התבוללות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

התבוללות היא תהליך ההתבוללות התרבותית והשילוב החברתי של יהודים בקרב חברה לא יהודית.

התהליך מתקיים על ידי נישואים לבן/בת זוג שאינם יהודים, או כתוצאה מהמרה לדת אחרת המקובלת במקום מגוריו של המתבולל.

למעשה, פעולת ההתבוללות כוללת בתוכה מספר אלמנטים: מתבולל בדרך כלל זונח קודם לכן את ערכי "חברת-האם" שבה הוא גדל, למד והתחנך, ומאמץ לעצמו נורמות, ערכים ומנהגים תרבותיים של עמים שאת תרבותם החליט לאמץ. לאחר מכן מגיעה ההתערות בחברה החדשה, ובעקבותיה המרת הדת או נישואי התערובת.

נכון לשנת 2010, 55% מיהדות ארצות הברית, 75% מיהדות מדינות ברית המועצות לשעבר, ובכללם 80% מיהדות רוסיה הם מתבוללים.‏[1][2]

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקראת סוף המאה ה-18, בעקבות האמנציפציה שניתנה ליהודים במערב אירופה (בעיקר בגרמניה) הגיעה ההתבוללות של היהודים בעמי אירופה לממדים גדולים, בעיקר מתוך התקווה של חלק מהיהודים באירופה להיטמע טוב יותר בחברה הלא-יהודית האירופית (בעיקר הגבוהה) וגם בשל היעדר מדינה שבה תמומש הזהות הלאומית והדתית.

הוויכוחים הפוליטיים הראשונים לגבי תופעת ההתבוללות התקיימו בתקופת האמנציפציה לגבי המידה בה היהודים צריכים לזנוח את המאפיינים הייחודיים להם בתמורה לשוויון חברתי. נושא מרכזי זה הוביל למאבקים רבים בין הפלגים הציוניים מול הפלגים האנטי ציוניים ובין זרם היהדות הרפורמית לבין זרם היהדות האורתודוקסית.

לפי ההלכה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ההלכה אוסרת על יהודי להינשא לגויה וליהודייה להינשא לגוי. באשר לצאצאים, לפי ההלכה היהדות נקבעת לפי האם, למעט במקרי גיור. לכן כאשר גבר יהודי נישא לגויה, הילדים גויים כמותה ואינם מיוחסים אחריו. כאשר אישה יהודייה מתחתנת עם גוי, הילדים שנולדים מנישואים אלו הם יהודים שאינם מיוחסים אחר אביהם. עם זאת, במידה והם או צאצאיהם ייטמעו באוכלוסייה שרובה גויים ויפסיקו להיות מזוהים כיהודים, ממילא מצד ביטול ברוב, עבור מי שאינו מודע ליהדותם דינם יהיה כדין גויים.

התבוללות במדינת ישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

גם בקרב האוכלוסייה היהודית בישראל קיימים תהליכי התבוללות הנגרמים בשל שני גורמים עיקריים:

  • נישואי תערובת עם בני דתות אחרות, למשל יהדות ונצרות או יהדות ואסלאם.
  • נישואים בין יהודים כהלכה לבין אנשים שלא מוכרים כיהודים על ידי ההלכה, המוגדרים כ"אחרים" במרשם האוכלוסין של מדינת ישראל וכ"חסרי דת". אנשים אלו אינם יהודים על פי הדין היהודי, אך הם רואים עצמם כחלק מהלאום היהודי-ישראלי על בסיס הגדרה עצמית קהילתית וסביבתית של האדם. תהליך זה מכונה גיור סוציולוגי.

מוערך שנישואים בין-דתיים בישראל מגיעים לשיעור של 5% מהנישואים שבהם אחד מבני הזוג הוא יהודי.‏[3] הואיל ולא ניתן להינשא בישראל בנישואים בין-דתיים, הכוונה היא לנישואים אזרחיים הנערכים מחוץ לתחום השיפוט של מדינת ישראל, או למקרים בהם אחד מבני הזוג ממיר את דתו קודם לנישואים.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ רוני סופר, נתונים בממשלה: 80% מיהודי רוסיה מתבוללים, באתר ynet‏, 6 ביולי 2008
  2. ^ צופיה הירשפלד, העשור היהודי: יותר התבוללות, פחות הזדהות, באתר ynet‏, 30 בדצמבר 2009
  3. ^ על פי מסמך הכנסת וכתבת הארץ, ראו קישורים חיצוניים