געפילטע פיש

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף גפילטע פיש)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
געפילטע פיש
פרוסות געפילטע פיש עם גזר
פרוסות געפילטע פיש עם גזר
מידע
מוצא אשכנז, מזרח אירופה
מרכיבים עיקריים קרפיון
געפילטע פיש בצורתו המקורית, דג ממולא בבשר דג טחון
קציצות געפילטע פיש עם גזר
צנצנות געפילטע פיש
צנצנות געפילטע פיש מסחרי

געפילטע פיש (נהגה "גֶפִילטֶה פיש"; מיידיש: דג ממולא) הוא קציצת דג טחון, לרוב קרפיון, הנפוצה בעיקר בקרב יהדות אשכנז ומזרח אירופה. את הגעפילטע פיש נהוג לאכול בשבת ובימים טובים, בעיקר ראש השנה ופסח, אולם יש האוכלים אותו בכל ימות השנה.

טעמו יכול להיות מתקתק (לפי מנהג יהודי אוקראינה רוסיה, יהדות בלארוס ופולין), או פיקנטי מתובל עם מלח ופלפל (לפי מנהג יהודי גרמניה, הונגריה, רומניה וליטא). כן נוהגים להגיש את הגעפילטע פיש בצירוף ציר הדגים, תפוחי אדמה, כריין, גזר ויין לבן.

הכנת הגעפילטע פיש[עריכת קוד מקור | עריכה]

ישנם מספר נוסחים להכנת קציצות הדג עצמן: הנוסח הפשוט והרווח יותר מבוסס על קציצות מבשר הדג הטחון, אך הנוסח המורכב יותר מבוסס על ריקון פרוסות דג מבשר הדג ומילוי העור חזרה ליצירת קציצה, או על טחינת חלק מבשר הדג, הוספה של לחם לתערובת ומילוי פרוסות הדג האחרות מהתערובת (ומכאן שמו "געפילטע" - "ממולא", ביידיש). יש הממלאים גם את ראש הדג.

את הקציצות מבשלים במים, לעיתים בצירוף הראשים והאדרות בגלל הג'לטין הנמצא בהם. הציר שנשאר מועבר לקירור עד להגשה, ליצירת מרקם של ג'לי.

מקור הגעפילטע פיש[עריכת קוד מקור | עריכה]

מקור אפשרי למנהג לאכול את הגעפילטע פיש בשבת הוא איסור "בורר" המקשה על אכילת דגים עם עצמות, בשל הצורך להוציא את החלק הנאכל מתוך העצמות, ולא את העצמות מתוך החלק הנאכל. מאחר שלפי המסורת קיים עניין לאכול דגים בשבת על פי המימרה: "האוכל דג ביום דג (ד+ג=7, כלומר שבת) ניצל מד"ג (דין גיהנום)", נמצא הפתרון היצירתי לטחון את העצמות יחד עם הדג.

מקור נוסף ייתכן על פי דברי המהרי"ל שנפסק ברמ"א שיש לאכול בליל שבת "מוליתא" שזה בצק ממולא בבשר, לזכר המן שהיה מכוסה בטל מלמעלה ולמטה. ייתכן שכשלא הייתה אפשרות לעשות את המילוי מבשר, החלו לעשותו מדגים כתחליף.

מקור אפשרי אחר שיש איסור לבשל אוכל בשבת ובאותה תקופה היו מחמירים גם לגבי חימום. ואת הגפילטע פיש אפשר לאכול ללא חימום קודם לאכילה.

מקור אפשרי נוסף לעצם המצאת הגעפילטע פיש הוא עוניים של יהודי מזרח אירופה. רובם של יהודי מזרח אירופה היו עניים, ובעלי משפחות גדולות. מצווה לאכול בשר, עוף או דג בשבת, והדגים היו זולים, באופן יחסי לבשר ולעוף. אם מחלקים דג אחד למשפחה, לא נשאר הרבה לכל אחד, אבל אם טוחנים את הדג, ומוסיפים לו קצת לחם וקצת בצל, והופכים אותו לקציצה, כל אחד זוכה לקבל מנה משביעה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]