שיחה:דיספוריה מגדרית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

ויקיזציה[עריכת קוד מקור]

הערך זקוק עדיין לעריכה והגהה. איני פסיכולוג כך שאיני יודע לאיזה קטגוריות יש לשייכו מלבד קטגוריה:מגדר ערןב - שיחה 23:13, 22 במרץ 2011 (IST)

קטגוריה:זהות מינית[עריכת קוד מקור]

הערך לא עוסק בזהות מינית, אלא בזהות מגדרית. לדעתי הקטגוריה הזו מטעה. אנדר-ויק 14:24, 7 באפריל 2011 (IDT)

עדכון הערך[עריכת קוד מקור]

"הפרעת זהות מגדרית" אינה מופיעה בהוצאה האחרונה של הDSM, יש לעדכן את הערך. --מרגלית פינק - שיחה 12:19, 23 באוגוסט 2013 (IDT)

תודה על ההערה. כן מופיעה במקומה האבחנה "דיספוריה מגדרית". עדכנתי את הערך בהתאם. Ravit - שיחה 15:16, 23 באוגוסט 2013 (IDT)

דיספוריה מגדרית זה לא דומה להפרעת זהות מגדרית[עריכת קוד מקור]

דיספוריה מאובחנת - כמו רוב ההפרעות - על פי רמת הסבל של מי שסובל מזה. אין הכרח שכל מי שמזדהה כטרנסג'נדר יסבול מההפרעה כבסיס להיותו טרנסג'נדר. לעומת המונח הפרעת זהות מגדרית, שמניחה שכל מי שטוען לזהות מגדרית אחרת ממה שהחברה מניחה ומייחסת לו סובל מהפרעה. בעצם - על ידי כך שההפרעה הוצאה מה-DSM וכבר לא קיימת ככלי איבחוני, זה צריך להיות מאוד ברור בערך שזוהי הפרעה שהופרכה, ולא נחשבת תקינה. TMagen - שיחה 15:32, 13 באפריל 2015 (IDT)

שינוי שם הערך[עריכת קוד מקור]

לאור השינוי ב-DSM ("הפרעת זהות מגדרית" אינה מופיעה עוד ובמקומה מופיעה "דיספוריה מגדרית"), רצוי לעדכן את שם הערך. Pelegbl - שיחה 02:46, 20 ביולי 2016 (IDT)

דיווח שאורכב ב-24 בדצמבר 2018[עריכת קוד מקור]

דיווח מהדף ויקיפדיה:דיווח על טעויות

ההפרעה נקראת עכשיו דיספוריה מגדרית, אבל החל מ"מאפיינים" היא קרויה בטקסט כמה פעמים "הפרעת זהות מגדרית". למרות שעכשיו כבר לא נהוג להשתמש בהגדרה הזאת בכלל

איחוד ערכים[עריכת קוד מקור]

מציע לאחד את הערך הזה עם הערך דיספוריה מגדרית בילדות, כך שהערך הנ"ל יהווה פסקה מערך זה. נעם דובב - שיחה 18:48, 24 בפברואר 2019 (IST)

האם ניתן לראות בקלות מהו הזיווג או זהות מגדרית של אדם?[עריכת קוד מקור]

לכאורה כן. כותב גנדלף "גם היד שלו רק שויכה לו בלידתו על סמך מאפיינים פיזיולוגיים" - היד של אדם קלה להבחנה. לעומת זאת מין פיזיולוגי לא קל באותה מידה לאבחון. לרוב יש התאמה בין המבנה הגנטי (XY), איברי המין, ומבנה המוח. בלידה אנחנו מבחינים רק באיברי המין - לא בשני הדברים האחרים. לכן בלידה קובעים פשוט "זכר" או "נקבה" - לרוב צודקים, לא תמיד. לכן המונחים "זכר" \ "נקבה" מטעים. האזרח דרור - שיחה 11:33, 20 במרץ 2019 (IST)

הנוסח מתייחס לזוויג, שלפיו תינוקות מוגדרים כזכר או כנקבה. לא למבנה הגנטי או למבנה המוח. בברכה, גנדלף - 11:36, 20/03/19
תינוקות לא מוגדרים כזכר או נקבה לפי זוויג אלא לפי איברי המין שאנחנו רואים מבחוץ - את הזיווג אנחנו לא רואים. בנוסף יש גם אינטרסקס. הפתיח יוצר את הרושם שאדם כלשהו הוא נניח "זכר" ומסיבה כלשהי הוא מחלט להיות "נקבה". אבל לא זיווג ולא זהות מגדרית לא עובדים ככה - למרות שזה הדבר הנפוץ. האזרח דרור - שיחה 11:48, 20 במרץ 2019 (IST)