שתילי זיתים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

שתילי זיתים הוא חיבור הלכתי, שנכתב בידי רבי דוד משרקי, מחכמי תימן. ספר זה זכה לתפוצה גדולה ולהשפעה מרובה על יהדות תימן.

תיאור הספר[עריכת קוד מקור | עריכה]

הספר הוא פירוש על שולחן ערוך אורח חיים. סגנונו של פירוש זה שונה מפרשנים אחרים של השולחן ערוך, הספר נכתב כהמשך ללשונות הרב יוסף קארו והרמ"א, כדי להקל על הלומד. הספר נדפס לראשונה בשנת תרמ"ה בתוספת פירוש "שושנת המלך" לר' שלום חבשוש, הוא הערות משו"ת "פעולת צדיק" למהרי"ץ[1].

מטרת כתיבת הספר[עריכת קוד מקור | עריכה]

הרב משרקי כתב את הספר כתגובה לחילוקי הדעות שהתעוררו בתימן עקב הגעת השולחן ערוך, מטרתו היא להתאים את השולחן ערוך למנהגי תימן וליישב את המחלוקות שהתעוררו בעקבותיו[2]. רצונו בכך היה להגן על שיטת ההלכה והמנהגים של בני תימן, בלי הצורך לדחוק את מנהגי השולחן ערוך, שהשתרשו כבר (מה שתלמידו מהרי"ץ עשה והצליח)[2]. כך כותב מהרד"ם בהקדמתו:

והנה יודע כל שער עמי בעוונותינו הרבים אבדה חכמת חכמינו ובינת נבונינו נסתתרה ונתרבו פירושי תורתינו בדיעות חלוקת - - - בחילוק הסברות, זה אומר בכה וזה אומר בכה ולא ידע הלומד לאן יפנה דרכו. ואני בעניי משתומם הייתי על המראה, שנה אחרי שנה ולא מצאתי און לי. ואהיה משוטט בדעתי והסכמתי עלתה להיות לימודי בספר שחיבר מורינו הקדוש מאורן של כל ישראל שהקים דגל התורה והראה זיוה והודה והדרה מקצות הארץ ועד קצותה, הלא הוא איש האלקים מהר"י קארו זכותו תעמוד לנו ולכל בית ישראל.

הקדמה לשתילי זיתים

שיטת הפסיקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בספר, הרב מבאר את דעת השולחן ערוך, גם אם אין מנהג תימן תואם אותה, ומביא בקצרה דינים ומנהגים נוספים המתאימים לשיטת מרן השולחן ערוך, מדברי הפוסקים או מדעת עצמו, ומכריע בין הפוסקים מי דבריו עולים בקנה אחד עם השולחן ערוך. לצורך חיבורו השתמש הרב בשולחן ערוך ללא הגהות הרמ"א ונהג להוסיף את הגהות הרמ"א רק במקום שבו הם מסכימות לשיטת השולחן ערוך ולמנהגי תימן, על מנת להקל על הלומד[3][2]. לעתים מצוין בספר במפורש מנהג תימן, אך מטרתו העיקרית הייתה לפרש את דעת השולחן ערוך כדי ליישב את המחלוקות ההלכתיות שהתעוררו בתימן עקב השפעתו של השולחן ערוך שכבר הייתה גדולה[4].

השמטת הגהות הרמ"א[עריכת קוד מקור | עריכה]

מהרד"ם השמיט חלק מהגהות הרמ"א במקרה ולא תאמו לשיטת השולחן ערוך ולמנהג תימן מכמה סיבות[2]:

 • כדי שלא יטעו ויחשבו ששיטת הרמ"א היא שיטת השולחן ערוך עצמה.
 • כדי שתתברר ההלכה בצורה התואמת למנהגי תימן ביחד עם שיטת מרן בדינים, כנגד הרמ"א שעיקר חיבורו היה להעמיד את מנהגי אשכנז.

אלה דבריו של מהרד"ם בהקדמה:

"ולכך ראיתי אני הצעיר בתלמידים בדעתי החלושה והקלושה להעתיק לי ספר השולחן ערוך פשוט. ומדברי הגאון רמ"א ז"ל מה שהוא שייך לדברי הש"ע ואפשר שיהיה מוסכם לדעתי אפילו על צד הדוחק. והשמטתי מה שהוא סותר וגם המנהגים. כי מה בצע הלאות אנשים כמנהגים שאינם נוהגים אצלינו, אחר שכבר נתפשטו דיני הש"ע ומנהגיו בכל הארצות וכל הפוסקים ז"ל אינם קוראים לו אלא בשם "מרן" - להודיעך כי הוא מרא דארעא".

הקדמה לשתילי זיתים

מהרד"ם לא המעיט מערכו של הרמ"א, אלא דאג לנוחות הלומד, וכן רואים מדבריו על הרמ"א:

"הנה לפנינו הגאון מהרמ"א ז"ל, ומצא אבנים טובות ומרגליות והעלה כולם, ואית ליה גם כן מדיליה. ברוך ה' אשר לא השבית גואל לעמו ישראל"

הקדמה לשתילי זיתים

שאר חלקי השולחן ערוך[עריכת קוד מקור | עריכה]

מהרד"ם חיבר פירוש לחלק יורה דעה הנקרא "ראשי בשמים"[5] והוא עד סימן ק"י בשולחן ערוך יורה דעה.

הרב שלמה עמאר, מחכמי תימן במאה ה-19, המשיך את דרכו של מהרד"ם. הוא השלים את חיבורו של מהרד"ם על חלק יורה דעה[6], וכתב פירוש על כל חלק אבן העזר. כן רצה לפרש גם את חלק חושן משפט.[7][דרושה הבהרה] גם הוא קרא לחיבורו בשם "שתילי זיתים"[8], פירוש זה עדיין לא יצא לאור ונמצא בכתב יד.

תוספות לספר[עריכת קוד מקור | עריכה]

כיום ישנן מהדורות שונות לספר שתילי זיתים שבחלקן הוספות:

 • זית רענן - בו שני חלקים: זית רענן, המבאר את דברי מהרד"ם. סביב לשולחנך, המבאר דברי רבי יוסף קארו והרמ"א במקומות שבהם לא התייחס מהרד"ם. במהדורה זו ישנם עוד שני חלקים בשלבי עבוד

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ ר' דוד מזרחי, שתילי זיתים, ב"אנציקלופדיה יהודית" באתר "דעת"
 2. ^ 2.0 2.1 2.2 2.3 הקדמת שתילי זיתים - זית רענן, מבוא הספר פרק שביעי, פרק שמיני, פרק תשיעי
 3. ^ כך נכתב בהקדמתו. כך גם שיטת הרב רצאבי בחיבורו שולחן ערוך המקוצר - עיני יצחק לגבי מנהגי תימן בתקופתו של מהרד"ם.
 4. ^ ראה הקדמת שתילי זיתים - זית רענן, מבוא הספר פרק עשירי ופרק אחד עשרה
 5. ^ http://www.hebrewbooks.org/8313
 6. ^ אוצר ספרי תימן - הרב אברהם נדאף, זכור לאברהם, דף ט"ו
 7. ^ סערת תימן - הרב עמרם קורח, דף ל"ט
 8. ^ http://www.nosachteiman.co.il/?CategoryID=1265&ArticleID=9963