מובלעת

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
המובלעת היא מובלעת-חוץ (Exclave) של מדינת האם א' וגם מובלעת-מוכלת (Enclave) בתוך המדינה הזרה ב'.
המובלעת היא מובלעת-חוץ (Exclave) של מדינת האם ג' אך אינה מובלעת-מוכלת (Enclave) בתוך המדינות הזרות א' או ב'.

מובלעת הוא מונח בגאוגרפיה פוליטית לציון טריטוריה העונה על אחת ההגדרות שלהלן או על שתיהן:

הגדרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

באנגלית נקרא מצב זה Enclave, דהיינו "מובלעת בתוך...[הטריטוריה המכילה]".
דוגמאות: לייביה היא מובלעת ספרדית בתוך שטח צרפת; המדינה הריבונית לסוטו היא מובלעת בתוך דרום אפריקה.
  • טריטוריה השייכת לישות מדינית כלשהי אך מופרדת ממנה באמצעות ישות מדינית אחרת (בשטחה היבשתי או במים הטריטוריאליים שלה) או באמצעות מים בינלאומיים.
באנגלית נקרא מצב זה Exclave, דהיינו "מובלעת חוץ של...[טריטוריית האם]".
לדוגמה: אלסקה היא מובלעת של ארצות הברית.

בעברית אין מונחים נפרדים לשתי ההגדרות השונות, והמונח "מובלעת" משמש לרוב כדי לתאר טריטוריה העונה על שתי ההגדרות גם יחד (כמו במקרה של לייביה), ולעיתים רק על ההגדרה הראשונה (כמו במקרה של לסוטו). טריטוריות העונות על ההגדרה השנייה בלבד מכונות אף הן "מובלעת", אף שאינן תואמות במדויק את משמעותו המילולית של המונח.

המונח "מובלעת" (בפרט Enclave ו-Exclave) אינו משמש רק לתיאור טריטוריות השייכות לשתי מדינות ריבוניות זרות, אלא גם לתיאור שטחי רשויות מקומיות ומחוזות בתוך מדינה או פדרציה יחידה. לדוגמה: באיטליה, חלק מן הרשות המקומית צ'יטה די קאסטלו, המשתייכת למחוז אומבריה, הוא מובלעת (Enclave ו-Exclave) המוקפת במחוז השכן מארקה. רפובליקת אדיגיה היא מובלעת בתוך מחוז קרסנודאר ברוסיה.

אי יכול להיות מובלעת השייכת לטריטוריית-אם (Exclave). כדי שאי יחשב כמובלעת מוכלת (Enclave), עליו להימצא בתוך מים טריטוריאליים של ישות מדינית אחרת. כך למשל, אי החירות הוא מובלעת של מדינת ניו יורק בתוך מדינת ניו ג'רזי (Exclave וגם Enclave), והאי ראוניון הוא מובלעת השייכת לצרפת (Exclave).

הגדרה מצמצמת למובלעת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קיימת הגדרה מחמירה ומצמצמת יותר למובלעת, אשר מתעלמת ממים פנימיים או טריטוריאליים, ומתייחסת אך ורק לגאוגרפיה היבשתית. על פי הגדרה זאת, טריטוריה נחשבת למובלעת מוכלת (Enclave) רק בתנאי שהיא מוקפת כולה ביבשה המצויה בריבונות זרה, ונחשבת למובלעת חוץ (Exclave) רק בתנאי שבינה לבין מדינת האם חוצצת יבשה בריבונות זרה. על פי הגדרה זאת, איים כלל אינם יכולים להיחשב כמובלעות. כך, למשל, אלסקה תיחשב כמובלעת חוץ (Exclave) של ארצות הברית, ואילו הוואי לא תיחשב כלל כמובלעת. המובלעות שיתוארו להלן מוגדרות על פי ההגדרה המרחיבה המופיעה בפסקת הפתיחה.

מובלעות בעולם[עריכת קוד מקור | עריכה]

המוכלות במדינה זרה יחידה (Enclave) וגם שייכות למדינת אם (Exclave)[עריכת קוד מקור | עריכה]

בית קפה בבארלה-נוסאו. הסימון B מציין את שטח בלגיה ו-NL את שטח הולנד.

המוכלות במדינה זרה יחידה (Enclave) ואינן שייכות למדינת אם (לא Exclave)[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערה: כל המובלעות שלעיל הן גם מדינות ללא מוצא לים, אך ההגדרה אינה תקפה בכיוון ההפוך: מדינה ללא מוצא לים המוקפת ביותר מישות מדינית זרה אחת, אינה נחשבת למובלעת-מוכלת (Enclave).

השייכות למדינת אם (Exclave) ואינן מוכלות בתוך מדינה זרה יחידה (לא Enclave)[עריכת קוד מקור | עריכה]

מעשית אך לא לפי ההגדרה הרשמית (Pene-enclaves/exclaves)[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • מחוז טמבורונג - מחוז של ברוניי המופרד ממנה על ידי מים טריטוריאליים, ולכן אינו מהווה מובלעת על פי ההגדרה הרשמית (לו המים היו בינלאומיים, טמבורונג היה נחשב רשמית כמובלעת). מבחינת יבשתית מופרד טמבורונג מברוניי על ידי מלזיה.
  • הטריטוריה סטרוביליה (Strovilia) - טריטוריה קפריסאית המופרדת בינה לבין מחוז פמגוסטה של קפריסין הטורקית ובסיס דקליה. אינו מהווה מובלעת רשמית מאחר שאין הכרה בינלאומית מלאה בקפריסין הטורקית.
  • רצועת עזה - יכולה להיחשב בידי כמה מדינות כמובלעת חוץ הגובלת בין ישראל למצרים של הרשות הפלסטינית אשר שוכנת ברובה בגדה המערבית, הגובלת בין ישראל לירדן, אך בפועל, אין הכרה בינלאומית מלאה של מדינות העולם ברשות כמדינה ריבונית.
  • נגורנו קרבאך - מובלעת בשטח הגאוגרפי של אזרבייג'ן, רוב תושביה הם ארמנים נוצרים, הכריזה באופן חד-צדדי על עצמאות כ"רפובליקה של נגורנו קרבאך", לאחר קרבות קשים. אין הכרה רשמית בה, האזור נמצא בשליטת הצבא הארמני.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]