איוואן יאקובובסקי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

איוואן יאקובובסקירוסית: Иван Игнатьевич Якубовский‏; 7 בינואר 191230 בנובמבר 1976), קציו בכיר בצבא ברית המועצות, מרשל ברית המועצות.

Yakubovsky.jpg

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

איוואן יאקובובסקי נולד בכפר בקרבת מוהילב (אז בתחומי האימפריה הרוסית, כיום בבלארוס) למשפחת איכרים ממוצא בלארוסי. לאחר סיום בית ספר היסודי עבד לפרנסת המשפחה. בשנת 1932 הוא סיים את השנה השנייה של לימודים במכללה למורים והתכונן לקריירה של מורה.

בשנת 1932 יאקובובסקי גויס לצבא אדום והתחיל לשרת בחיל התותחנים. בשנת 1935 הוא סיים קורס קציני שריון והחל לשרת בחיל. כקצין שריון הוא השתתף בפלישה הסובייטית לפולין ב-1939 ובמלחמת החורף.

מלחמת העולם השנייה[עריכת קוד מקור | עריכה]

כבר בימים הראשונים של המלחמה יאקובובסקי השתתף בקרבות מגננה בשטח בלארוס. ביחד עם יתר יחידות הצבא יחידה בפיקודו נסוגה מזרחה. בנובמבר 1942 הוא קודם לדרגת קולונל. בשנת 1943 חטיבת שריון שבפיקודו צורפה לארמית הטנקים ה-3. בהיותו מפקד חטיבה יאקובובסקי השתתף בקרבות לשחרור אוקראינה ונכנס לשטח פולין. על תפקודו הצטיינותו כמפקד הוענק ליאקובובסקי תואר גיבור ברית המועצות פעמיים - בינואר ובספטמבר 1944. את קרבות המלחמה סיים יאקובובסקי בפראג בדרגת גנרל-מאיור של חיל השריון.

במהלך המלחמה נפגע הטנק של יאקובובסקי מספר פעמים והוא נפצע.

שרות לאחר המלחמה[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר מלחמת העולם השנייה יאקובובסקי המשיך לפקד על מספר יחידות שריון. בשנת 1948 הוא סיים את האקדמיה של המטה כללי הסובייטי. בשנת 1957 הוא נשלח לגרמניה המזרחית והיה מפקד של ארמיית הטנקים הראשונה של ברית המועצות וסגן מפקד הכוח הסובייטי באזור והחל משנת 1960 מפקד הכוח. בשנת 1961 במהלך משבר ברלין בעקבות הקמת חומת ברלין, מרשל איוואן קונייב מונה למפקד הכוחות ויאקובובסקי היה סגנו. עם סיום המשבר, באפריל 1962 יאקובובסקי חזר להיות מפקד הכוח הסובייטי המוצב באזור גרמניה המזרחית.

בינואר 1965 יאקובובסקי מונה למפקד מחוז צבאי קייב. ב-12 באפריל 1967 מונה יאקובובסקי לתפקיד הסגן הראשון שר ההגנה וקודם לדרגת מרשל ברית המועצות. החל מיולי 1967 הוא היה מפקד של כוחות ברית ורשה.

יאקובובסקי נפטר במוסקבה והוטמן בבית הקברות של חומת הקרמלין.


קלימנט וורושילובמיכאיל טוכאצ'בסקיסמיון בודיוניאלכסנדר יגורובוסילי בליוכרסמיון טימושנקוגריגורי קוליקבוריס שפושניקובגאורגי ז'וקובאלכסנדר ואסילבסקייוסיף סטליןאיבן קונייבלאוניד גובורובקונסטנטין רוקוסובסקירודיון מלינובסקיפיודור טולבוחיןקיריל מרצקובלברנטי בריהואסילי סוקולובסקיניקולאי בולגניןאיוואן בגרמיאןסרגיי ביריוזובאנדריי גרצ'קואנדריי יריומנקוקיריל מוסקלנקווסילי צ'ויקובמאטוויי זכארובפיליפ גוליקובניקולאי קרילובאיוואן יאקובובסקיפאבל בטיצקיפיוטר קושבויליאוניד ברז'נייבדמיטרי אוסטינובויקטור קוליקובניקולאי אוגרקובסרגיי סוקולובסרגיי אחרומייבסמיון קורקוטקיןואסילי פטרובדמיטרי יאזוב דרגת מרשל ברית המועצות