אלו ואלו

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

אלו ואלו הוא קובץ סיפורים של ש"י עגנון. בראשונה ניתן שם זה לקובץ שיצא לאור בשנת 1941, ככרך השמיני בסדרת כל סיפורי ש"י עגנון, שהחלה לצאת לאור בשנת 1931. לאחר מכן יצא לאור ככרך השני במהדורת 1953 של הסדרה כל סיפוריו של ש"י עגנון. בכרך זה נכללות יצירות אחרות, ולמעשה הוא מקביל לכרך "מאז ומעתה" שבמהדורה הראשונה של כל סיפורי ש"י עגנון.

הקובץ "אלו ואלו" שיצא לאור בשנת 1998 מכיל את היצירות הבאות:

הנדח: סיפור המתרחש על רקע המאבק בין המתנגדים לבין החסידים בגליציה של תחילת המאה ה-19.

והיה העקוב למישור: קורות הזוג חשוך הבנים מנשה חיים וקריינדל טשארני. נובלה המסתיימת באופן טרגי, כאשר אושרה של האישה מותנה באובדנו של בעלה.

תכריך של סיפורים: אגדת הסופר, מעלות ומורדות, יתום ואלמנה, מן השמים, עם פטירת הצדיק, גר צדק, כיבוד אב, קול האם, שלוש אחיות, הנגר והתרנגול, כפורים.

באהל ביתי: הדרשה, ש"ס של בית זקני ז"ל, מקטרתו של זקני עליו השלום, הילדה המתה, מנעלים, שכר שתיקה, צפורי, סיפור נאה של סידור תפילתי, שני זוגות, המטפחת, ביער ובעיר, עפר ארץ ישראל, ולא נכשל, חוש הריח, על אבן אחת, עם לבי.

דורות עולמים: אחוזת קבר, תחילת שימושו של השרף, בעל הריחים והטוחן, האדומים החמים, קינוח סעודה, העצה, סייעתה דשמיא.

סיפורים של שבת: שבתי,הפרוטה, כנגד אותם שקובעים ישיבות של שחוק וקלות דעת.

פולין / סיפורי אגדות: קדומות, משומרים לבוקר, גשם, מחולת המוות או הנאהבים והנעימים, הלב והעינים, בית הכנסת הגדול, במצולות, חבית של רבי יוחנן, על השחיטה, מעשה העז, נפלאות שמש בית המדרש הישן, חרב דוביש, אור תורה, מעגלי צדק, מעשה עזריאל משה שומר הספרים, מעשה המשולח מארץ הקדושה ת"ו.

סיפורים נאים של ארץ ישראל: עגונות, מעשה רבי גדיאל התינוק, רבי כתריאל שליח ציבור, כהן אמת, מעשה רבי יוסף או תורה לשמה, ברית אהבה, לבב אנוש, המנין, אבני המקום, תחת העץ, ההדלקה, השנים הטובות, עינינו הרואות, מאויב לאוהב.

בלבב ימים- הסיפור החותם את הכרך משלב היסטוריה ופולקלור בתיאור עלייתם של אנשי בוצ'אץ' לארץ ישראל.


ערך זה הוא קצרמר בנושא ספרים. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.