אליקום צונזר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אין תמונה חופשית

אֱליָקוּם צוּנְזֶר (בכתיב יידי: צונזער; 28 באוקטובר 1836, וילנה22 בספטמבר 1913, ניו יורק), שנודע בכינויו אליקום בדחן, היה בדחן ומשורר יידי יהודי ידוע במזרח אירופה ובהמשך בארצות הברית.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

צונזר נולד בווילנה שבליטא (אז בתחום המושב של האימפריה הרוסית), ופעל במינסק, בבלארוס ובניו יורק, שאליה היגר בשנת 1889 ובה נפטר.

מילדותו נטה לחבר מנגינות וחרוזים ביידיש, ומגיל צעיר יצא שמו כמאלתר מבריק וכבעל חוש מיוחד במינו לשירי עם ביידיש ולפולקלור. על אף שזמן קצר בצעירותו נהה אחרי ההשכלה העברית ורעיונותיה, והתקרב אל תנועת "חיבת ציון" בשנות ה-80 של המאה ה-19, בחר לבסוף בלשון יידיש כדי ליצור בה את יצירתו. איציק מאנגר כינה את צונזר "משמח היהודים הגדול בדורו".

מתקופת התקרבותו אל התנועה הציונית נותר שירו המפורסם "סָאכֶע" (ביידיש: המחרשה). שיר זה פשט בחבורות הציוניות הצעירות, הושר במסיבות ובהתכנסויות, וכמעט שהפך להמנון של צעירי הציונים בווילנה.

היא אבן הראשה
לחיי שלוות השקט
בלי מחסור לגו;
בקר כי אשכימה
נפשי לא תהימה ממחסור, מלוה, כלימה
ודאגה בלב.
בגרני כבר הוכנה
תבואה לכל השנה אזרע, אקצר ברננה
חופשי ושלו.

המחרשה

השיר "המחרשה" נכתב עברית על ידי צונזר עצמו, בלשון מקראית נמלצת, אך המקור ביידיש נכתב בלשון עממית ופשוטה. לימים "תרגם" נח שפירא את השיר לעברית קלה יותר, והוא מושר עד היום בשם "במחרשתי".

צונזר שילב ביצירתו כושר אלתור מילולי עם כושר אלתור של לחנים עממיים. הוא זכה לפרסום רב בחייו והיה אחת הדמויות העממיות היותר מוכרות אצל היהודים דוברי היידיש במזרח אירופה, ולימים גם בארצות הברית. הוא אסף, כינס והוציא לאור למעלה מתשעים כרכים של שירים, ובהם אנתולוגיות, ספרוני שירים ושירי עם משלו. ספריו נדפסו בבתי דפוס בווילנה, בניו יורק ובברלין. בבית הספרים הלאומי בירושלים נמצאים כארבעים מספריו, כולם ביידיש. יצירתו לא תורגמה לעברית.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • Mordkhe Schaechter, The Works of Elyokum Zunser: A Critical Edition (in two volumes), YIVO, 1964.
  • Sol Liptzin, Eliakum Zunser: poet of his people, Behrman House Publ., 1950

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]


P vip.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא אישים. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.