ימק"א

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
הסמל של ימק"א
בית ימק"א הראשון בצפון אמריקה, מונטריאול, קוויבק
בית ימק"א, ירושלים
תעודת חבר ימקא

איגוד צעירי הנוצרים (Young Men's Christian Association - YMCA), הקרוי בעברית ימק"א על שם ראשי התיבות YMCA, הוא ארגון שהוקם במטרה לאחד בין הנוצרים ברחבי העולם. הארגון מציע פעילויות שמבוססות על ערכים נוצריים.

כארגון עולמי הוא בנוי מאגודות מקומיות רבות הקשורות אחת לשנייה בנשיאות עולמית ובדרכי הפעולה. הארגון נשען על הקהילה המקומית בלבד, ונתמך בידי נדבנים ומתנדבים מהקהילה.

בצפון אמריקה נתפס ימק"א לפעמים רק כפעילות ספורט קהילתית אך למעשה הארגון מציע מגוון פעילויות, בהן: ספורט, שמרטפות (בייבי-סיטינג), מחנה קיץ, שירות תעסוקתי ולימודים רוחניים. הפעילויות בימק"א שונות ממדינה למדינה כתוצאה מהמדיניות של ארגונים מקומיים המאומצים על ידי הארגון העולמי. הארגון פעיל כיום ב-122 מדינות.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

תנועת ימק"א נוסדה בלונדון ב-6 ביוני 1844 על ידי סר ג'ורג' ויליאמס וחבורה של כמרים אוונגליסטיים. ויליאמס היה אחד מהצעירים הרבים שנמשכו לערים הגדולות כמו לונדון בעקבות המהפכה התעשייתית. שותפיו היו צעירים כמוהו אשר חוסר התודעה לבריאות הגופנית בקרב הציבור הרחב הדאיגו אותם. האלטרנטיבות היו בתי מרזח, בתי בושת ופיתויים אחרים. הארגון התרחב לאוסטרליה בשנת 1850.

בית ימק"א הראשון בצפון אמריקה נפתח במונטריאול, קוויבק, קנדה ב-25 בנובמבר 1851 על ידי חבורת כמרים מכנסיית סנט ג'יימס, ובית ימק"א הראשון בארצות הברית נפתח ב-29 בדצמבר 1851 בבוסטון, מסצ'וסטס. ב-1855 הכריזו נציגים של ימק"א בכנס פריז, שהמחלוקות בין הארגונים במדינות השונות לא יצליחו לחבל במאמצי ימק"א להשריש את הערכים הנוצריים.

מעורבות פוליטית[עריכת קוד מקור | עריכה]

בסוף שנות ה-60 הסניף של ימק"א בעיר מונטגומרי אלבמה הואשם על ידי המרכז המשפטי לדרום העני שממוקם באותה עיר בכך שהסניף אינו מאפשר לשחורים להשתתף בפעילות הארגון. לאחר מספר שנים של מאבק משפטי ראש ימק"א בעיר הודיע שללא פרסום הנושא הסניף לא היה יכול להגיע לפתרון הנושא ולפעילות תוך ייצוג שווה לכל הגזעים[דרוש מקור].

בכמה מדינות היה ימק"א הארגון הראשון שאימץ את התפיסה של ייצוג שווה לכל המינים, לדוגמה, ימק"א נורבגיה. ב-1973 אומצו עקרונות קמפלה, שעיקרם מתן אפשרויות שוות לכל ללא הבדל דת, גזע ומין. לאחר אימוץ העקרונות היה ברור לכול, שימק"א תיאלץ לנקוט עמדות פוליטיות ולהתייחס לשינויים המתחוללים בעולם. בכנס בגרמניה ב-1997 אומצו העקרונות של "תמורות המאה העשרים", שהתמקדו ביתר שאת בשינויים העולמיים כמו שוויון המינים, מלחמה ושלום, ההתפתחויות בגלובליזציה והגזענות. ימק"א נקטה עמדה במאבק העולמי נגד הפרדת הגזעים וגם קראה למציאת פתרון למשבר במזרח התיכון.

ארגוני ימק"א בצפון אמריקה ובמערב אירופה השקיעו משאבים עצומים בהקמת בתי ימק"א במזרח אירופה, בהצלחה עצומה.

בשנת 2003 אורגן כנס צעירים בפראג, בהשתתפות נציגים מרוב מדינות אירופה, לחגוג את ההתאוששות מפגעי מסך הברזל.

כיום, נשיא ימק"א הוא סיזר מולבאסטי מדרום אפריקה והמנכ"ל הוא ברתולומיאו שאהא מבנגלדש. ארכיון ימק"א מאוחסן באוניברסיטת ברמינגהאם.

פעילויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

את הפעילויות של ימק"א ניתן לחלק לארבעה תחומים:

  • רוחניות - לימודי תנ"ך ותוכניות דתיות. עם זאת, רשימת מטרות הארגון איננה כוללת פיתוח חסידות נוצרית, על אף שזו התקבלה כעיקרון בכנס פריז בשנת 1850.
  • הורה-ילד - תוכניות חיזוק קשרי הורים-ילדים תפסה תאוצה בכמה מארצות העולם, ובייחוד בארצות הברית. פעילות זו באה לידי ביטוי במחנאות משפחתית, יצירת אמנות ועוד.
  • כושר גופני - בתחומים כמו כדורסל, כדורעף, שחייה ועוד.
  • השכלה - הרבה אוניברסיטאות חבות את ייסודן לימק"א, מהן שקמו כמרכז הדרכה למדריכי ימק"א ומהן שהחלו במתכונת לימודי ערב אותה טיפחה ימק"א.

ימק"א בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

בניין ימק"א ירושלים הוא מן המהודרים בבנייני הארגון. סניף האגודה בירושלים נוסד ב-8 בינואר 1878, ומבנה הקבע הוקם בין השנים 1928 ו-1933. ימק"א ירושלים משך אליו צעירים רבים אך גם עורר התנגדות מצד גורמים יהודים שחששו מפעולות מיסיונריות בקרב הנוער. כיום חברים בסניף זה של ימק"א ירושלים כ-3,500 חברים מכחמישים מדינות.

לאחר מלחמת העצמאות, ימק"א הבינלאומי של ירושלים נותר במדינת ישראל. במזרח ירושלים, שהפכה לחלק מממלכת ירדן, קם סניף ימק"א מזרח ירושלים הפעיל עד היום. סניף זה נמצא מאז 1967 גם הוא בשטחה של מדינת ישראל. סניפים נוספים של ימק"א בישראל הם סניף ימק"א נצרת וסניף ימק"א פניאל ליד טבריה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא ימק"א בוויקישיתוף