הורוס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Disambig RTL.svg המונח "הרו" מפנה לכאן. לערך העוסק בדמות מהמיתולוגיה היוונית, ראו הרו ולאנדרוס.
הורוס

הורוס הוא אל המלחמה ואחד מהאלים הראשיים במיתולוגיה המצרית. הורוס הוא שמו היווני, ובמצרית עתיקה נקרא חור שפירושו בז. הוא בנם של אוזיריס ואיזיס ולאחר שגדל, נלחם בסת רוצח אביו וניצח אותו.

תיאורו של הורוס כבעל ראש בז נקשר לסיפור הקרב של הורוס נגד סת, בו הורוס כרת את אשכיו של סת, וזה פצע את עינו של הורוס. תחות הכין לו עין חדשה העשויה אור ירח שמסמלת גם את הראייה האינסופית. טקסט המתאר את המאבק מופיע על הקירות הפנימיים בחצר הגדולה של מקדש אדפו המוקדש לאל הורוס.

לאחר שניצח את סת, נעשה הורוס למלך מצרים במקומו של אוזיריס אביו. הוא נחשב לשליט שהצדק היה נר לרגליו, ומקדשים רבים הוקמו לכבודו. הוא מסמל את הממלכות המאוחדות והשבת הסדר האלוהי הנכון. הוא האל אשר נתן את המלכות לפרעונים.

האל הידוע בשם הרפוקרטס הוא למעשה "הורוס הילד". השם "הרפוקרטס" הוא הגרסה היוונית שניתנה בתקופה התלמית לשם המצרי חר-פא-חרד (Herpahered) שפירושו "הורוס הילד". פולחן הורוס הילד היה נפוץ בעיקר בתקופת השושלות המאוחרות ותחת שלטון התלמיים במצרים. רוב השמות שאנחנו משתמשים בהם היום לאלים המצריים הם הגרסאות היווניות שניתנו בתקופה התלמית, למשל, איזיס, אוזיריס, נפטיס, וכן למלכים המצריים, למשל, אמנופיס, תותמוזיס וכדומה.

במחוז המצרי כנען נעבד הורוס בשם חורון, ונתן את שמו ליישוב בית חורון. בפפירוס אני, הוביל הורוס את אני בידו לעבר עולם המתים (נאמר שכל ההולך בעקבות הורוס הוא אדם טוב). מקום פולחנו העיקרי של הורוס היה בהיירקונפוליס, בו היו מוציאים את פסלו פעם בשנה כדי לחגוג את נישואיו של הורוס לאלה חתחור.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

סצנה מתוך הדרמה הפולחנית המתארת ​​את ניצחונו של הורוס הרוכן מעל סת' המופיע בצורת היפופוטם במקדש אדפו
Perseus-slays-medusa.jpg ערך זה הוא קצרמר בנושא מיתולוגיה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.