חץ 4

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
Warfare current.svg
ערך זה עוסק במוצר מתוכנן שעתיד לצאת לשוק
ייתכן שישנם פרטים שהם בגדר הערכה, העשויים להשתנות כאשר המוצר יופץ ומידע נוסף אודותיו יהיה זמין.
צילום מניסוי אמריקאי של טיל מרובה ראשי נפץ בעל שמונה ראשי קרב/ גופי חדירה בשלב הפגיעה באוקיינוס, כל שמונת הגופים התפצלו מאותו טיל בליסטי.

חץ 4 הוא טיל נגד טילים ישראלי הנמצא בתכנון על ידי מפעל מלמ במסגרת מערכת הנשק חץ, וישנה הערכה שהוא מיועד לירוט טילים בליסטיים בעלי ראשי קרב מתפצלים בחלל[1][2]. במסגרת הפיתוח החדש ישופרו גם יכולות הקשורות לטווח והדיוק של הטיל המיירט מהדור הקודם.

מידע על תכנון הקונספט של החץ 4 פורסם באוגוסט 2017[1], ולדברי בועז לוי, שכיהן באותה עת כסמנכ"ל התעשייה האווירית ומנהל חטיבת טילים וחלל, בשלב זה לא ברור האם התכנון יבשיל לדור הבא של טילי החץ[2]. דווח כי התכנון החדש החל על אף כי אין מידע שלאיראן יש היכולות והטכנולוגיה לפיתוח טיל מרובה ראשי נפץ, וישראל נערכת לאיום עתידי אולם לאחר כחודש מהדיווח איראן הכריזה על ניסוי בטיל חדיש בעל יכולות אלו[3].

בפברואר 2021 פורסם[4] כי ישראל החלה בפיתוח חץ 4 בשיתוף עם הסוכנות האמריקנית להגנה מפני טילים, ודווח שהוא יחליף את מערכת חץ 2.

רקע[עריכת קוד מקור | עריכה]

מערכת החץ 4 מתוכננת לתת מענה לאיומי טילים שמערכת החץ 3 אינה מסוגלת לספק והם טילים בליסטיים בעלי ראשי קרב מתפצלים MIRV- Multiple, Independently Targeted Re-Entry Vehicle.

מטרתו של טיל מרובה ראשי נפץ הוא לפזר את הפגיעה והנזק בשטח האויב, ולמקסם את השפעותיו של הטיל התוקף, ובעידן המודרני אף להקשות מאוד על המדינה המותקפת ליירט את האיום משום שהטיל התוקף מפצל את ראש הקרב למספר ראשי קרב עצמאים בחלל (ראה איור). יירוט טיל שכזה יכול להעשות לפני שלב פיצול הראשים בחלל, או תאורטית יירוט לאחר שלב הפיצול של כל ראש קרב בנפרד - יכולת שלא קיימת עדיין באף מערכת יירוט בעולם.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא חץ 4 בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]