ים אזוב

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
ים אזוב
Sea of Azov-NASA.jpg

בתמונת לוויין זו ניתן להבחין בקלות בין מימיו הרדודים של ים אזוב, לבין הים השחור העמוק יותר.
מיקום גובל באוקראינה מצפון, ברוסיה ממזרח ובחצי האי קרים ממערב
סוג ים
ים של הים השחור, ומחובר אליו במצר קרץ'
שטח 37,555 קמ"ר
אורך מרבי 340 ק"מ
רוחב מרבי 135 ק"מ
עומק ממוצע 13 מטרים
עומק מרבי 15.3 מטרים
מקור לנהר הנהרות דון וקובן
קואורדינטות 46°N 37°E / 46°N 37°E / 46; 37קואורדינטות: 46°N 37°E / 46°N 37°E / 46; 37
Black Sea map he.png

ים אזוב (רוסית: Азо́вское мо́ре) הוא הים הרדוד בעולם ומהווה את החלק הצפוני של הים השחור כשהוא מחובר אליו במצר קרץ' (Керч), המוגבל ממזרח על ידי חצי האי טאמאן (רוסיה) וממערב על ידי חצי האי קרים (אוקראינה). על חופו הצפוני של ים אזוב שוכנת אוקראינה, לחופו המזרחי (והדרומי) רוסיה וממערב (ודרום) חצי האי קרים.

ים אזוב נוצר עם עליית המפלס של הים השחור בכמאה מטרים. על קרקעית הים נתגלו שרידים של התיישבות נאוליתית באזורים המוצפים בימינו במים. על פי תאוריית המבול של הים השחור, עליית פני הים השחור התרחשה בפתאומיות בסביבות שנת 5,600 לפני הספירה ומאורע זה קשור לאגדות עם המספרות על אירוע מסוג המבול. בימי קדם היה ים אזוב ידוע בשם אגם מאוטן או ים מאוטן.

הסברה העממית המקובלת היא שמקורו של השם הנוכחי של הים לקוח משמו של נסיך בשם אזום או אסוף, שנהרג בזמן שהגן על עיר באזור זה בשנת 1,067 לספירה. רוב המלומדים סוברים כי שם הים לקוח משמה של העיר אזוב או מהמילה אזק, שפירושה "נמוך" בטורקית, לאור מיקומה.

אורכו המרבי של ים אזוב הוא 340 ק"מ, רוחבו המרבי 135 ק"מ ושטחו 37,555 קמ"ר. הנהרות העיקריים הנשפכים לים אזוב הם נהר הדון ונהר הקובן. בשל נפח הזרימה של נהרות אלה, רמת המליחות בים נמוכה יחסית ובמקומות מסוימים המים כמעט מתוקים. הנהרות אף מביאים אל הים כמות סחף גדולה.

ים אזוב הוא הים הרדוד בעולם, עם עומק מים ממוצע של 13 מטר בלבד. עומקו המרבי של הים הוא 15.3 מטר. במקומות שבהם סחף הנהרות רב, כגון במפרץ טגנרוג, עומקו הממוצע של הים מגיע לפחות ממטר. הזרם הבולט בים הוא סיבובי, בניגוד לכיוון השעון. רמת הגאות בים משתנה, אולם יכולה להגיע לחמישה מטרים. בחורף קופאים חלקים נכבדים מפני הים.

הנמלים העיקרים בים אזוב הם טגנרוג, מריאופול, רוסטוב על הדון וייסק. כלי שיט העוברים בתעלת הוולגה-דון המחברת בין נהר הדון לוולגה, יכולים להגיע עד לים אזוב דרך שפך נהר הדון. בים אזוב קיימים אתרי קידוח לגז טבעי ולנפט[1].

תוכניות סובייטיות שאפתניות לחיבור הים הכספי לים אזוב באמצעות פרויקט תעלת אירואסיה המכונה לעתים "תעלת מניץ'", נדונו במרץ רב משנת 1932, אך העבודה מעולם לא הושלמה. כיום ברוסיה נחשבת התוכנית לבלתי כדאית מבחינה כלכלית, אם כי הנושא חוזר ועולה מדי פעם.

בעבר הייתה בים אזוב דגה עשירה: למעלה מ-80 מיני דגים זוהו בו וכן כ-300 מיני חסרי חוליות. בעת האחרונה פחת עושר הדגה עקב הדיג ורמות הזיהום הגוברות.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]