דיספוריה מגדרית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
דיספוריה מגדרית
שם בלועזית Gender Dysphoria
תחום פסיכיאטריה עריכת הנתון בוויקינתונים
קישורים ומאגרי מידע
MeSH F64.2)
MedlinePlus 001527
סיווגים
DSM-5 302.6 (F64.2)
ICD-10 F64.9, F64.8
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg
טרנסג'נדריותטרנסג'נדריות
ערך זה הוא חלק מסדרת ערכים
בנושא זהות מגדרית
עוד בנושא
פורטל להט"ב

דיספוריה מגדרית (באנגלית: Gender Dysphoria) כוללת קונפליקט בין המגדר הפיזיולוגי או המיוחס לאדם לבין המגדר בו הוא מזדהה. אנשים עם דיספוריה מגדרית עלולים להרגיש תחושה חזקה של אי-נוחות, אומללות או מצוקה ביחס למגדר אליו סווגו, שלפעמים קשורה לאי-נוחות ביחס לגוף שלהם (במיוחד התפתחות בזמן הבגרות המינית) או לאי-נוחות ביחס לתפקידים המגדריים שמצופים מהם.[1] מצוקה כזו עשויה להופיע בקרב טרנסג'נדרים. האגודה הפסיכיאטרית האמריקאית שאחראית לפרסום "המדריך לאבחון וסטטיסטיקה של הפרעות נפשיות" (DSM-5: Diagnostic and Statistical Manual) מבהירה כי "אי-נוחות מגדרית, אינה בפני עצמה הפרעה נפשית. המרכיב הקריטי בדיספוריה מגדרית הוא נוכחות קלינית של מצוקה שמשויכת למצב זה".[2]

המונח דיספוריה מגדרית הופיע לראשונה כקטגוריה אבחונית בDSM-5, לאחר דיון ממושך בקרב הקהילה הקלינית והמחקרית בתחומי הרפואה והפסיכולוגיה. הדיון במונח זה התרחש לאור הביקורת, שהגיעה מהקהילה הטרנסג'נדרית ומאנשי טיפול ומחקר מסוימים, על האבחנה שהופיעה במהדורה הקודמת של ה-DSM, ה-DSM-IV-TR, הפרעת זהות מגדריתאנגלית: Gender identity disorder, בראשי תיבות: GID), לפיה מצוקות שנובעות מחוויית המגדר מוגדרות כהפרעות נפשיות. למרות השינוי שחל ב-DSM, "הפרעת זהות מגדרית" עדיין מופיעה במדריך האבחנות הפסיכיאטריות (ICD-10: international classification of diseases).

מאפיינים[עריכת קוד מקור | עריכה]

אנשים בגילאים שונים עשויים לחוות דיספוריה מגדרית כאשר המגדר שאליו הם שויכו בלידתם אינו משקף את חוויית המגדר שלהם או את ה"פרפורמנס" המגדרי (באנגלית: gender performance) שלהם (המושג "פרפורמנס" מתייחס במקרה זה לאופן שבו אנשים מבטאים את הזהות המגדרית שלהם). עם זאת, לא כל אדם שחש אי התאמה בין המגדר שאליו שויך בלידה ובין החוויה או המבע המגדרי שלו, ירגיש בהכרח מצוקה נפשית או יחווה קשיים רגשיים. זוהי סוגיה מורכבת, ואחד הגורמים החשובים שמשפיעים על מידת המצוקה הנחווית הוא מידת הקבלה של הסביבה וקיומה של רשת תמיכה חברתית נגישה ופעילה. מי שמתמודדים עם דיספוריה מגדרית, עשויים להזדקק לנטילת הורמונים או להתערבויות כירורגיות שונות כדי להקל על מצוקתם הנפשית.

בהשוואה לקטגוריה האבחונית שהייתה נהוגה בעבר ("הפרעת זהות מגדרית"), הקטגוריה החדשה ("דיספוריה מגדרית") שמה דגש רב יותר על היבטים התיאוריים של התופעה ועל המצוקה והקשיים הפסיכולוגיים. כמו כן, בניגוד לאבחנה הקודמת, "דיספוריה מגדרית" נתפשת כבעיה קלינית ולא כבעיה בזהות הנחווית או המוצגת כלפי חוץ. מדובר בשינוי גישה של הממסד הרפואי והקליני כלפי אנשים שחווית המגדר שלהם שונה מזו שנחשבת למקובלת חברתית (קרי, "גבר" או "אישה"), מעמדה שרואה בעצם החוויה השונה בעיה או "הפרעה" לעמדה מקבלת יותר, שמכירה במגוון של חוויות מגדר ושאינה רואה בכך פסיכופתולוגיה.

ניתן לקבל את האבחנה על פי המדריך DSM-5, לילדים או למבוגרים, כאשר מתקיימים הקריטריונים הבאים:

הקריטריונים לאבחנה של דיספוריה מגדרית בקרב ילדים וילדות:

קריטריון A: חוסר התאמה בין השיוך המגדרי בלידה (גבר או אישה) ובין החוויה או ההבעה המגדרית (פרפורמנס) של האדם. תחושה זו של אי התאמה צריכה להימשך לפחות שישה חודשים ולבוא לידי ביטוי לפחות באחד מששת תת-הסעיפים של קריטריון A (תת-סעיפים אלה קשורים בהעדפה של המאפיינים הפיזיולוגיים, הרגשיים והחברתיים שנחשבים קשורים למגדר שעמו האדם מזדהה ולדחייה של המאפיינים שנחשבים כתואמי המגדר שאליו האדם שויך בלידה, והם מפורטים ב-DSM-5).

קריטריון B: מצוקה נפשית ניכרת שקשורה לחוסר ההתאמה בין חוויית המגדר של האדם ובין המגדר הנתפש או המיוחס לו או לה על ידי הסביבה, או פגיעה בתפקוד החברתי, הלימודי או בתחומי חיים אחרים.

הקריטריונים לאבחנה של דיספוריה מגדרית בקרב מתבגרים ומבוגרים:

קריטריון A: חוסר התאמה בין השיוך המגדרי בלידה (גבר או אישה) ובין החוויה או הפרפורמנס המגדריים של האדם. תחושה זו של אי התאמה צריכה להימשך לפחות שישה חודשים ולבוא לידי ביטוי לפחות בשניים מתוך ששת תת-הסעיפים של קריטריון A (תת-סעיפים אלה דומים לאלו שמפורטים בחלק מתייחס לאבחנה של ילדים, אך אינם זהים וגם הם מופיעים ב-DSM-5).

קריטריון B: מצוקה נפשית ניכרת שקשורה לחוסר ההתאמה בין חוויית המגדר של האדם ובין המגדר הנתפש או המיוחס לו או לה על ידי הסביבה, או פגיעה בתפקוד החברתי, התעסוקתי, האקדמי או בתחומי חיים משמעותיים אחרים.

סיווג[עריכת קוד מקור | עריכה]

כאמור לעיל, עד לפרסומו של ה-DSM-5, מצבים שמוגדרים היום תחת הכותרת האבחנתית "דיספוריה מגדרית" סווגו בתור "הפרעת זהות מגדרית" (באנגלית: Gender Identity Disorder או בקיצור GID).

מאפיינים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ההפרעה מאובחנת על פי המדריך DSM-IV-TR (יצא בשנת 2000), כאשר מתקיימים ארבעה קריטריונים:

 • הזדהות חזקה לאורך זמן עם המגדר השני או מגדר א-בינארי (ולא רק במטרה לזכות ברווחים חברתיים-תרבותיים שונים בשל השתייכות למגדר זה).
 • תחושת אי נוחות שקשורה למין שאליו האדם שויך בלידה, או תחושת אי התאמה של האדם לתפקידי המגדר שנגזרים מבחינה חברתית מן ההשתייכות למין זה.
 • האבחנה לא מתאימה לאנשים עם מאפייני אינטרסקס פיזיים (כלומר, אנשים שסימני המין המשניים שלהם הם שילוב כלשהו של סימני מין זכריים ונקביים).
 • מצב נפשי זה גורם למצוקה פסיכולוגית משמעותית או לפגיעה בתפקוד החברתי, התעסוקתי, או בכל תחום תפקוד משמעותי אחר בחייו של האדם.

האבחנה "דיספוריה מגדרית", שמופיעה במקום הפרעה זו במהדורה החדשה של המדריך, DSM-5 (שיצא ב-2013), היא דומה אך כוללת מספר שינויים: הוספו קריטריונים שונים עבור ילדים, מתבגרים ומבוגרים; הוסר פירוט על סוגים שונים של האבחנה המבוססים על נטייה מינית; ואוחדו שני הקריטריונים הראשונים לקריטריון אחד (הזדהות עם המין השני ודחייה כלפי המין המולד).[3]

לעיתים קרובות תחושת חוסר ההתאמה מופיעה כבר בילדות, אך בגיל זה היא נחשבת כהפרעת זהות מגדרית אצל ילדים (Gender identity disorder in children, בראשי תיבות GIDC), המובחנת מהפרעה זו אצל מתבגרים או מבוגרים. אצל ילדים ההפרעה מאובחנת כשהיא מופיעה הרבה לפני גיל ההתבגרות המינית. היא מתאפיינת בחוסר נוחות לגבי המין המולד, ורצון להשתייך למין השני (או התעקשות שהוא/היא שייכ/ת למין השני). כן קיימים העדפה חזקה וחיקוי ללבוש של המין השני, למשחקי דמיון בהם הילד ממלא את תפקידי המגדר של המין השני, למשחקים ותחביבים המשויכים בדרך כלל למין השני, וכן העדפה חזקה לשחק עם בני המין השני.

אצל ילדים, מתבגרים ומבוגרים עם הפרעת זהות מגדרית עולה לעיתים קרובות קושי משמעותי ומצוקה בהתמודדות עם תגובות החברה להתנהגותם ותחושותיהם. לעיתים נוצרים אף דיכאון או התנהגות אנטי-חברתית בעקבות ההתמודדות עם דחייה מצד החברה.

אפידמיולוגיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעבר היה קושי להעריך את שכיחות התופעה, ולרוב היא הייתה מוערכת על פי אחוז המעוניינים בהליך להתאמה מגדרית. הקריטריונים העדכניים מקיפים יותר וניתנים לאבחון מוקדם יותר, ומאידך אצל רוב[4] המאובחנים בדיספוריה מגדרית בילדותם, תדעך התופעה עד הגיעם לבגרות.

גורמים משוערים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • גורמים ביולוגיים - טענות מסוימות, שמקורן בחקר התנהגויות מיניות של חיות ובפרט של חולדות מעבדה גורסות כי מצב זה נגרם בעקבות השפעות שונות של הורמוני המין על ההתנהגות. כך למשל כמות גדולה של הורמון הטסטוסטרון (ההורמון ה"זכרי") אצל נשים מגבירה התנהגויות "זכריות" כגון תוקפנות, ואילו עודף באסטרוגן (ההורמון ה"נקבי") אצל גברים מפחית התנהגויות מסוג זה. מחקרים על תאומים מצביעים על כך שדיספוריה מגדרית תלויה גם בגורמים גנטיים.[5] טענות בדבר ההשפעות הביולוגיות נחשבות שנויות במחלוקת, שכן ההתנהגות האנושית היא מורכבת מאוד והיא פונקציה של גורמים רבים הקשורים זה בזה. לכן הקביעה שההורמונים הם הגורם העיקרי ל-GID היא פשטנית למדי ואינה יכולה להסביר לבדה את התופעה.
 • גורמים פסיכו–חברתיים - תאוריות מסוימות גורסות כי שילוב בין גורמים מורכבים כגון תכונות ההורים, אופן גידול הילדים, המזג שהאדם נולד איתו, והציפיות התרבותיות לגבי תפקידי המגדר, עשוי להשפיע על התפתחותה של GID.

טיפול[עריכת קוד מקור | עריכה]

הטיפול המקובל הוא טיפול פסיכולוגי, שמטרתו לרוב היא לתמוך באדם ובהתמודדותו עם תחושותיו, ללא ביקורת ושיפוטיות, לעזור לו לחוש בנוח עם הזהות המינית המגדרית הרצויה, וכן ללוות ולתמוך בו במקרה של החלטה על בלוקרים (אנ'), הורמונים וניתוח להתאמה מגדרית. כאשר מדובר בילד או מתבגר, הטיפול נועד במקביל לתמוך גם בהורים, להדגיש את חשיבות התמיכה שלהם בילד ללא ביקורת, לעזור להם לסייע לילד בהתמודדותו מול התגובות והסטריאוטיפים בחברה לגבי התנהגותו, וכן להסביר להם את חשיבות ההתערבות המוקדמת, בין אם תוביל לשינוי בזהותו המינית של הילד ובין אם לאו.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ What Is Gender Dysphoria?, The American Psychiatric Association
 2. ^ Gender Dysphoria, American Psychiatric Publishing
 3. ^ "Highlights of Changes from DSM-IV-TR to DSM-5". American Psychiatric Association. May 17, 2013.
 4. ^ במחקרי עוקבה שונים נמצאו שיעורים של בין 61% ל-98%. ראו:Ristori, Jiska; Steensma, Thomas D. (2 בינואר 2016). "Gender dysphoria in childhood". International Review of Psychiatry (באנגלית) 28 (1): 13–20. ISSN 0954-0261. PMID 26754056. doi:10.3109/09540261.2015.1115754. 
 5. ^ Heylens G, De Cuypere G, Zucker KJ, Schelfaut C, Elaut E, Vanden Bossche H, De Baere E, T'Sjoen G (March 2012). "Gender identity disorder in twins: a review of the case report literature". The Journal of Sexual Medicine. 9 (3) 751–7. doi:10.1111/j.1743-6109.2011.02567.x. PMID 22146048.

הבהרה: המידע בוויקיפדיה נועד להעשרה בלבד ואינו מהווה ייעוץ רפואי.