בז מצוי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Information-silk.svgבז מצוי
Falco tinnunculus.jpg
מצב שימור

מצב שימור: ללא חשש (LC)

נכחד נכחד בטבע סכנת הכחדה חמורה סכנת הכחדה פגיע קרוב לסיכון ללא חששconservation status: least concern
מיון מדעי
ממלכה: בעלי חיים
מערכה: מיתרניים
מחלקה: עופות
סדרה: דורסי יום
משפחה: בזיים
סוג: בז
מין: בז מצוי
שם מדעי
Wikispecies-logo.svg Falco tinnunculus
‏(ליניאוס)
תחום תפוצה
Falco tinnunculus ditsr.png
ביצת בז מצוי

בז מצוי (שם מדעי: Falco tinnunculus) הוא עוף דורס השייך למשפחת הבזיים, מסדרת דורסי היום. בני מין זה נפוצים ברחבי אירופה אסיה ואפריקה. הבז המצוי הוא הציפור הלאומית של בלגיה.

תפוצה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בז זה הוא הנפוץ בבזים בישראל.

בשנות החמישים והשישים הבז המצוי היה בסכנת הכחדה בשל ההרעלות ההמוניות של חיות הבר. אולם מאז נפסקו ההרעלות אוכלוסייתו התאוששה בצורה מרשימה ובבתי קומות רבים אפשר לשמוע את צווחותיהם האופייניות בתקופת האביב.

מראה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אורך גופו 30 - 34 ס"מ, מוטת כנפיו 70 - 80 ס"מ. משקל הזכר כ-150 גרם, והנקבה כ-190 גרם. גם הנקבה וגם הזכר בצבע חום מנוקד בשחור ואפור. אצל הזכר הנקודות קטנות יותר, והצבע החום נוטה יותר לאדמדם.

מזון[עריכת קוד מקור | עריכה]

מזון מגוון, בהתאם לבית גידול : ביישובים - אוכל ציפורים קטנות, זוחלים. בשדות פתוחים נברנים (בעיקר בחורף) וגם חגבים, חיפושיות, חרקים או עכבישים גדולים.

רבייה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הבזים מקננים בחודשים מרץ-יוני. הם אינם בונים קינים, אלא משתמשים בתוואי שטח קיימים, החל משקערוריות במצוקים וכלה באדניות בבתים. הנקבה מטילה 3 עד 6 ביצים אדמדמות מנוקדות במשך כמה ימים, ודוגרת עליהן כחודש. במשך תקופת הקינון הזכר מוצא עמדת תצפית אל מול הקן. הוא מביא לשם מזון לנקבה, ולעתים מחליף אותה בדגירה. עם הבקיעה הגוזלים עטופים בפלומה לבנה, כאשר מתחת לה צומחות נוצותיהם. בתחילה הנקבה נשארת בקן ודוגרת עליהם, אבל ככל שהם גדלים, היא נמצאת פחות זמן בקן, ומצטרפת לזכר בהבאת מזון, אותו היא קורעת בשביל להאכיל את הגוזלים. אחרי כחודש הגוזלים מסוגלים לעוף. בשלב זה צבעי נוצותיהם דומים לאלה של הנקבה, ללא קשר למינם.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בז מצוי, באתר הרשימה האדומה של IUCN