אמנות החרב אונליין

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
סוֹדוּ אָטוֹ אוֹנְרֵייִן
סוגה אנימה פעולה, הרפתקאות, מדע בדיוני, פנטזיה ורומטיקה
יוצר ראקי קאוואהרה
רומן
יוצר ראקי קאוואהרה
מאייר abec
הוצאה ASCII Media Works
תקופת הפרסום המקורית 10 באפריל 2009 – הווה
מספר הכרכים שהתפרסמו 19


אומנות החרב אונלייןיפנית: ソードアート・オンライン; באנגליתSword Art Online) היא סדרת רומנים יפנית (באנגלית: לייט נובל) שנכתבה בידי רְאָקִי קָאַוואָהַרַה (באנגלית: Reki Kawahara) ואוירה בידי ״abec״ (שם עט). היצירה מתרחשת בעתיד בדיוני ב-6 בנובמבר 2022 ומתמקדת בעולמות וירטואליים מציאותיים ודמויי מציאות כמקשה הֶטְרוֹגֶנִית ומאוחדת. הדרך היחידה לברוח מהמשחק היא 'לגמור' את המשחק. מוות משמעותו באמת 'מוות'. עשרת אלפים אנשים נכנסו למשחק המסתורי "אומנות החרב און-ליין" כשהם משתמשים בציוד העצבים שלהם, הם נלכדים בפנים ומוכרחים לשחק בו. הדמות הראשית קיריטו, אחד מהמון שחקנים, קידם את פני 'האמת' הזו. כדי להגיע למצב של גמירת המשחק ועזיבת העולם הווירטואלי המעוות הזה, הוא חייב לעבור את כל מאה הקומות בטירת "אינקראד". האם לקיריטו יש את מה שצריך כדי לגמור את המשחק, או שהוא ימות בעודו מנסה זאת?. סדרת הרומנים הגרפיים ראתה אור לראשונה ב־10 באפריל 2009 והולידה שמונה עיבודי מאנגה שונים. אמנות החרב אונליין זכתה להצלחה מסחרית רבה. כ־16 מיליון עותקים של הלייט נובל נמכרו ביפן, ארצות הברית, טאיוואן, סין, קוריאה הדרומית, תאילנד, קנדה, בריטניה ומדינות נוספות.

סדרת אנימה שבוימה בידי האולפן ״A-1 Pictures״ שבבעלות Aniplex. היא שודרה ביפן בין יולי לדצמבר 2012; פרק בגרסה מהודרת (OVA) שודר ב־31 בדצמבר 2013 ועונה נוספת לאנימה, הנקראת ״Sword Art Online II״, שודרה בין יולי לדצמבר 2014. סדרת האנימה קיבלה ביקורות מעורבות; היא זכתה לקשרי כתרים בעבור סגנון האנימציה הייחודי, הפסקול המוזיקלי ועל סקירתה הרחבה הנוגעת להיבטים הפסיכולוגיים של עולם המציאות המדומה – אך בו בעת נמתחה עליה ביקורת בשל קצב הצגת הסיפור בכלל וקצב הצגת העלילה בפרט. כמו כן, נשיא ״A-1 Pictures״ טען במהלך הכנס ״Anime Expo 2015״ כי סדרת האנימה תמשיך עד לכיסוי מלא של חומר המקור, דהיינו הרומן הגרפי, ולא תחדול עד שלא יישאר בידיה תסריט־מקור לממש בצלמו ובדמותו את סדרת האנימציה[1]. ב־2017 יצא סרט ביניים הנקרא ״Sword Art Online The Movie: Ordinal Scale״ אל בתי הקולנוע ביפן ובמהלך השנה הבאה גם כחלק מפורמט בלו-ריי (Blu-Ray), ומטרתו היא לאחד בין כל העלילות השונות.

ב־30 בספטמבר 2017 הוכרזה סדרת ספין־אוף, שתגלול את סיפורם של גיבורים אוֹפְּצְיוֹנָלִיים בעולם המציאות המדומה ״Gun Gale Online״, ושמה אוּשר כ״Sword Art Online Alternative: Gun Gale Online״ (ביפנית: ソードアート・オンライン オルタナティブ ガンゲイル・オンライン| בעברית: ״אמנות החרב אונליין אלטרנטיבית – גאן גייל אונליין״). סדרת האנימה עתידה לעלות לשידור בצינורות התקשורת היפניים בעונת האביב השנה – אזור אפריל – ובהמשך לשאר מדינות העולם. נכון לשנת 2019, משודרת סדרה חדשה בהתבסס על העולם ודמויותיו, ושמה "Sword Art Online: Alicization", והיא מגוללת את סיפורו של קיריטו בעולם סימולציוטיבי ובניסיונות לרקוח בינה מלאכותית מתפתחת.

ב-2021 יצא סרט חדש שמבוסס על הרומן שלה ועל עונה 1 אבל הוא יציג את אסונה במקום קיריטו לפי הפרק הראשון של העונה הראשונה

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

עלילת הסדרה תחומה לסָגוׁת מסועפות בדמות משחקי המציאות המדומה השונים אליהם נקלעים גיבורי הסיפור – העלילות השונות מתאגדות בתחילתן, במהלכן או בסופן לפסיפס כרונולוגי שלם.

סאגה ראשונה: אָיִנְקְּרַאָד (SAO\ס.א.ו)[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעתיד הקרוב (שנת 2022) משוחרר אל אוויר העולם משחק תפקידים מקוון בסביבת מציאות מדומה (=ע"ע: VRMMORPG) הנקרא ״אמנות החרב אונליין״ (בקצרה: ס.א.ו\SAO). משחק הווידאו הדמיוני עושה שימוש בטכנולוגיה הקרויה ״ציוד עִצְבִּי״ (באנגלית: NerveGear): קסדה המגרה את חמשת החושים ומאפשרת למשתמש בה לשלוט בדמותו על ידי חיווט תנודות מוחו בסינרגיה היררכית. אל עולמו הממוחשב ס.א.ו התחברו עשרת אלפים שחקנים בעת ההשקה, אך במהרה גילו שאינם מצליחים להתנתק בחזרה אל תודעתם בעולם האמיתי. בעוד שהשחקנים מנסים להבין מהו פשר הכשל התֹכנתי, הועברו בהמוניהם אל העיר ההתחלתית במשחק – שם נחשפו לישות המכנה עצמה אָקִּיהִיקּוֹ קַאָייבָּה (באנגלית: Akihiko Kayaba); פרופיל המשויך ליוצר ס.א.ו, הציוד העצבי ומי שבפועל אחראי לבאג ההתנתקות. אקיהיקו טען בפני כל השחקנים שעל־מנת להתנתק מס.א.ו, עליהם לפלס את דרכם לקומה ה-100 של 'אינקראד' (באנגלית: Aincrad) – טירת הקומות הבדיונית בה הם משחקים – ולהביס את הבוס הסופי השוכן בה. בנוסף לכך, אקיהיקו התריע בפניהם שמי שיאבד את חייו בס.א.ו\ואו מי שהציוד העצבי יוסר מראשו – ימות גם במציאות בידי גלי מיקרו שנפלטים מקסדתו.

עלילת הסדרה חַגָה סביב נער בן 14 ושמו קַּאָזוּטּוֹ קְּירִיגְּאַיָה (באנגלית: Kazuto Kirigaya); אחד מאלף בודקי הבטא המוקדמת של ס.א.ו ומי שנכלא ביחד עם רִבּוֹא (גם: עשרת־אלפים\רבבה) השחקנים בתוך טירת המוות של אקהיקו. על־מנת לסייע ליתר בודקי הבטא המוקדמת של ס.א.ו שהוּפְלוּ לרעה בשל היותם אינטלקטואלים ובעלי ידע רחב יריעה על האופציות השונות במשחק, קאזוטו עטה על דמותו אשר מכנה בשם 'קיריטו' (=באנגלית: Kirito) פרסונה פרובוקטיבית, לובשת שחורים ומתנשאת שלוקחת על כתפיה בהבנה ובהצלחה אחריות מלאה על "בורותיהם", כביכול, של בודקי הבטא האחרים – כך קיריטו מבודד עצמו מיתר הקבוצות (ע"ע: גילדות/Guilds) ומתקדם בין הקומות כשחקן בודד (באנגלית: Solo Player). בעודו נושא את הכינוי ״ביטר״ (=הכלאת מילים של "בטא" ו־"צ'יטר" [רמאי]) שהוענק לו כמעשה לעג וקלס בידי שאר השחקנים, קיריטו מושך אל רגליו את תשומת הלב, הקנאה והתיעוב שהופנו במקור אל בודקי הבטא; אותם אינדיבידואלים שלדבריו חש אליהם אחריות מוסרית־חברתית. בחלוף הזמן מתיידד קיריטו עם עלמת חן הגדולה ממנו בשנה (בת 15) בשם אָסוּנָה יוּקִּי (באנגלית: Asuna Yuki) שהכיר עוד מתחילתו של משחק המוות; השניים נלחמים זה לצד זה, מתאהבים, מאוחר יותר מתחתנים בתוך המשחק ואף מאמצים לחיקם אינטליגנציה ממחושבת שתֹכנתה לסייע לנפשם האבודה של השחקנים באינקראד, שמה הוא יואי (באנגלית: Yui). שנתיים חולפות במהרה ובעודם חופנים השחקנים ברשות אסונה וקיריטו את ידיהם אל הקומה ה־75 – זהותו האמיתית אקיהיקו מתגלה כשחקן מן השורה וכראש אחת מהגילדות המובחרות בס.א.ו (באנגלית: Knights of the Blood | בעברית: אבירי הדם) – גילדה אשר אסונה חוברת אליה תחילה, ואף קיריטו מוכרח לשלב עִמה ידיים בהמשך גם-כן. לאחר שגילו את האמת על זהותו של אקיהיקו, השניים נלחמים בו, מביסים אותו ולבסוף מגלים שהוא, במקור, היה צריך להיות הבוס הסופי שיילחם בכל המאתגר את הקומה העליונה באינקראד – קומה 100.במהלך הקרב קיריטו (השם הבדוי של קיריגאיה שלוב של שמו ושם משפחתו) ואסונה מתו במשחק אך המכשיר אינו הרג אותם בעזרת גלי מיקרו. לאחר שהובס, השחקנים שנותרו בחיים משתחררים מס.א.ו ועקבותיו של אקיהיקו נעלמות ביחד עם אינקראד, הטירה המתפוררת.

סאגה שנייה: אָלְפְהֶיִם (ALO\א.ל.ו)[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר שחזר אל תודעתו בעולם האמיתי, מגלה קיריטו ש-300 שחקני ס.א.ו, וביניהם אסונה, עדיין לכודים בתוך הטכנולוגיה העצבית של אקיהיקו כאשר שרויים במצב צמח. מספר חודשים לאחר מכן, ניצול ס.א.ו נוסף ושמו אגיל (באנגלית: Agil) סיפר לקיריטו שזוהתה דמות המזכירה את אסונה במשחק המציאות המדומה ״אלפהיים אונליין״ (באנגלית: Alfheim, או כקיצור: א.ל.ו/ALOׁׂׂׂׂ) על-יד עץ ענק ממדים המכונה במשחק "עץ העולם". קיריטו מתחבר אל אלפהיים ובעזרת בת-דודתו, סוגוהא קיריגאיה שמה (Suguha Kirigayaׂ) ו-'ליפה' (Leafa) זהו כינוייה, לומד כי השחקנים הלכודים מהווים חלק מתוכניתו הזדונית שהגה נובויוקי סוגו (באנגלית: Nobuyuki Sugōׂׂׂ) – אחראי מחקר ופיתוח בתאגיד 'RECT' או 'RCT' – חברה שמנהל אביה של אסונה הלכודה וזו אשר רכשה את הזיכיון על הטכנולוגיות השונות מ-Argus, תאגידו הקורס של אקיהיקו. מהות התוכנית של סוגו היא עריכת ניסויים לא חוקיים בבני אדם על ידי שימוש סלקטיבי בקניין החומרי של ס.א.ו דרך העתקתו לאלפהיים. סוגו הודה שלאחר קריסת השרתים של ס.א.ו, הצליחו מתכנתיו לחבר חלק מן המתנתקים אל שרת חלופי שהיה מצוי לרשותו ובכך לאפשר להם להתחבר לאלפהיים. סוגו תכנן לשכלל את השליטה המוחית בטכנולוגיות העצביות עבור מטרות רווח והנאה אישיות, ובנוסף לכך לשעבד את אסונה – שעמה רוצה להתחתן בעולם האמיתי. בסופו של דבר קיריטו עוצר את הניסוי הלא חוקי – זאת לאחר עזרה שקיבל מתודעתו של אקיהיקו שהייתה חתומה בקובצי המשחק. כמתנת פרידה, אקיהיקו מעניק לקיריטו את סוד הטכנולוגיה שעמה בנה את ס.א.ו ועל תשתיתה נבנה גם אלפהיים; קיריטו בוחר להפיץ את סוד הטכנולוגיה ברשת מתוך גחמה לקדם את תעשיית משחקי המציאות המדומה. סוגו נשלח לכלא, יתר 300 הניצולים מתעוררים בעולם האמיתי, אסונה וקיריטו מתאחדים בשנית ונשלחים לבית ספר מיוחד שנבנה עבור כל משתתפי ס.א.ו.

סאגה שלישית: גְּאָן גייל אוֹנְלָין (GGO\ג.ג.ו)[עריכת קוד מקור | עריכה]

זמן קצר לאחר מכן ובעידודו של ״פקיד ממשלתי לאבחון אירועים חריגים״, קיריטו לוקח על עצמו עבודה לחקירת שרשרת רציחות בפרופיל גבוה המערבת משחק מציאות מדומה נוסף בשם ״סערת האקדח אונליין״ (Gun Gale Online, או כקיצור: ג.ג.ו/GGOׂ), וגם שחקן בשם ״אקדח המוות״ (Death Gun) שנראה שאחראי באופן עקיף\ואו ישיר לאותם מקרי הרצח. בעזרתה של נערה בשם שינו אסדה (Shino Asada) שמכנה עצמה 'שינון' (Sinon), קיריטו משתתף בטורניר יריות שנקרא "קליע הקליעים" (ע"ע: Bullet of Bullets, או כקיצור: ב.ו.ב\BoBׂ) ובסופו מגלה את האמת מאחורי אותן קונספירציות המערבות חיים ומוות – רוקמי הפשע מתגלים כניצול ס.א.ו נוסף אשר בימי פעילותו נתן ידו בגילדת רוצחי שחקנים ידועה לשמצה המוכרת כ-״ארון הקבורה המצחקק״ (באגלית: Laughing Coffin), אחיו וחברו הטוב. הרעיון, לטענת המשטרה, היה להשתמש בדמות פרובוקטיבית כמו ״אקדח המוות״, להשיג את תשומת לבם של השחקנים דרך שידורי-לייב פומביים שנערכו בתוך ג.ג.ו ובכך להפנותם אל הקרבן הפוטנציאלי שאותו תכננו לחסל. תוך שימוש בפעולות סימבוליות בתוך המשחק כמו שחרור אקדח וירייתו אל האוויר\ואו אל דמות הקרבן, הצליחו הפושעים לרקום תוכנית שבמהלכה פורץ אחד מהם אל בית הקרבן, מזריק לעברו בתזמון אל יריית האקדח סם הנקרא ״סוקסיניל כולין״ ששימושו השכיח ביותר הוא המתת סוסים – ובכך גרמו למקרה הרצח להיראות נגזרת לפעולת הדמות בתוך המשחק. מטרת השלישייה הייתה להשתית אימה ופחד במשחקי מציאות מדומה אחרים גם לאחר נפילתה של אינקראד. שניים מהפושעים נתפסים, אך השלישי, ג'וני השחור כינויו, מצליח לחמוק מידי המשטרה ולהימלט.

סאגה רביעית: אָלִיסְיִזַיִשֵן (Alicization)[עריכת קוד מקור | עריכה]

ארבע שנים לאחר מאורעות ס.א.ו (=יוני של שנת 2026), לקיריטו הוצעה עבודה נוספת בידי אותו פקיד ממשלתי, שמו מתגלה כקיקוואקה סייג'ירו (באנגלית: Kikuoka Seijirou). הפעם תפקידו של קיריטו הוא לבחון את מערכת המציאות המדומה ״צלילה מלאה״ (באנגלית: FullDive) שעושה שימוש בדור הרביעי של טכנולוגיית הציוד העצבי – ״מתרגם הנשמה״ (באנגלית: Soul Translator). תוך כניסה אל ממשק סימולטורי המובנה בה, קיריטו מסייע לתאגיד הצבאי ששכר את שירותיו ושמו ״Rath״ לבחון את דור המציאות המדומה החדש, שלטענתו שונה בתכלית השוני מקודמיו ולכן מצריך בדיקות נוספות בידי אנשים עם רקע בתחום. תפקידו, לכאורה, פשוט: על קיריטו להתחבר אל הסימולציה במהלך סופי השבוע ובסיומם זיכרונו מהזמן בו שהה ב״מתרגם הנשמה״ יימחק מטעמי ביטחון. עם זאת, בלא ידיעתו של קיריטו, זיכרונותיו 'המחוקים' שימשו לרקיחת בינה מלאכותית (=באנגלית: Artificial Intelligence, או כקיצור: AI) לשימושים צבאיים. Rath הצליח להרכיב בינה מלאכותית החופפת ברמתה עם זו של פעוט בימיו הראשונים; יחד עם זיכרונותיו השונים של קיריטו, הצליח התאגיד לרקוח אינטליגנציה שלומדת מסביבתה בקצב מסחרר ומשתנה, והעביר אותה אל משחק מציאות מדומה העונה לשם ״השאול״ (=באנגלית: The Underworld) – משחק סימולטורי בו תחושת הזמן מהירה פי 1000 מאשר בעולם האמיתי – וזאת על-מנת לבחון אותה מקרוב. למרות רצונם של Rath להפוך את הבינה המלאכותית למבצעית, ניסיונותיהם העלו חרס: הצבא היפני טען שהטכנולוגיה שהוצעה להם בידי התאגיד אינה תואמת את הסטנדרטים והתקנות להם התחייבו. עם הרצון להבין איפה כשל התאגיד, קיריטו נשלח אל ״השאול״ – הפעם עם הגבלות יזומות על זיכרונותיו – במטרה לבחון ולהעלות על מוקד את בעיותיה של הבינה המלאכותית שהושתתה על עקרונות מוחו.

קיריטו שהה בסימולציה כ-11 שנים בתחושת זמן מואצת (אומרים לנו שהם שמים את זה חלק מהזמן פי 1,000) מן הרגיל (=10 ימים לפי הסדרה), זאת בעודו עם מנטליות של ילד וזיכרונות מוגבלים. בתום הניסוי, משתחרר קיריטו מ-״מתרגם הנשמה״ כאשר זיכרונותיו מהזמן המואץ בו שהה בשאול מחוקים. כשליווה את אסונה הביתה מאזור התאגיד, ג'וני השחור – העבריין מסדרת הרציחות בג.ג.ו ומי שנחשב לחבר האחרון בגילדת ״ארון הקבורה המצחקק״ – מזריק לקיריטו את אותו סם קטלני שבעזרתו רצח את קרבנותיו האחרונים. לבו של קיריטו נכנס למצב של לחץ; "סטרס", ובכך הובהל לבית החולים. אף על פי שהרופאים הוציאו את קיריטו מכלל סכנה, מוחו נפגע קשות בשל מחסורו החמור בחמצן – עובדה שהכניסה את קיריטו לקומה. לאחר שהצבא היפני חטף את גופו של קיריטו מבית החולים לבסיס סודי בלב ים, הוא הוכנס בחזרה אל ״מתרגם הנשמה״ בניסיון להשיבו להכרה – הפעם זיכרונותיו מעורבבים עם אלה מהעולם האמיתי ולא מוגבלים כפי שהיו בעבר[2].

העולמות המופיעים בסדרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

סדרת הלייט נובל משתרעת על מספר עולמות מציאות מדומה, בין עולמות המציאות המדומה המופיעים בסדרה ניתן למצוא את:

אמנות החרב אונליין\סורד ארט אונליין־SWORD ART ONLINE (=ס.א.ו/SAO)[עריכת קוד מקור | עריכה]

עולם המציאות המדומה הראשון מהווה משחק RPG (שמו המלא: Role-Playing Game | בעברית: משחק תפקידים) מרובה משתתפים, ושמו ס.א.ו (שם מלא באנגלית: Sword Art Online | בתרגום לעברית: אמנות החרב אונליין); העולם של ס.א.ו לובש צורה של טירה מעופפת ענקית בשם "אינקראד" (Aincrad) ובה 100 קומות שונות, עם טירה בצבעי ארגמן מעליהן, המהווה עליונות על מגדל השן. בכל קומה ישנה סביבה פתוחה בסגנון סיפורי הפנטזיה של ימי הביניים, בעלת מספר ערים וכפרים עם דמויות ממוחשבות (באנגלית: NPC [או: "Non Player Character"), וצינוק שבסופו בוס שיש להביסו כדי להתקדם לקומה הבאה. בדומה למשחקי RPG נוספים, המשחק מיישם מערכת מבוססת רמות, אך זו מתבצעת ללא עבודות (באנגלית: Classes) המייצגות את סוגי השחקנים ואופיים, וללא קסמים – אלמנטים שאפיינו את משחקי ה-RPG דאז. עם זאת, לאחר שחרור ס.א.ו מתקופת הבטא, אקיהיקו הטמיע מערכת ייחודית, לטענתו, במשחק, שמטרתה לכלוא את כל המשתתפים בתוכו עד גמר מטרת העל – כיבוש כל הקומות והבסת כל הבוסים במשחק; אלו שימותו בתוך המשחק ישרו בתוך קומה גם במציאות, לאחר שמערכת המציאות המדומה תבשל את מוחם עם גלי אנרגיה מיקרומגנטיים; מקרה זהה יתרחש כאשר הציוד העצבי יוסר מראשי השחקנים בטרם הביסו את המשחק. מתוך 10,000 שחקנים שהתחברו למשחק ביומו הראשון, מתוכם 1,000 משתתפי גרסת הבטא – 3,853 נהרגו, מרביתם בחודש הראשון להשקתו של המשחק.

אלפהיים אונליין־ALFHEIM ONLINE (=א.ל.ו/ALO)[עריכת קוד מקור | עריכה]

עולם המציאות המדומה השני המוצג בסדרה, שמו אלפהיים אונליין (באנגלית: Alfheim Online). גם הפעם מדובר במשחק תפקידים (RPG) מרובה משתתפים, אלא שהפעם השחקנים מגלמים פיות היכולות לעוף ולרחף בשמי אלפהיים למשך 10 דקות הודות לכנפיהן. אלפהיים, המבוסס באופן רופף למיתולוגיה הנורדית, ובאופן עקיף ללגנדריום הטולקינאי, הוא עולם גדול שמחולק לתשעה "מולדות" (באנגלית: Homelands, אך הכוונה משולה ל"גזעים"), המייצגות כל אחת את שבטי הפיות השונים. במרכזו של אלפהיים מצוי עץ אדיר ממדים המוכר ברבים כ-"עץ העולם" – והוא נושא עמו מטרת על ייחודית לאלפהיים אונליין; לכאורה על כל השחקנים להגיע לקיצו של העץ האיתני, יגדראזיל שמו, ובכך שיעשו זו, מספרת האגדה, יפגשו במלך הפיות אוברון (שמתגלה בהמשך כאדם העונה לשם 'סוגו'), יהפכו לחלק מהגזע העשירי – גזע האלפים העליון – אשר לו היכולת לעוף ללא הגבלה, ויזכו לתהילה נצחית בין כל השבטים. התנגחות האירועים המקדימים לס.א.ו, וההבנה כי יתר 300 השחקנים שטרם חזרו להכרה כלואים בתוך אלפהיים אונליין, קיריטו מבין כי מטרת העל של אלפהיים היא שגויה מבסיסה, אין כל דרך מובנית במכניקות של המשחק להגיע לפסגת העץ, הגזע העשירי הוא בדייה מוחלטת, וכל מטרתו של המשחק היא לפתח טכנולוגיה לשליטה ברגשות אנושיים דרך תנודות חשמליות למוח, כאשר השחקנים – ובפרט 300 ניצולי ס.א.ו – הם עכברי המעבדה לשם התהליך.

עם שחרורם של 300 הניצולים הכלואים, קיריטו פוגש בתודעתו של קייהאבה אקיהיקו, מתבשר למר גורלו, ומקבל כפרס על סיום ס.א.ו את קוד המנוע (מתואר בסדרה תחת השם "Seed", או "זרע") המקורי ששימש את אקיהיקו לפיתוח הטירה המעופפת שלו, והציע לו לעשות בו ככל שיחפוץ; אך ביקש, כמעין מחווה אחרונה בין השניים, שאם ברוחו רגשות נוספים פרט לשנאה יוקדת ופחד מר על העולם שיצר – שלא יזרוק את הטכנולוגיה לפח. בשל כך קיריטו נעזר באחד מחבריו לס.א.ו, אגיל, וביקש ממנו להפיץ באופן חופשי את קוד המנוע ששימש את ס.א.ו ואלפהיים אונליין, מתוך רצון אמיתי לעורר את הז'אנר בשנית ולמנוע את תמותו בצל האירועים שאפפו אותו ואת חובביו.

אלפהיים אונליין, בשונה מס.א.ו, מבוסס על מערכת סקילים ומכיל במפתנו קסמים, כך שהשחקנים מגדילים את נתוני המצב שלהם בעזרת פיתוח יכולות הלחימה והלא-לחימה שלהם, זאת ועוד ללא שימוש במערכת מבוססת רמות המוכרת מס.א.ו. לאחר שהסתיימה הפרשייה, סוגו נעצר בשל פעולותיו הלא מוסריות והלא חוקיות, ויתר 300 השחקנים התנתקו מאלפהיים אונליין, חברה חיצונית רכשה את זכויותיו של המשחק ושילבה אותו עם עיצובים מקוריים מס.א.ו, ביניהם הטירה המעופפת איינקראד.

סערת האקדח אונליין - GUN GALE ONLINE (=ג.ג.ו/GGO)[עריכת קוד מקור | עריכה]

עולם המציאות המדומה השלישי המוצג בסדרה, אשר לוקח השראה רבה מן המערב בסגנונו (מצב יריות בגוף ראשון), ופותח בידי חברה אמריקאית-אלמונית העונה לשם 'Zaskar'; הולדתו של משחק, כמו גם כותרים אחרים בשוק, היא תוצאת התערבותו הפיזית של קיריטו בז'אנר – עם הפצת "הזרע" ברשת והפיכתו לטכנולוגיה חינמית, הצית קיריטו בשנית את התאווה והרצון לחוות עולמות מדע בדיוני או פנטזיה בסביבות מציאות מדומה. ג.ג.ו משלב את סוגת משחקי התפקידים יחד עם אלמנטים מסוגת משחק היריות בגוף ראשון (=גם: FPS) ברשת. ג.ג.ו, כשמו כן הוא, מתרכז ברובים ובאקדחים – אך קיימים בו גם כלי נשק מטווח קרוב כמו חרבות אור וסכינים. המשחק נועד לזירה התחרותית (ספורט אלקטרוני) וממנה זוכה בהונו; הכסף שהשחקן מרוויח מהמשחק מומר למטבע בו ניתן להשתמש בעולם האמיתי – כך מספר לא מבוטל של אנשים מתפרנסים ממשחק זה והופכים אותו למקור פרנסתם המרכזי. אחד מההיבטים התחרותיים ביותר של ג.ג.ו מתבטא דרך טורניר מרובה משתתפים המכונה "BoB" (בעברית: "קליע הקליעים" | שם אנגלי מלא: Bullet of Bullets). הטורניר מחולק לקרבות זירה – אחד נגד אחד – קרבות המוניים (ע"ע: Free for All), וגם קרבות בין קבוצות (=ע"ע: Team Deathmatch). המשחק כולל מערכת הימורים מסועפת; הריגת שחקנים אחרים (בתוך המשחק) מותרת בכל שלביו השונים.

עולם השאול - THE UNDERWORLD[עריכת קוד מקור | עריכה]

עולם המציאות המדומה הרביעי. בשונה מקודמיו, אין זה משחק של ממש אלא סימולציה שנוצרה סביב הרצון לבנות בינה מלאכותית מתפתחת (פרויקט "אליס") המתרחשת בעולם דמוי רנסאנס המעודד את השחקנים לבנות את העולם בכוחות עצמם באמצעות גילוי תגליות ופיתוח טכנולוגיות חדשות. תיאוריו של קיריטו מספרים שהשאול הוא העולם הריאליסטי ביותר מבחינה וויזואלית – יותר מכל עולם שקדם לו בטכנולוגיות המציאות המדומה – ומהווה עבורו את פסגת הטכנולוגיה לה ייחל מאז נשאב לעולם לראשונה; זאת ועוד הודות לקייהאבה אקיהיקו שהגה את טכנולוגיית האבטיפוס. בניגוד לעולמות מציאות מדומה אחרים בהם התנסה קיריטו, זרימת הזמן בשאול משתנה ומהירה בהרבה מזרימת הזמן בעולם האמיתי, כך ששנייה בעולם האמיתי שווה ל-1,000 שניות בעולם השאול.

קיריטו התחבר אל השאול בעל כורחו, לאחר שאחד משרידי כנופיית השחקנים "הקבר המחייך", הזריק לגופו רעל עצבי משתק והכניס את מוחו למצב של קומה; כתוצאה מכך נאלץ לעבור טיפולים מתקדמים, אותם מימנו הממשלה, בתמורה לשיתופו (בלא ידיעתו) בעולם השאול, מתוקף קרבתו לקייהאבה ולהבנתו העמוקה בעולמות מציאות מדומה.

הדמויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • קאזוטו קיריגאיה (כינוי במשחק: קיריטו) - הגיבור הראשי בעלילה. נולד ב-7 באוקטובר 2008, בן 14 בתחילת הסאגה הראשונה. הוריו נהרגו בתאונה כשהיה בן שנה ומאז גדל אצל דודיו ולכן סוגוהא רואה אותו כאח גדול (ואף מכנה אותו כך). התאמן בקנדו במשך שנתיים, אך פרש בעקבות התעניינותו במחשבים שהגיעה בהשפעה מצד דודתו ששימשה כעורכת מגזין מחשבים[3]. קאזוטו היה תחילה שחקן סולו באמנות החרב אונליין ונשא את הכינוי ביטר (Beater) או רמאי בטא (Beta Cheater), אך בשלב כלשהו הצטרף לגילדה אותה אימן ושלרוע המזל, כל חבריה נספו. לאחר מכן, הוא מתחבר לגילדת אבירי הדם, כששם הוא פוגש את אסונה (שהכיר בתחילת המשחק) ואף מתאהב בה ומתחתן עימה במשחק. השניים מתגוררים בבקתת עץ בקומה 22 בטירת איינקארד ביחד עם בתם המואמצת יואי. מאז, קאזוטו דואג שלאסונה יהיה טוב ושתהיה בטוחה עמו ועושה הכל למענה. הגזע של קיריטו במשחק אלפהיים אונליין הוא ספריגאן (Spriggan). קיריטו ידוע כחובב של סדרת הספרים שר הטבעות[4].
 • אסונה יוקי (כינוי במשחק: אסונה) - מושא אהבתו של קיריטו. נולדה ב-30 בספטמבר 2007. בת 15 בתחילת הסאגה הראשונה בתו של מנכ״ל חברת המשחקים שייצרה את ס.א.ו ואלפהיים שוזו יוקי ופרופסור קיוקו יוקי. מתחברת למשחק בעקבות אחיה תוך שהיא משתמשת בציוד העצבים שלו. תחילה הייתה שחקנית סולו שהתעסקה להרוג בעיקר מפלצות והתגוררה בדירה משלה עד שהיא מגיעה לגילדת אבירי הדם כששם היא מדורגת כסגנית מנהיג הגילדה. בשלב כלשהו במהלך המשחק, היא מתאהבת בקיריטו והשניים מתחתנים ועוברים לגור ביחד בבקתת עץ בקומה 22 בטירת איינקארד ביחד עם בתם המאומצת יואי. לאחר שס.א.ו. נסגר והניצולים התנתקו, אסונה הייתה אחת מ-300 שחקנים שנשארו מחוברים לציוד העצבים וזאת בעקבות היותה שבויה של סוגו נובויוקי - שידוך שהוצע לה על ידי אביה. סוגו כולא אותה בכלוב ציפורים ענקי שנמצא בתוך עץ העולם של המשחק ושם היא מנסה לעשות הכל כדי לברוח מהשבי, אך כל פעם, הניסיון שלה מעלה חרס כשהיא נתפסת בכל מיני דרכים שונות עד שקאזוטו מגיע אל הכלוב בו היא הוחזקה ומצליח לחלץ אותה. בסאגה השנייה שמתרחשת באלפהיים, אסונה מנסה להוכיח את עצמה ביכולות קרב ובעקבות כך, מצטרפת באופן זמני לגילדה בשם האבירים הישנים, אותה מנהיגה יוקי קונו, אשר במציאות הייתה נערה בת 16 שסבלה מאיידס. לאסונה יש שני משתמשים במשחק אלפהיים: פרופיל אחד ראשי שלה שרשום על שמה הנמצא תחת גזע האנדיין (Undine) ופרופיל שני בשם אריקה הנמצא תחת גזע הסילף (Sylph).
 • יואי (Yui) - בתם המאומצת של קיריטו ואסונה. יואי אינה אלא דמות שמשמשת כתוכנת מחשב ולכן היא איננה קיימת במציאות. במהלך העונה השנייה קאזוטו מוצא פתרון לכך.
 • ריקה שינוזקי (כינוי במשחק: ליסבת') - נפחית המנהלת חנות לכלי נשק שחושלו על ידה בקומה 48 בטירת איינקארד, שכן אחת מחרבותיו של קיריטו היא מעשה פרי ידייה. ופיתחה רגשות לקיריטו באחד הפרקים. הייתה אחת מבין אלפי המשתמשים ששרדו את ס.א.ו. חברתה הטובה ביותר של אסונה. הגזע של ליסבת' במשחק אלפהיים אונליין הוא לפרקון (Leprechaun).
 • איינו קייקו (כינוי במשחק: סיליקה) - השחקנית מהצעירים ביותר במשחק ס.א.ו. הייתה אחת מבין אלפי המשתמשים ששרדו את ס.א.ו. לסיליקה יש דרקון בעל נוצות דמוי ציפור הנקרא 'פינה' על שם חתולתה במציאות ולכן, סיליקה קשורה מאוד לפינה. הגזע של סיליקה במשחק אלפהיים אונליין הוא קייט סית' (Cait Sith).
 • טסובוי ריוטארו (כינוי במשחק: קליין) - השחקן הראשון שקיריטו התיידד עמו תחילה טרם נכלאו במשחק. בשלב כלשהו קליין נעשה מנהיג גילדת פורינקזן (Fuurinkazan). היה אחד מבין אלפי המשתמשים ששרדו את ס.א.ו. טיפוס חברותי שדואג לחבריו בכל מצב. הגזע של קליין במשחק אלפהיים אונליין הוא סלמנדר (Salamander).
 • אנדרו גילברט מילס (כינוי במשחק: אגיל) - אמנם משמש כדמות משנה, אך למעשה מדובר בחבר קרוב של החבורה. בבעלותו הייתה חנות באלגייד, עיירה שנמצאת בקומה 50 בטירת איינקארד. היה אחד מבין אלפי המשתמשים ששרדו את ס.א.ו. במציאות הוא מנהל בר בשם ״קפה הקוביות" (Dicey Cafe) ביחד עם אשתו. הבר משמש כמקום מפגש של החבורה. הגזע של אגיל במשחק אלפהיים אונליין הוא נום (Gnome).
 • אסאדה שינו (כינוי במשחק: שינון) - דמות המצטרפת לאנימה במהלך העונה השנייה. שינון נחשבת כאחת השחקניות הבולטות במשחק ג.ג.ו, שכן היא ידועה כאלופת הטורנירים המתקיימים במשחק. איבדה את אביה בגיל שנתיים בתאונת דרכים אותה שרדה, בעוד הוא מת מפצעיו. בילדותה הרגה שודד שניסה לתקוף את אימה בזמן שהוא ניסה לשדוד את הבנק בו שהו בעודה מגנה עליה. מאז יש לה פוביה מאקדחים וגברים במציאות. משום כך, היא עברה התעללויות רבות בבית הספר. מאז הכירה את קיריטו, דעותיה השתנו לגבי גברים וכן התחברה אליו ולשאר החבורה. הגזע של שינון במשחק אלפהיים אונליין הוא קייט סית' (Cait Sith).
 • סוגוהא קיריגאיה (כינוי במשחק: ליפה) - בת דודתו של קאזוטו. נולדה לאחר שקאזוטו עבר להוריה כדי שיאמצו אותו, לכן לא ידעה שהוא בן דודה ולכן מתייחסת אליו כאל אח גדול עד שאמה סיפרה לה, כשקאזוטו היה בס.א.ו. מתאמנת בקנדו. במהלך הסאגה הראשונה של העונה הראשונה היא כמעט ולא נראית ואף אין לה תפקיד משמעותי. במהלך סאגת אלפהיים היא משחקת בתור ליפה ביחד עם חבר לספסל הלימודים בשם נאגטה שניצ'י, שגם הוא משחק במשחק תחת הכינוי רקון (Recon).מצטרפת לקיריטו במשחק. מתאהבת בקאזוטו ומנסה לשכוח את רגשותיה בכך שהיא מתאהבת בקיריטו, עד הרגע שהיא מגלה שקיריטו הוא למעשה בן דודה ברגע שהוא מספר שהוא התחבר למשחק כדי להציל את אסונה. בסוף הסאגה, סוגוהא מצטרפת לחבורה. הגזע של ליפה במשחק אלפהיים אונליין הוא סילף (Sylph).
 • יוקי קונו (כינוי במשחק: יוקי) -לוחמת ושחקנית חזקה ששיחקה בא.ל.ו.המנהיגה של הגילדה " האבירים הישנים". במציאות היא נערה בת 16 שחולה באיידס, מופיעה לראשונה באמצע העונה השנייה כאשר מציגים אותה לראשונה בשם זאקן. נפגשה עם שחקנים רבים ונלחמה נגדם על מנת למצוא שחקן שיעזור לה ולגילדה שלה ולכבוש את הקומה ה27 באינקראד החדש וכך פגשה את אסונה. בסוף הסדרה מתה בגלל מחלתה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא אמנות החרב אונליין בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ Sword Art Online Anime Will Continue as Long as the Light Novels Do - Otaku Tale, www.otakutale.com (באנגלית)
 2. ^ "Alicization Arc". Sword Art Online Wiki (באנגלית). נבדק ב-2017-01-21.
 3. ^ Sword Art Online Novel: Volume 3 Prologue
 4. ^ Sword Art Online: Fairy Dance 3 (ארכיון)