יחידת שמשון

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
יחידת שמשון
סיכת לוחם בשמשון
"ויך שמשון את הפלשתים שוק על ירך"
פרטים
כינוי מסתערבים
מדינה Flag of Israel.svg  ישראל
שיוך IDF new.png  צה"ל
יחידת אם פיקוד דרום
סוג לוחמה בטרור
תאריכים וזמנים
הקמה 1986
מקים סגן צ.פ
פירוק 1996
מלחמות

האינתיפאדה הראשונה

נתוני היחידה
ציוד עיקרי נשק קל, אמצעים מיוחדים
פיקוד
מפקדים צ.פ - אילן.ר - ר.ת - דני שחר - טל שאול - עובד אליעז
"מסתערבים" לוחמים לקראת הסתערבות דורון דניאל דרזי (שנהרג במהלך שירותו ביחידה) ולוחם נוסף

יחידת "שמשון" (יחידה 367) הייתה יחידת חי"ר ומסתערבים מובחרת, אשר פעלה בשנים 19961986.

בסמל היחידה מופיע שמשון הגיבור השובר את העמודים על הפלשתים.

יעוד[עריכת קוד מקור | עריכה]

עיקר פעילותה של היחידה, היה מעצר מבוקשים בלב שטחים עוינים, כאשר חלק מהפעילות נעשית בצורה מסוערבת (כלומר: הלוחמים מחופשים לעוברי-אורח ערבים). היחידה פעלה בעיקר ברצועת עזה. יחידת דובדבן המקבילה פועלת ביהודה ושומרון.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

יחידת "שמשון" הוקמה על ידי אלוף פיקוד דרום יצחק מרדכי בעקבות הקמתה של יחידת דובדבן, שיועדה לפעילות מסוערבת בגדה המערבית. היחידה פעלה כנגד ארגוני הטרור בשטחי רצועת עזה והתמחתה בלחימה בטרור והסתערבות, בצד יכולות מבצעיות נוספות ומגוונות. במהלך שנות קיומה הקצרות בצעה היחידה מאות מבצעים ורשמה הצלחות מבצעיות בתחום הלחימה בטרור. בין היתר, ב-24 בנובמבר 1993, הרג צוות לוחמים מהיחידה, בפיקוד אורי אזולאי, במבצע סיכול ממוקד את עימאד חסן אברהים עקל, המפקד הארצי של גדודי עז א-דין אל-קסאם, הזרוע הצבאית של החמאס, אחרי מרדף בן כשנתיים. עקל, בכיר המבוקשים של עז א-דין אל-קאסם באותה העת, נהרג בפעילות יזומה של מסתערבי "שמשון" בשכונת סג'עיה בעזה.

מיום הקמתה ועד לפירוקה, פיקדו על היחידה חמישה מפקדים בדרגת סא"ל ומפקד אחד בדרגת סגן. הראשון סגן צ.פ משרת בשב"כ. מפקדה השני אילן.ר, יוצא צנחנים אשר שימש כמפקד פלוגה בחטיבת גבעתי בעברו, שהועמד לדין בעקבות הרשעה בבית דין צבאי על כי נתן הוראה להרוג פעילים בוועדות ההלם באינתיפאדה אם יימלטו‏[1]. לאחר מכן מונה המפקד השלישי סא"ל ר.ט. הרביעי היה סגן אלוף דני שחר יוצא השייטת[2], שבתקופתו הייתה עלייה בשימוש בנשק חם. במהלך תקופתו בפיקוד נהרג בקרב לוחם היחידה דורון דניאל דרזי ובעקבות כך נכתבה תורת הלחימה של סיר לחץ, אחריו מונה טל שאול, בעברו מפקד פלגת ה"פושטים" בקומנדו הימי ובהמשך ראש אגף אבטחה בשב"כ[3]. המפקד האחרון היה עובד אליעז.

במהלך שנות פעילותה, הוענקו 4 צל"שי אלוף פיקוד הדרום ללוחמי היחידה:

  • דורון דניאל דרזי נהרג בקרב‏[4]
  • מוטי בר-ששט‏[5] נפטר 6 שנים לאחר הפציעה הקשה
  • אופיר אלמגור‏[5]
  • עדי שרוני‏[5]

עם פירוקה של יחידת המסתערבים שמשון, בשנת 1996, הועברו לוחמיה ליחידת דובדבן ולצוותי ההקמה של יחידת אגוז.

גיוס ליחידה והכשרת הלוחם[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעבר, מועמדים בעלי נתונים מתאימים קיבלו זימון לגיבוש הנקרא שדו"ב (ליחידות שמשון ודובדבן). הם התגייסו לצנחנים ולאחר כשבוע יצאו לגיבוש במקביל לגיבושי היחט"יות לצנחנים שאורכו 3 ימים פיזיים, ובסוף היום השלישי ראיון על ידי לוחמי היחידה. בסיומו, המתאימים ביותר התחילו את המסלול שמשכו היה כ-18 חודשים.

מסלול הכשרת הלוחמים בשמשון כלל הכשרה בסיסית (טירונות) בקליעה, שדאות, כושר גופני וביצוע תרגילים ברמת הפרט, החוליה והצוות, הסמכה כמפקדי כיתות, קורס לוחמה בטרור, קרב מגע, ניווטים בשטח פתוח ובנוי, קורס לוחמה זעירה, קורס צניחה, הכשרה ייעודית בנושאי סיערוב ונושאים רבים כגון דרמה ומשחק, ערבית בסיסית, איפור.

הנצחה[עריכת קוד מקור | עריכה]

כיום שמו של גדוד שמשון מנציח את שמה של יחידת המסתערבים "שמשון", הלוחמים מקבלים את אותה סיכת לוחם. הגדוד הוקם בנובמבר 1997 כגדוד חי"ר ייעודי לגזרת חטיבה צפונית עזה, על בסיס פלוגות החרמ"ש "אורן" "אשחר" ו"אשבל", שפעלו ברצועה באותן שנים.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]