עמי פופר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אין תמונה חופשית

עמי פופר (נולד ב-1969) הוא ישראלי שרצח שבעה פלסטינים בפיגוע ירי בזמן האינתיפאדה הראשונה.

פופר נולד וגדל בראשון לציון. הוא שירת בצה"ל, אך שוחרר מחוסר התאמה. במהלך שירותו הצבאי ביצע שימוש לא חוקי בנשק (שכלל ניסיון התאבדות) ונידון למאסר על תנאי.

ב-20 במאי 1990, רצח פופר שבעה פלסטינים מרצועת עזה ופצע 11 בשעה שהמתינו לעבודה בצומת גן הוורדים בעיר מגוריו ראשון לציון. את הרצח ביצע באמצעות רובה גליל שגנב מאחיו החייל. בעקבות הרצח פרצו מהומות ביהודה שומרון ועזה, שבהן נהרגו מפגינים מאש צה"ל. פופר נעצר בו ביום ואמר תחילה שהמניע הוא חברתו שעזבה אותו, ושבביתה נעצר. אחר כך אמר שבגיל 13 נאנס על ידי ערבי והוא ביקש לנקום כך. בית המשפט הרשיע אותו ברצח ודן אותו לשבעה מאסרי עולם מצטברים ועוד עשרים שנה חופפות.

במהלך מאסרו חזר בתשובה והתקרב לחוגי הרב חיים קניבסקי[1]. הוא נישא ביוני 1993 לתושבת קנדה, שרה גולדברג, ולזוג נולדו שלושה בנים. פופר השתתף בעתירה לבג"ץ של עשרה שנשפטו על מעשים על רקע לאומני ודרשו לשחררם על רקע שחרור אסירות פלסטיניות. העתירה נדחתה. ב-1997 יצא לראשונה לחופשה מהכלא. באותה שנה נדחה ערעורו על הרשעתו ועל חומרת העונש.

בפברואר 1999 קצב הנשיא עזר ויצמן את עונשו ל-40 שנה ולאור זאת הוא צפוי להשתחרר בנובמבר 2030 אם לא ינוכה שליש מתקופת מאסרו.

ב-17 בינואר 2007 שכל פופר את אשתו ואת בנו הצעיר, שמעון, בתאונת דרכים. התאונה אירעה בעת שפופר יצא לעקיפה בפס לבן, בעודו נוהג ללא רישיון בזמן חופשה מהכלא. פופר עצמו נפצע באופן בינוני וכן שני ילדיו האחרים‏[2]. הוגש נגדו כתב אישום והוא נידון בעסקת טיעון ל-6 חודשי מאסר, בנוסף לעונשו הקיים‏[3].

בינואר 2009 התחתן בשנית‏[1].

באוקטובר 2012 הועבר מבית הסוהר מעשיהו לבית הסוהר איילון, בעקבות התנכלויות לנשיא לשעבר משה קצב, כנקמה על שקצב סירב כנשיא להעניק לו חנינה[4].

ב-19 במאי 2013 נישא שוב פופר. החתונה נערכה בירושלים‏[5].

גורמים שונים ניסו לקדם שחרור מוקדם של פופר מהכלא, בהם מפלגת ש"ס[6], וכן ארגון חננו.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]