לדלג לתוכן

אורן ירוק

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
אורן ירוק
EL/M-2080
מכ"ם אורן ירוק
מכ"ם אורן ירוק
מידע כללי
סוג מכ"ם
מדינה מייצרת ישראלישראל ישראל
יצרן אלתא, התעשייה האווירית לישראל
היסטוריית שירות
תקופת השירות 1995–הווה (כ־29 שנים)
מדינות משתמשות

ישראלישראל ישראל
אזרבייג'ןאזרבייג'ן אזרבייג'ן
קוריאה הדרומיתקוריאה הדרומית קוריאה הדרומית

הודוהודו הודו

אורן ירוק הוא מכ"ם AESA (ראשי תיבות באנגלית: Active Electronically Scanned Array (אנ'), בעברית: מערך תר אלקטרונית פעיל) מדגם EL/M-2080, המשמש כמכ"ם בקרת האש של מערכת ההגנה נגד טילים "חץ". המכ"ם פותח ויוצר בישראל על ידי התעשייה האווירית, במפעל "אלתא מערכות"[1]. המכ"ם משדר ב-L band (תחום L) של תדרי הרדיו.

המכ"ם פועל בטכנולוגיית מערך מופע המאפשרת לאתר מטרות בדיוק רב, בטווחים של מאות קילומטרים ובמהירות רבה כדי להנחות את טילי החץ לעבר מטרתם. עקרון הסריקה מבוסס על יצירת אלומות אנרגטיות, הסורקות את המרחב בו-זמנית ובמהירות. לוח המכ"ם מורכב מאלפי מקרנים קטנים, המייצרים תמונה אווירית ויכולים להעסיק בו-זמנית מטרות רבות[1].

באלתא נבנה מטווח מכ"ם מיוחד כדי לבחון את פעולתו של אורן ירוק. המטווח, שגודלו כשל אולם גדול, חוסך את הצורך בניסויים בשטח בעזרת משולשי ספוג מיוחדים המפוזרים על קירות האולם, מחזירים את קרינת המכ"ם, ומדמים את פעולת המכ"ם בשטח פתוח[1].

לפי דיווחים באמצעי התקשורת, המכ"ם הוא בעל טווח גילוי מקסימלי של 500 קילומטרים[2].

הודות לתכונותיהם הייחודיות של מכ"מי AESA, בהן העובדה שההגבר שלהם גבוה ביותר ועשוי לאפשר יצירת אונות ראשיות בעלות הספק אפקטיבי מוקרן (ERP) חסר תקדים לקורנים בגודל נתון, הועלתה האפשרות להשתמש ב-EL/M-2080 כנשק אנרגיה[3][4]. עקב עוצמת הקרינה ממערכת מכ"ם זו התעוררה בשנת 2000 התנגדות בקרב תושבי עין שמר לתוכניות צה"ל להציב את המכ"ם בשדה התעופה עין שמר הסמוך ליישוב, אך למרות התנגדותם הסוללה הוצבה שם[5].

דגם נוסף ומשוכלל יותר בסדרת אורן הוא אורן אדיר, שהחל לפעול ב-2012.

משתמשים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • ישראלישראל ישראל: בסוללות חץ 2
  • אזרבייג'ןאזרבייג'ן אזרבייג'ן: על פי מכון המחקר העולמי לחקר השלום בסטוקהולם, ב-2011 נרקמה עסקה בין ישראל לאזרבייג'ן למכירת מכ"ם "אורן ירוק" אחד לאזרבייג'ן.
  • קוריאה הדרומיתקוריאה הדרומית קוריאה הדרומית: בספטמבר 2009 קוריאה הדרומית רכשה שני מכ"מים מסוג "אורן ירוק", שהפכו למבצעיים בשנת 2012 במערכת ההגנה האווירית של קוריאה הדרומית המבוססת על טיל הפטריוט. בשנת 2018 נרכשו עוד שני מכ"מים מדגם "אורן ירוק בלוק C"[2][6].
  • הודוהודו הודו: בשנת 2000 נמכרה מערכת מכ"ם אורן ירוק להודו[7], והיא מפעילה באופן מבצעי 2 מכ"מי "אורן ירוק" החל מ-2002, ורכשה והתחילה להפעיל עוד אחד באוגוסט 2005.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]