הוגוורטס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף בית רייבנקלו)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מודל האולפן של טירת הוגוורטס, שנמצא באולפני האחים וורנר בליבסדן.
טירת הוגוורטס בסרט השני
סמל הוגוורטס

בית הספר הוגוורטס לכישוף ולקוסמות (אנגלית: Hogwarts School of Witchcraft and Wizardry) הוא בית ספר לקוסמים ולמכשפות, מקום התרחשותם של חלק ניכר מהאירועים המרכזיים בעלילת ספרי הארי פוטר. משמעות שמו של בית הספר – "חזיר יבלות", והמוטו שלו הוא "אל תדגדג דרקון ישן". בדומה לבתי ספר בדיוניים אחרים השוכנים בממלכה המאוחדת, גם הוגוורטס הוא בית ספר עם פנימייה, וההווי היומיומי של התלמידים השוהים בו מגוון מאוד.

לבית הספר מגיעים ברכבת המכונה "הוגוורטס אקספרס". הרכבת יוצאת כל שנה ב-1 בספטמבר בשעה 11 בבוקר בדיוק, מרציף 9 ושלושה רבעים של תחנת קינגס קרוס. לאחר הגעת הרכבת לתחנת הוגסמידכפר הקסום השוכן ליד הוגוורטס) מגיעים התלמידים לטירת הוגוורטס באמצעות כרכרות המובלות על ידי ת'סטראלים (סוסים מכונפים קסומים שנראים רק על ידי מי שחזה באדם ברגע מוות). תלמידי השנה הראשונה מגיעים לטירה על ידי חציית האגם הגדול שליד הטירה בליוויו של שומר הקרקעות, רובאוס האגריד.

הוגוורטס הוא בית ספר שבע-שנתי, ותלמיד יכול להתחיל ללמוד בו אך ורק אם עבר את גיל 11. שמותיהם של כל התלמידים נרשמים בספר מיוחד עם עט נוצה קסום כבר עם לידתם, וההזמנה ללמוד בבית הספר מגיעה אליהם באמצעות דואר ינשופים (השיטה המקובלת להעברת מכתבים בספרים) עבור קוסמים ומכשפות, או באמצעות נציג בית הספר במקרה של תלמידים ממוצא מוגלגי (כלומר, משפחתם איננה מורכבת מקוסמים ומכשפות) שזקוקים להסברים נוספים על מהות המקום. בסוף כל שנה נערכות בחינות גמר, להן השפעה רבה על עתידו של התלמיד. בסיום השנה החמישית נערך השלב הראשון של בחינות הבגרות, שההצלחה בו קובעת את מגמות הלימוד המורחבות שאליהן יכול להירשם התלמיד. בסיום השנה השביעית נערכות בחינות הגמר הסופיות. כל הבחינות, למעט בהיסטוריה של הקסם, מורכבות מחלק תאורטי ומחלק מעשי.

להוגוורטס שני מוקדים עיקריים לפעילות החברתית: גביע הקווידיץ' וגביע הבתים. בכל שנת לימודים נערכת ליגה חד-סיבובית בין נבחרות ארבעת הבתים של בית הספר, והקבוצה עם מירב הנקודות או הפרש השערים הטוב ביותר זוכה בגביע. הניצחונות אף מזכים בנקודות בתחרות גביע הבתים המתנהלת לאורך כל השנה. תלמידי הוגוורטס מתוגמלים בנקודות אם ביצעו היטב את מטלותיהם או הצטיינו בדרך כלשהי, ועשויים להיקנס בנקודות אם הפרו את תקנון המשמעת. דבר זה אף יוצר לעיתים לחץ חברתי אם תלמיד מאבד נקודות רבות לבית שלו. המעקב אחרי מספר הנקודות נעשה בעזרת שעון חול ענקי בן ארבעה חלקים המוצב באולם הכניסה, שכל אחד מחלקיו ממולא באבנים בהתאם לצבע הבית. בסעודת הסיכום של שנת הלימודים מכריז מנהל בית הספר על הבית שזכה במספר הנקודות הרב ביותר.

בתים בהוגוורטס[עריכת קוד מקור | עריכה]

כל התלמידים בהוגוורטס משתייכים לאחד מארבעת הבתים של בית הספר, אשר משמשים כמסגרת לימודית וחברתית. לכל בית יש חדרי מעונות, חדר מועדון, מדריכים ונבחרת קווידיץ'. בכל בית ניתן דגש על התכונות שהיו חשובות למייסד הבית, והתלמידים מתמיינים לכל בית בהתאם לתכונותיהם. המיון עצמו מתבצע ביומם הראשון של התלמידים בהוגוורטס על ידי מצנפת המיון. בין הבתים שוררת תחרות מתמדת, המתבטאת בתחרויות השנתיות לגביע הבתים וכן לגביע הקווידיץ'.

מידע על הבית\שם הבית גריפינדור הפלפאף רייבנקלו סלית'רין
המייסד גודריק גריפינדור הלגה הפלפאף רוונה רייבנקלו סלזאר סלית'רין
צבעים אדום וזהב צהוב ושחור כחול וברונזה ירוק וכסף
ראש הבית מינרווה מקגונגל פומונה ספראוט פיליוס פליטיק סוורוס סנייפ / הוראס סלגהורן
רוח רפאים ניק כמעט בלי ראש- סר ניקולס דה מימזי פורפינגטון הכומר השמן הגבירה באפור- הלנה רייבנקלו הברון המגואל
סמל אריה גירית דבש עיט נחש
כניסה לחדר המועדון דיוקן האישה השמנה

כדי להיכנס צריכים להגיד לה את סיסמת הכניסה

כדי להיכנס צריך לדפוק על דלת הכניסה (שליד המטבחים) ולהגיד את שמה של מייסדת הבית - הלגה הפלפאף. פסל עיט השואל שאלות שצריך לענות נכון כדי להיכנס כגון: מה נוצר קודם?- עוף החול או הלהבה? דלת אבן בקיר הצינוק

כדי להיכנס צריכים להגיד לה את סיסמת הכניסה

תכונה אומץ לב, נאמנות, אבירות טוב לב, סובלנות, עבודה קשה, חברות, נאמנות חכמה, למדנות, יצירתיות שאפתנות, ערמומיות, חדירות מטרה
יסוד הבית אש מים אוויר אדמה

גריפינדור[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – גריפינדור

בית זה נוסד על ידי גודריק גריפינדור, והתכונות הרצויות בו הן אומץ-לב, אצילות, נועזות ותושייה. מקור השם הוא ביצור המיתולוגי הקרוי גריפין (Griffin) - האריה המכונף, וכן במילה הצרפתית d'or, שפירושה מוזהב. בהתאם לכך, סמל הבית הוא אריה זהוב על רקע אדום. הכניסה לחדר המועדון נמצאת באחד ממגדלי הטירה, בקומה השביעית, ומוסתרת על ידי דיוקן האישה השמנה.
זהו הבית המרכזי ביותר בסדרת הספרים, משום שאליו שובצו הגיבורים הראשיים בסדרה - הארי פוטר, רון ויזלי והרמיוני גריינג'ר. נוכחותו של הארי בגריפינדור העלתה את קרנו של הבית, שכן הארי גרם לרצף של ניצחונות בגמר גביע הבתים השנתי וכן לרצף של ניצחונות של נבחרת הקווידיץ'. הארי אף ייצג את הוגוורטס בטורניר הקוסמים המשולש בספר הרביעי. במהלך אירועי הספר החמישי, תלמידי השנה החמישית בגריפינדור (בניצוחו של הארי) מייסדים את ארגון צבא דמבלדור בתגובה לחזרתו של וולדמורט ולהגעתה של דולורס אמברידג' להוגוורטס, ואליהם מצטרפים מספר מצומצם של תלמידים מרייבנקלו והפלפאף. בקרב על הוגוורטס בספר האחרון, רוב רובם של תלמידי גריפינדור בוחרים להשתתף במלחמה נגד וולדמורט ואוכלי המוות ולא לברוח.
רוב חברי מסדר עוף החול הם יוצאי בית גריפינדור (בניגוד לאוכלי המוות שרובם הם יוצאי בית סלית'רין). ביניהם ניתן למנות את אלבוס דמבלדור, כל בני משפחת ויזלי, ג'יימס ולילי פוטר, סיריוס בלק, רמוס לופין ומינרווה מקגונגל.

מצנפת המיון:

"אם אומץ לב ותושייה,

אמצא אצלו במוח,אודיע חיש את זה האיש, לגריפינדור לשלוח!"

מינרווה מקגונגל:

"ביתו של גודריק גריפינדור שמר על כבודו בעולם הקוסמים כבר כמעט עשר מאות"

סלית'רין[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – סלית'רין

בית זה נוסד על ידי סלזאר סלית'רין, שהסכים לקבל לביתו צאצאי קוסמים בלבד. התכונות הרצויות בבית זה הן טוהר דם (השתייכות למשפחת קוסמים), נחישות, שאפתנות ועורמה. מקור שם הבית הוא במילה האנגלית slithering - תנועה מתפתלת, נחשית. ואכן נחש כסוף על רקע ירוק הוא סמל הבית, וסלזאר סלית'רין נודע בכך שיכל לדבר עם נחשים. חדר המועדון של הבית נמצא במרתפים מתחת לאגם השחור מה שנותן לו את אורו הירקרק.
לבית סלית'רין יש תפקיד חשוב בסדרת הספרים, שכן יש לו יריבות מרה ורבת שנים עם הבית המרכזי בסדרה, גריפינדור. למעשה, היריבות בין גריפינדור (המייצג את הצד הטוב) וסלית'רין (המייצג את הצד הרע) היא מוטיב מרכזי לאורך כל סדרת הספרים. הדבר מתבטא ביריבות בין הארי לבין דראקו מאלפוי, בין נבחרות הקווידיץ' של שני הבתים, בין דמבלדור לבין וולדמורט, בין מסדר עוף החול לבין אוכלי המוות, בין ארגון צבא דמבלדור לבין פלוגת הפיקוח של אמברידג' בספר החמישי ועוד. כאמור, רוב רובם של אוכלי המוות הם יוצאי הבית, ובהם: בלטריקס לסטריינג', לוציוס מאלפוי, אחדים מבני ובנות משפחת בלק (למעט סיריוס וטונקס) והלורד וולדמורט.

מצנפת המיון:

"אך באשר אמצא עורמה,

 ושאיפה לכוח,

אורה מייד את התלמיד,

לסלית'רין לשלוח."

"אתה יכול להיות גדול, אתה יודע, וסלית'רין יעזור לך בדרך לגדולה, אין ספק בכך."

רייבנקלו[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – רייבנקלו

בית זה נוסד על ידי רוונה רייבנקלו, שנחשבה למכשפה המבריקה ביותר בזמנה. התכונות הדרושות לקבלה לבית רייבנקלו הן תבונה, חוכמה, יצירתיות, למדנות ופיקחות. משמעות השם רייבנקלו באנגלית היא "טופר העורב", אשר תואמת לסמל הבית - עיט ארד על רקע כחול. חדר המועדון של הבית שוכן במגדל המערבי של הוגוורטס, והכניסה אליו מתאפשרת באמצעות פתירת חידה (בעוד שבשאר הבתים, הכניסה לחדר המועדון מתאפשרת באמצעות סיסמה). בחדר המועדון ניצב פסל של רייבנקלו העונדת את הנזר המפורסם שלה. על הנזר חקוק המוטו של הבית - חכמה בלי גבולות היא אוצר לדורות. לבית רייבנקלו אין נפח רב בעלילת הספרים. במהלך השנים הארי וחבריו מתיידדים עם מספר דמויות מרייבנקלו, בהם לונה לאבגוד, מירטל המייללת, פיליוס פליטיק, וצ'ו צ'אנג.

מצנפת המיון:

"לרייבנקלו אשלח את זה

   שבראשו חרוט,

 כי תכונותיו המובילות:

 תבונה ולמדנות."

רוונה רייבנקלו:

"חכמה ללא גבולות היא אוצר לדורות."

הפלפאף[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – הפלפאף

בית זה נוסד על ידי הלגה הפלפאף, אשר נחשבה לטובת לב והייתה מוכנה לקבל לביתה תלמידים ללא דרישות מוקדמות. התכונות הרצויות בבית זה הן הגינות, סבלנות, נאמנות וחריצות. מקור השם הוא במילים האנגליות huff and puff, המרמזות על מאמץ וחריצות. סמל הבית הוא גירית שחורה על רקע צהוב, וחדר המועדון שלו שוכן ליד המטבחים. בדומה לרייבנקלו, בית הפלפאף אינו תופס נפח רב בעלילת הספרים, עם זאת, סדריק דיגורי העלה את קרנו של הבית בשל תפקידו בנבחרת הקווידיץ' ובשל השתתפותו בטורניר הקוסמים המשולש בספר הרביעי. בנוסף ידוע שחלק מתלמידי הבית הצטרפו לארגון צבא דמבלדור, ואף לקחו חלק פעיל בקרב על הוגוורטס. דמויות מפורסמות מהפלפאף: ניוט סלמנדרה, נימפדורה טונקס, סדריק דיגורי.

מצנפת המיון:

"אך אם בגולגלתו אמצא,

 טוב לב ואורך רוח,

 אודיע כי להפלפאף,

 הוא מועמד בטוח!"

מייסדים[עריכת קוד מקור | עריכה]

גודריק גריפינדור[עריכת קוד מקור | עריכה]

גודריק גריפינדור כפי שנראה על קלף במשחק "הארי פוטר וחדר הסודות"
תמונה זו מוצגת בוויקיפדיה בשימוש הוגן.
נשמח להחליפה בתמונה חופשית.

גריפינדור הוא אחד מארבעת מייסדי הוגוורטס, והוא נחשב ללוחם אמיץ וסובלני כלפי ילידי מוגלגים. על שמו קרוי מכתש גודריק, בו התגוררו משפחות פברל, דמבלדור ופוטר. החפצים שהותיר אחריו הם מצנפת המיון (שאותה הציע על מנת למיין את התלמידים לבתים השונים לאחר מותם של המייסדים) וחרב אשר חושלה על ידי גובלינים. בין שני חפצים אלו יש קשר חשוב, שכן רק תלמיד אשר באמת שייך לבית גריפינדור יכול להשתמש בשעת צרה במצנפת ולהוציא ממנה את חרב גריפינדור. לחרב יש תפקיד מהותי בספרים, שכן הארי פוטר השיג ממצנפת המיון את החרב ובעזרתה הרג את הבסיליסק, וגם שימשה ככלי להשמדת ההורקרקסים של וולדמורט (בניגוד לחפצים של שאר מייסדי הוגוורטס, אשר שימשו כהורוקרוקסים).

סלזאר סלית'רין[עריכת קוד מקור | עריכה]

סלזאר סלית'רין כפי שנראה על קלף במשחק "הארי פוטר וחדר הסודות"
תמונה זו מוצגת בוויקיפדיה בשימוש הוגן.
נשמח להחליפה בתמונה חופשית.

סלית'רין הוא אחד מארבעת מייסדי הוגוורטס, והוא ידוע כערמומי, שאפתן ובעל יכולת לדבר עם נחשים (לחשננות) ואף מכונה 'לשון הנחש'. בספר השני מתגלה כי החשיבות שסלית'רין ייחס לטוהר דם, גרמה לקרע בין מייסדי בית-הספר (בעיקר עם גריפינדור), מה שהוביל לעזיבתו. סלית'רין הקים בחשאי את חדר הסודות ושיכן בו את נחש הבסיליסק, מתוך מטרה שיורשו ישחרר את הבסיליסק וכך יטהר את הוגוורטס מכל אלו שאינם טהורי דם. בסופו של דבר מתגלה שהיורש של סלית'רין הוא וולדמורט, צאצאו הרחוק. סלית'רין הותיר אחריו קמע, אשר עבר מדור לדור במשפחתו, עד אשר הגיע למשפחת גונט (משפחת אימו של וולדמורט). וולדמורט הצליח להשיג את הקמיע, והפך אותו להורוקרוקס. אותה המריבה עם גריפנדור אינה מפסיקה לאורך הדורות אלא ממשיכה בין שני הבתים עד שנהפכת למסורת.

רוונה רייבנקלו[עריכת קוד מקור | עריכה]

רוונה רייבנקלו כפי שנראתה על קלף במשחק "הארי פוטר וחדר הסודות"
תמונה זו מוצגת בוויקיפדיה בשימוש הוגן.
נשמח להחליפה בתמונה חופשית.

רייבנקלו היא אחת מארבעת מייסדי הוגוורטס, והיא ידועה כיפהפייה, אינטליגנטית ויצירתית. ידוע כי היא זו שהמציאה את גרמי המדרגות המשתנים בהוגוורטס. בספר האחרון מתגלה כי היא הותירה אחריה עטרה קסומה, אשר יכולה להעניק חכמה למי שיענוד אותה. העטרה נגנבה ממנה על ידי בתה הלנה (לימים רוח הרפאים של בית רייבנקלו), והוחבאה בתוך גזע עץ חלול ביער באלבניה. רייבנקלו מתה ממחלה אנושה כשהיא שבורת לב מבריחתה של בתה ומאבדנה של העטרה. בסופו של דבר העטרה הגיעה לידיו של וולדמורט והפכה להורוקורוקס, והושמדה בספר האחרון.

הלגה הפלפאף[עריכת קוד מקור | עריכה]

הלגה הפלפאף כפי שנראתה על קלף במשחק "הארי פוטר וחדר הסודות"
תמונה זו מוצגת בוויקיפדיה בשימוש הוגן.
נשמח להחליפה בתמונה חופשית.

הפלפאף היא אחת מארבעת מייסדי הוגוורטס, והיא ידועה כטובת לב וחרוצה. היא הייתה מוכשרת במיוחד בקסמים הקשורים למזון, ורבות מהמנות המוגשות בסעודות בהוגוורטס מבושלות לפי המתכונים שלה. על פי רולינג, היא זו שיזמה את העסקתם של גמדוני הבית במטבחי הוגוורטס. הפלפאף הותירה אחריה ספל קסום, אשר עבר מדור לדור במשפחתה. הספל נגנב על ידי וולדמורט, שהפך אותו לאחד מההורוקרוקסים שלו.

מקצועות בבית הספר[עריכת קוד מקור | עריכה]

להלן רשימת המקצועות הנלמדים בהוגוורטס:

 • שיקויים: בספרים הראשון עד החמישי, לומד הארי מקצוע זה עם סוורוס סנייפ, והחל מהספר השישי עם הוראס סלגהורן. נחשב לאחד המקצועות המורכבים ביותר בהוגוורטס, ונדרש אליו דיוק רב.
 • שינוי צורה: מקצוע זה מלומד על ידי מינרווה מקגונגל לכל אורך שבעת הספרים. מקגונגל מתארת אותו כמקצוע הקשה ביותר בהוגוורטס.
 • לחשים: מקצוע זה מלומד על ידי פיליוס פליטיק לכל אורך שבעת הספרים.
 • אסטרונומיה: הארי לומד מקצוע זה עם אורורה סיניסטרה.
 • תורת הצמחים: מקצוע זה מלומד על ידי פומונה ספראוט לכל אורך שבעת הספרים.
 • התגוננות מפני כוחות האופל: נחשב כמקצוע מקולל - בכל שנה לימד את המקצוע פרופסור אחר. המורים שלימדו את המקצוע לאורך הספרים הם קוויריניוס קווירל, גילדרוי לוקהרט, רמוס לופין, ברטי קראוץ' הבן (מחופש לעין הזעם מודי), דולורס אמברידג', סוורוס סנייפ ואוכל המוות אמיקוס קארו, ובידי האחרון הופך מקצוע זה לאומנויות האופל. בספר השישי מתגלה כי הקללה על מקצוע זה הוטלה על ידי וולדמורט לאחר שדמבלדור סירב לקבלו כמורה למקצוע זה.
 • תולדות הכישוף: הארי לומד מקצוע זה עם קאת'ברט בינס, שהוא רוח הרפאים היחידה שמשמשת כמורה - מתואר כשיעור משעמם ביותר.
 • תעופה: מקצוע זה מלומד על ידי רונלדה הוץ' במשך כל הספרים.

בנוסף למקצועות אלו, שנחשבים מקצועות חובה (עד לשנה החמישית, שנת הבגרויות, שכן החל מהשנה השישית ניתן לבחור אם להמשיך בהם בצורה מוגברת לקראת הכשיפומטרי), ניתנת לתלמידי השנה השלישית לבחור 2 מקצועות בחירה מתוך המקצועות הבאים:

 • גילוי עתידות: השיעורים במקצוע זה מועברים לסירוגין על ידי סיביל טרלוני והקנטאור פירנזה.
 • טיפול בחיות פלא: הארי לומד מקצוע זה החל מהשנה השלישית עם האגריד. לפני האגריד לימד את המקצוע מורה בשם סילבנוס קטלברן, שפרש עקב איבוד גפיים. בספר הרביעי מלמדת את המקצוע לתקופת-מה פרופסור גרבלי-פלנק, שלפי התיאורים הייתה מורה טובה יותר מהאגריד והתלמידים העדיפו את שיעוריה.
 • לחשים עתיקים: מקצוע זה מלומד על ידי בתשדה בבלינג.
 • כשפומטיקה: מקצוע זה מלומד על ידי ספטימה וקטור.
 • לימודי מוגלגים: מקצוע שהיה עד הספר השביעי מקצוע בחירה ולומד על ידי צ'ריטי ברבג', אך היא נרצחת בתחילת הספר השביעי על ידי וולדמורט עצמו ומוחלפת על ידי אוכלת המוות אלקטו קארו שהופכת מקצוע זה למקצוע חובה.

בנוסף לכך בספר החמישי הארי בלבד לומד מקצוע בשם הלטת הכרה, על ידי פרופסור סנייפ.

הוגסמיד[עריכת קוד מקור | עריכה]

מהתחלת השנה השלישית עד סוף לימודיהם בהוגוורטס, רשאים התלמידים לצאת סיורים בעיירה הוגסמיד, המכילה קוסמים בלבד. מקומות הבילוי הפופולריים בהוגסמיד הם פונדק שלושת המטאטאים, הדובשנרייה (חנות ממתקים. במרתף ישנו מעבר להוגוורטס שמתחיל שם ונגמר בפסל של המכשפה שתומת העין) וחנות הטריקים של זונקו (מקום בילוי קבוע לפרד וויזלי ולג'ורג' וויזלי יחד עם חברם לי ג'ורדן). בנוסף, בהוגסמיד יש חנות עטים (השרבוטיק), סניף דואר ינשופים, חנות בגדים (שמאטעגנטי), חנות לציוד קסמים (דריווש ובנגס), פונדק ראש החזיר (בו נערכה הישיבה הראשונה של צבא דמבלדור וגם ממנו יש מעבר להוגוורטס שנגמר בחדר הנחיצות, ובו חזרו הארי פוטר, רון וויזלי והרמיוני גריינג'ר לטירה לקראת הקרב האחרון בספר השביעי. מנהלו של הפונדק הוא אברפורת', אחיו של דמבלדור) והצריף המצווח, ששימש מקום מסתור לסנדקו של הארי פוטר האסיר הנמלט סיריוס בלק. בבית הקפה של מאדאם פודיפוט, יצא הארי פוטר לראשונה עם צ'ו צ'אנג.

הוגוורטס אקספרס[עריכת קוד מקור | עריכה]

רכבת האקספרס להוגוורטס לפי הסרט

הוגוורטס אקספרס הוא שמה של הרכבת בה נוסעים תלמידי בית הספר לכישוף וקוסמות - הוגוורטס, אל בית ספרם. כדי להגיע לרכבת צריך לרוץ אל הקיר בין רציפים 9 ו-10 בתחנת קינגס קרוס. הרציף נקרא 9 ושלושה רבעים.

הרכבת יוצאת מדי שנה ב-1 בספטמבר בשעה 11 בבוקר. הרכבת מגיעה עד לתחנת הוגסמיד, ומשם תלמידי בית הספר נוסעים לטירת הוגוורטס על ידי כרכרות המובלות על ידי ת'סטראלים. באופן מסורתי, תלמידי השנה הראשונה מגיעים לטירה על ידי חציית האגם השחור בעזרת סירות בהובלתו של האגריד.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]