אסתרקה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית


שגיאות פרמטריות בתבנית:מקורות

פרמטרי חובה [ נושא ] חסרים

Crystal Clear app help index.svg
ערך ללא מקורות
בערך זה אין מקורות ביבליוגרפיים כלל, לא ברור על מה מסתמך הכתוב וייתכן שמדובר במחקר מקורי.

אנא עזרו לשפר את אמינות הערך באמצעות הבאת מקורות לדברים ושילובם בגוף הערך בצורת קישורים חיצוניים והערות שוליים.
אם אתם סבורים כי ניתן להסיר את התבנית, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

Gnome-edit-clear.svg
יש לערוך ערך זה. ייתכן שהערך סובל מבעיות ניסוח, סגנון טעון שיפור או צורך בהגהה, או שיש לעצב אותו, או מפגמים טכניים כגון מיעוט קישורים פנימיים.
אתם מוזמנים לסייע ולערוך את הערך. אם לדעתכם אין צורך בעריכת הערך, ניתן להסיר את התבנית. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.
Gnome-colors-edit-find-replace.svg
יש לשכתב ערך זה. ייתכן שהערך מכיל טעויות, או שהניסוח וצורת הכתיבה שלו אינם מתאימים.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.
אסתרקה, בציור מסביבות שנת 1839 מאת לקלר
המלך קז'ימייז הגדול מבקר אצל אסתרקה, ציור מאת לושצ'קייביץ'

אסתרקה או בשמה המלא אסתרקה מלאךפולנית: Esterka או Esterka Małach, המאה ה-14), הייתה מאהבת יהודיה אגדית של קז'ימייז' השלישי, מלך פולין, אשר שלט בשנים 13331370 וכינויו היה "קז'ימייז' (קזימיר) הגדול". אסתרקה נודעה ביופיה. חלק מחייה התגוררה בעיר קז'ימייז' על יד קרקוב.

כרוניקנים בני התקופה, דיברו על הקשר המשמעותי שבין אסתרקה ובין המלך הפולני, כעל עובדה ואמת היסטורית, אולם היסטוריונים מטילים ספק בקיומו של קשר כזה, תוך אזכור הדמיון הרב של הסיפור לסיפור מגילת אסתר אסתר המלכה והמלך הפרסי אחשוורוש. הסיפור של אסתרקה נחשב ל"אגדה אימיטטיבית", שהומצאה לפי הדגם התנ"כי.[1]

האגדה[עריכת קוד מקור | עריכה]

האזכור הראשון של הסיפור מופיע בכרוניקה של ה-בישוף יאן דלוגוש (1480-1415), פחות ממאה שנה אחרי מותו של קז'ימייז' הגדול. לפי מסורות אחדות, אסתרקה הייתה בתו של חייט עני בשם רפאל, מן היישוב אופוצ'נו, לפי אחרים היא הייתה נכדה של סוחר ורופא מאופוצ'נו[2]

והיא עצמה, כדברי דלוגוש, "ידעה הרבה מסודות הרפואה".

בשורות המוקדשות לשנת 1386 ציין דלוגוש, שלא היה ידוע כאוהד יהודים, כי אסתרקה השפיעה לטובת עמה על מדיניות המלך הפולני.

«Ad preces quoque praefatae Ester judeae et concubinae, exorbitantes praerogativas et libertates per litteras singulis judaeis in regno Poloniae habitantibus, quae falso scriptae ab aliquibus insimulabantur, et quibus divina majestas contumeliatur et offenditur, concessit, quarum factor olidus etiam in hane diem perseverat»

לבקשת הפילגש שלו היהודייה האהובה, אסתר, העניק (קז'ימייז' הגדול) על ידי תעודה מיוחדת במינה זכויות וחרויות מופלגות ליהודים החיים בממלכת פולין. הועלה חשד כי היא מבוססת על זיוף בידי אנשים מסוימים, ובאופן המחלל ופוגע בהוד האלהי, מעשם המסריח משפיע עד עצם היום הזה.

גם הכרוניקן מרצין ביילסקי כתב בספרו "Kronika wszystkiego świata" ("כרוניקת העולם כולו") שקז'ימייז' הגדול "אהב את הצ'כית רוקחצ'אנקה" שהיה לה יופי נדיר, אולם אחר כך דחה אותה ולקח את אסתרקה היהודייה במקומה.

לפי מחברים מאוחרים יותר, פרשת האהבה הזאת התרחשה בזמן שקז'ימייז' היה נשוי לאדלאידה מהסן. קודם לכן עזב המלך את קריסטינה רוקיצ'אנה הצ'כית אחרי שגילה שיש לה סקביאס (למלך היו ארבע נשים במהלך שלטונו). אמרו שמתוך הקשר עם המלך נולדו לאסתרקה 4 ילדים: שני בנים - פּלקה (Pełka) וניימייז'ה (Niemierza) ושתי בנות ששמותיהן אינם ידועים. נאמר גם שבעוד הבנים גודלו בדת הקתולית של אביהם, הבנות שמרו את דת אמן - היהדות.

במקורות יהודים מוזכרת אגדתה של אסתרקה לראשונה בספר "צמח דוד של דוד גנז:

(בשנת) ק"ל קזימירוס מלך פולין לקח לו לפילגש נערה יהודייה ושמה אסתר, בתולה יפת תואר אשר אין דוגמתה בכל הארץ ותהי לו לאישה ימים רבים, וייטב למלך בעבורה ליהודים טובות גדולות. והיא השתדלה מן המלך ליהודים כתבי חסד וחירות

[3]

יישובים הקשורים לפי המסורות לאסתרקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

פרט לאופוצ'נו, גם על ערים או עיירות אחרות במרכזה או דרומה של פולין נטען שהן מקום הולדתה של אסתרקה או קשורות לסיפורה: למשל ראדום, סנדומייז', סקאווינה, קז'ימייז' דולני, נייפולומיצה, פז'דבוז', ז'שוב, סטופניצה, וישליצה, צ'כוב ובוחוטניצה. יש שסברו שמפני שהמלך הקים בשבילה מובלעת יהודית בקזימייז', בסמוך לקרקוב הבירה, ייתכן כי אסתרקה נולדה בקרקוב. קטע אחר של הסיפור מספר שהמלך בנה עבור אסתרקה טירה קטנה בבוחוטניצה, מצפון לקרקוב, שהייתה מחוברת לארמון ואבל על ידי מנהרה תת-קרקעית. לפי מסורות אחרות המלך בנה לאסתרקה באמצע המאה ה-14 ארמונות בקז'ימייז' דולני ובלובזוב, אז כפר בסמוך לקרקוב ובימינו חלק מן העיר. הארמון המלכותי בלובזוב קיים גם בימינו. המסורת העממית מיחסת בית ברחוב קרקובסקה 46 בקז'ימייז', בימינו בקרקוב, למשפחתה של אסתרקה והוא נקרא על כן "הבית של אסתרקה" - Dom Esterki, שבו פועלת החל משנת 1986 שלוחה של המוזיאון האתנוגרפי בקרקוב.

במקורות אחדים אסתרקה מוצגת כאשתו של המלך שחיה איתו בארמון ואבל, למרות שהשניים לא היו נשואים מעולם והיא לא הוכרזה למלכה. אסתרקה אחראית, לא רק בעיני דלוגוש, אלא גם לדעתם של סופרים אחרים, להרחבת זכויות היתר שהיהודים זכו להם בימי שלטונו של קז'ימייז' הגדול.

הנצחה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אתרים שונים, רחובות ואנדרטאות בפולין נקראו על שם אסתרקה.

 • אחד מהם הוא מקטע חומה שנותר מטירה עתיקה אשר בנייתה מיוחסת לקז'ימייז' בעיר קאליש. ישנן אגדות המספרות, שרוח הרפאים של אסתרקה נוהגת לפקוד את המקום בלילות בעודה ממתינה לאהובה.
 • בית אסתרקה - ברחוב קרקובסקה 46 בקז'ימייז' בקרקוב. בתים הרקויים "בית אסתרקה" קיימים גם בראדום פששוב ובאופוצ'נו (ברחוב קושצ'ושקו 15, על יד הארמון המלכותי )
 • רחוב אסתרקה - בקרקוב.
 • עד לשנות ה-1950 בפארק המקיף את הארמון המלכותי בקרקוב היה קיים קורגן שנקרא "הקורגן של אסתרקה".

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • Jan Adamczewski "Kraków od A do Z" Krajowa Agencja Wydawnicza - Kraków 1980
 • 1897 ,Stanisław Gabriel Kozłowski Esterka: dramat w VI-ciu obrazach na tle historycznym
 • Mieczysław Jarosławski Esterka: powieść, Wydawnictwo Stanisława Cukrowskiego, 1931
 • Chone Shmeruk -The Esterke story in Yiddish and Polish literature: a case study about the mutual relations of cultural traditions, Zalman Shazar Center for the Furtherance of the Study of Jewish History,Jerusalem 1985 (חנא שמרוק)

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא אסתרקה בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ Byron L. Sherwin, Sparks Amidst the Ashes: The Spiritual Legacy of Polish Jewry, Oxford University Press, 1997-04-24, מסת"ב 978-0-19-535546-8. (באנגלית)
 2. ^ J. Adamczewski, Little Kraków Encyclopedia
 3. ^ ספר צמח דוד לרבי דוד גאנז, (מהדיר) מרדכי ברויאר, ירושלים, תשמ"ג, חלק שני, עמ' 358