לדלג לתוכן

שירה חדשה (ירושלים)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
הכנסת ספר תורה בקהילת "שירה חדשה" נובמבר 2008

שירה חדשה היא קהילה הנמצאת במושבה הגרמנית בירושלים המגדירה עצמה אורתודוקסית ומקיימת "מניין הלכתי משתף". הקהילה הוקמה בשנת 2001 על ידי קבוצה בראשות ד"ר טובה הרטמן במטרה "ליצור קהילה דתית המשלבת מחויבות להלכה עם מחויבות לתפילה ופמיניזם", בהתאם לרצונם של חברי הקהילה להגדיר מחדש את מקומן של נשים בבית הכנסת[1].

הקהילה הייתה הראשונה שמימשה את העמדה שהוצגה במאמרו של הרב מנדל שפירא[2], שלפיה נשים יכולות לעלות לתורה ואף לקרוא בה יחד עם גברים, בכפוף למספר תנאים. רעיון עליית נשים לתורה זכה גם לתמיכת הרב פרופ' דניאל שפרבר.[3]

התפילות בשירה חדשה[עריכת קוד מקור | עריכה]

נוסח התפילה בקהילה הוא הנוסח האורתודוקסי המקובל. סגנון התפילה מתאפיין בריבוי שירה, במנגינות מסורתיות ומודרניות.

נשים קוראות בתורה, עולות לתורה ומשמשות שליחות הציבור בקבלת שבת ובפסוקי דזמרה.

כמקובל בבתי כנסת רבים, לצד התפילות הרגילות נערכות תפילות ילדים, במספר קבוצות גיל. התפילות הן גרסאות מקוצרות מאוד של תפילת שחרית של שבת. תפילת הילדים כוללת הוצאת והכנסת ספר תורה והילדים שומעים סיפור המתייחס לפרשת השבוע.

פורמט התפילה של המניין הועתק לקהילות אחרות בישראל, ומשמש גם קהילות בארצות הברית, קנדה ואוסטרליה.

פעילות חברתית והתנדבותית[עריכת קוד מקור | עריכה]

מלבד תפילות, קהילת "שירה חדשה" מקיימת פעילות חברתית הכוללת קידוש בכל שבת, שיעורים שבועיים בכתבי הרמב"ם ובשפת אמת וערבי עיון בנושאים יהודיים.

הקהילה מארגנת פעילות התנדבותית כמו עזרה לקשישים בבתי אבות, איסוף תרומות למשפחות במצוקה, סיוע למסתננים מסודאן וכיוצא בזה.

ביקורת[עריכת קוד מקור | עריכה]

רבנים אורתודוקסים רבים יצאו נגד המניין. הרב דב ליאור אמר כי "כל מי שיש בו יראת-שמים אמיתית לא ישתתף במניין כזה, מפני שכך מתחילה השבירה של מסורת ישראל"[4]. הרב יעקב אריאל אמר כי אין להתפלל במניין מעין שירה חדשה, משום שמעורבות נשים בתפילה או בקריאת התורה נוגדת את ההלכה. הרב יהושע שפירא, ראש ישיבת רמת גן הגדיר את בית הכנסת "מחוץ לגבול"[5]. הרב שלמה ריסקין מאפרת, המגדיר עצמו כ"פמיניסט בגבולות ההלכה", אמר כי לפי ההלכה אישה אינה יכולה לקרוא בתורה או להיות שליחת ציבור ולהוציא גברים ידי חובתם[6].

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

על מניינים משותפים מעין שירה חדשה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]