גרב

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף גרביים)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
גרביים
חדשות משנת 1877

אחת מהמצאות העת החדשה היותר מחוכמות היא מכונה העושה פוזמקאות ברגעים אחדים. והאדם הנבון תחבולות יקנה ימציא עתה עוד את מכונת הסתימה (שטאפפמאשינע) אשר תעבוד במהירות גדולה כדי עשר פעמים ממלאכת כפים, וכל עקרת הבית תוכל לקנותה במחיר 10 שקלים (טהאלער‭.(‬ בסוף המפלגה הזאת נמצאה מכונה חדשה העושה נושאי-המכנסים לאיש ומוסרות הפוזמקאות לאשה.

הצפירה 06-06-1877

גרב (גם: פוזמק) הוא פריט לבוש המשמש לחימום והגנה על כף הרגל, ונלבש מתחת לפריטי ההנעלה השונים, כגון נעליים ומגפיים. ניתן להבדיל בין גרביים שונים על פי אורך, צבע וסוג החומר ממנו הוא סרוג (כותנה, פוליאסטר, צמר וניילון). קיימים גם גרביים מיוחדים שנועדו לבודד את הרגל מתנאי קור קיצוניים.

בין מטרות הגרב:

 • מניעת לחות וזיעה ברגל
 • חימום הרגל
 • הגנה מלכלוך
 • מניעת שפשוף בין הרגל לנעל
 • נוחות
 • אופנה

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

גרביים מופיעים כבר לפני כ-3000 שנים בציורי קיר מצריים[1], הגרביים העתיקות נוצרו באופני ליפוף חוטים דמויי סריגה, נאלדביינדינג[2] [Naaldbinding] סריגת מקלות או סריגה על מסגרת, קצה הגרביים היו אז מפוצל לשני קצוות אחת לבוהן ואחת לארבע האצבעות הנותרות, כדי שיהיה אפשר לגרוב אותן בתוך הסנדל שהיה מקובל אז.

משלחת החפירות של יגאל ידין מצאה במצדה גרב - בוהן מלופפת בסריגת נאלדביינדינג.

באירופה של תחילת המאה ה-16 טרם ידעו לסרוג גרביים, האצילים ואנשי הכמורה לבשו גרבים תפורים מבד, ופשוטי העם עטפו את רגליהם בסמרטוטים או ממלאים את מנעליהם בקש. מחשבונות של תקופת[3] הנרי השמיני ובנו אדוארד הששי, נראה שהם גרבו לרוב גרביים תפורים מבד ורק לעיתים נדירות גרביים סרוגות משי שיובאו בסכומי עתק מספרד. במחצית השניה של המאה ה-16, הולכות ונפוצות הגרביים הסרוגות באנגליה, לרוב מצמר גס.

פולקלור[עריכת קוד מקור | עריכה]

גרביים משמשים גם למופעי בובות. לובשים אותם על היד ומקשטים אותם בקישוטים שונים המשווים להם דמות של פני אדם או יצור כלשהו. פתיחת וסגירת היד משחקת את פעולת הפה של הבובה.

בחג המולד נוהגים הנוצרים לתלות גרביים מעל האח, ולשים בהם ממתקים ומתנות לילדיהם ומספרים לילדים שהקדוש ניקולאוס [Saint Nicholas] המכונה אף 'סבא חג המולד', הוא שהביא להם את המתנות. רבים נוהגים לתפור[4] או לסרוג בעצמם את הגרב המיוחדת הזו, שהופכת לפריט חג מסורתי .

אופנת גרביים


מין דקדוקי[עריכת קוד מקור | עריכה]

המין הדקדוקי של המילה "גרב" הוא זכר,[5] אך רבים מתייחסים לגרב כאל נקבה, ככל הנראה בשל כמה מילים שמינן נקבה הקשורות אליו סמנטית, אשר גם להן צורת ריבוי זוגי, כגון רגל ונעל.[6]

מיחזור משביח לגרביים[עריכת קוד מקור | עריכה]

גרביים מתבלים מהר יחסית למלבושים אחרים, פעם אנשים נהגו לסרוג גרביים וגם לאחות את גרביהם. ילדים למדו בגיל צעיר לאחות גרביים.

גרביים לובשים כזוג זהה בצבעו וצורתו, אי לכך כאשר אובד גרב אחד, ואחרי שעובר זמן ובן הזוג אינו נמצא, יש אנשים שגורבים גרביים שאינן תואמות. גרב יחיד אפשר להשתמש כמטלית נקיון, להפוך אותו לבובה[7][8]. אפשר לאסוף כמה גרביים יחד ולהפכן לכרית חימום למפרקים. לכיסוי לבקבוק[9] ועוד.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ Rosemary Hawthorne, Stockings & Suspenders, London: Souvenir, 1993, 1993, פרק Starting From Scratch, עמ' 9, ISBN 0285631438. (באנגלית)
 2. ^ Shelagh Lewins, Nalbinding Socks: Methods of Construction, Nalbinding Socks: Methods of Construction, ‏2004 (באנגלית)
 3. ^ Jeremy Farrel, Socks & Stockings, עריכה: Dרץ Aןךקקמ Rןנקןרם, London: Batsford, 1992, 1992, The Costume Accessories, פרק Hand knitting in England, עמ' 9-10, ISBN 0713466650. (באנגלית)
 4. ^ Hal Danby, Make Your Own Presents, London: Armada, 1974, 1974, פרק Christmas Stocking, עמ' 62-63. (באנגלית)
 5. ^ מינם הדקדוקי של שמות אחדים באתר האקדמיה ללשון העברית
 6. ^ זכר או נקבה צומת משקפיים גרב תחתונים באתר מילוג, המילון העברי החופשי ברשת
 7. ^ TINA, Cute Doll Made from Socks, MISS DAISY (באנגלית)
 8. ^ Joy Gammon, EASY TO MAKE PUPPETS, London: Brockhampton, 1996, 1993, Easy to Make, פרק Dog sock puppets, עמ' 20-22, ISBN 1-86019-164-9. (באנגלית)
 9. ^ How to Recycle Your Socks, WIKIHOW To do anything, ‏29/5/2019 (באנגלית)
Cloth 800.jpg ערך זה הוא קצרמר בנושא טקסטיל. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.