חץ דורבן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מערכת "חץ דורבן"

חץ דורבןאנגלית: Iron Fist, בתרגום לעברית: אגרוף ברזל) היא מערכת הגנה אקטיבית מתוצרת התעשייה הצבאית (תע"ש). המערכת מיועדת לרכב קרבי משוריין ואף כלי רכב קלים יותר, וכוללת מכ"ם לאיתור האיום, שבשים אלקטרוניים נגד טילי נ"ט וכן אמצעי פיזי ליירוט האיום. היא נועדה להגן מפני רקטות נ"ט, טילי נ"ט ואף פגזים הנורים מטנק. בדצמבר 2018 פורסם כי צבא ארצות הברית יצייד נגמ"שים שלו במערכת.[1]

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – מערכת הגנה אקטיבית לטנקים

בתחילת המאה ה-21 החליט משרד הביטחון לפתח מערכת הגנה אקטיבית (APS) קשה ("Hard Kill") כנגד איומי נ"ט. רפא"ל נבחרה לפתח את המערכת ומתע"ש ביקש משרד הביטחון לפתח גם היא מערכת הגנה אקטיבית שתשמש כגיבוי למקרה שהפיתוח ברפא"ל ייכשל. המערכת של רפא"ל, שנקראת בעברית "מעיל רוח" ובאנגלית "Trophy", נבחרה לשמש כמערכת ההגנה האקטיבית של טנקי מרכבה סימן 4. המערכת השלימה ניסויים ב-2006 ונהפכה למבצעית בצה"ל ב-2009. בשנת 2016 הודיע משרד הביטחון כי מנהלת טנק המרכבה (מנת"ק) במשרד הביטחון השלימה את התקנת מערכת "מעיל רוח" ראשונה על-גבי נגמ"ש הנמ"ר Ÿובתום סדרת ניסויים יותקנו מערכות "מעיל רוח" על כלל הנמרים שיוצאים מפס הייצור.

מנגד, המערכת של תע"ש עדיין לא מבצעית. בשנת 2006 הוצג הקונספט ובשנת 2007 נכנסה המערכת לניסויים, אותם עברה בהצלחה.

בנובמבר 2010 הודיע משרד הביטחון על הקפאת המימון לפיתוח ולהצטיידות במערכת "חץ דורבן".[2]

במאי 2011 פורסם כי במהלך ניסויים בארצות הברית מערכת "חץ דורבן" יירטה בהצלחה טילי נ"ט מסוג מטיס וחודרנים קינטיים.[3]

בתחילה מנכ"ל משרד הביטחון אודי שני ניסה לכפות על רפאל ועל התעשייה הצבאית לשלב בין שתי המערכות - "מעיל רוח" של רפא"ל, ו"חץ דורבן" של תע"ש, כאשר הספק הראשי יהיה רפא"ל, אך תע"ש סירבה לכך בתוקף[4]. בסוף 2012 הוחלט כי גם נגמשי הנמ"ר יצוידו במעיל רוח, וכי דורות ב' של שתי המערכות יתחרו זו בזו ב-2013[5].

בדצמבר 2018 פורסם כי צבא היבשה של ארצות הברית החליט לצייד את נגמ"שי הבראדלי שלו במערכת חץ דורבן.[1]

הנדסה ועקרונות פעולה[עריכת קוד מקור | עריכה]

"חץ דורבן" מיועדת לטפל במגוון רחב של איומים נגד טנקים בהם רקטות נגד טנקים (RPG), טילים נגד טנקים (ATGM) וכן פגזי חלולן (HEAT) וחודרנים קינטיים (KEP) הנורים מתותחי טנקים.

המערכת מורכבת ממכ"ם שפותח על ידי "ראדא תעשיות אלקטרוניות" וחיישן תת-אדום תוצרת "אלישרא" שנועד לגלות איומי נ"ט על הכלי. כאשר המערכת מזהה איום שעומד לפגוע בכלי, היא מנסה לשבש אותו (אם מדובר בטיל נ"ט), מפעילה מיסוך עשן ואם אין ברירה היא משגרת חימוש המתפוצץ בקרבת האיום ומנטרל אותו (מפוצץ את האיום או מטה את מסלולו). החימוש המיירט עשוי מחומרים מתכלים, על מנת לא לייצר רסס המסכן לוחמי חי"ר הנמצאים בקרבת הכלי.

מערכות נגזרות[עריכת קוד מקור | עריכה]

על בסיס "חץ דורבן" הציגה תע"ש מספר מערכות נגזרות:

  • Bright Arrow - המיירט מותקן על עמדת נשק בשלט רחוק כשלצדו מקלע, כאשר המערכת מזהה איום בנוסף ליירוטו היא מפעילה את המקלע שיורה אל עבר הכיוון ממנו בא האיום במטרה לנטרל או להשמיד את היורה.
  • Shock Absorber - שבש נגד טילי נ"ט מונחים ("הגנה רכה"), יכול לשמש גם חי"ר (שוקל כ-20 ק"ג) ולפעול בשטח מבלי להיות מותקן על גבי רכב קרבי משוריין.

משתמשים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]