניסוח נראה ברור כבדולח, אבל למען הסר שמץ ספק, אנסח את המשפט מחדש.שלומית קדם - שיחה 22:50, 10 ביולי 2010 (IDT)