לדלג לתוכן

דרשו ד' ועוזו

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
דרשו ד' ועוזו
מדינה ישראל עריכת הנתון בוויקינתונים
מטה הארגון ירושלים עריכת הנתון בוויקינתונים
מייסדים דוד הופשטטר עריכת הנתון בוויקינתונים
תקופת הפעילות 1997–הווה (כ־27 שנים) עריכת הנתון בוויקינתונים
www.dirshu.co.il
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

"דרשו" - קרן עולמית לחיזוק ועידוד לימוד התורה, הוא ארגון הפועל בקרב המגזר החרדי ומטרתו לעודד אברכים ובחורי ישיבות ללימוד הדף היומי וההלכה. הארגון מקיים מבחנים מדי חודש במגוון תחומים, ומחלק מלגות כספיות לעומדים בהם בהצלחה. 'דרשו' מפעיל תחתיו ארגון נוסף – אחינו - תורה ויהדות לנוער, הפועל בקרב בני נוער חרדים וחוזרים בתשובה.

בנשיאות הארגון מכהנים הרב ברוך דב פוברסקי, הרב דוד כהן, האדמו"ר מוויז'ניץ, האדמו"ר מצאנז, האדמו"ר ממודז'יץ והאדמו"ר מאלכסנדר. בעבר גם כיהנו הרב גרשון אדלשטיין והרב שמעון בעדני עד שנפטרו. כמו כן רבנים חרדים רבים תומכים בארגון ומשתתפים באירועי ה'סיום' שעורך[1][2].

הארגון נוסד וממומן על ידי דוד הופשטטר[3], מטורונטו שבקנדה. הארגון מחזיק משרדים בישראל, ארצות הברית ובקנדה.

ארגון 'דרשו' הוקם בכ"ז תשרי ה'תשנ"ח, כארגון מקומי לחיזוק ועידוד לימוד התורה, בטורונטו שבקנדה, כשהבסיס היה שיעור ב'דף היומי' שמסר נשיא הארגון מדי בוקר בבית המדרש של 'דרשו' ברחוב יונג בטורונטו.

אט אט התרחב הארגון והוקמו מוקדי פעילות נוספים בתוך הקהילה היהודית בטורונטו ומחוצה לה, זרוע נוספת נפתחה במונטריאול בדמות 'כולל' ל'בעלי בתים' מקומיים, ומשם לארצות הברית השכנה. כעבור שנים אחדות כבר הופעלו על ידי 'דרשו' כוללים ללימוד תורה בערים לייקווד שבניו ג'רזי, ניו יורק[4]. בולטימור, סינסינטי, קליבלנד[5], סילבר ספרינג[6], מונסי, שיקגו, דטרויט ועוד.

במקביל נוסד ארגון 'דרשו' בישראל, עם הקמתם של כוללי אברכים בשכונת רמות שבירושלים ובבית שמש.

הגרעין ההתחלתי מנה כ-1000 נבחנים, וכיום עומד על כ-20 אלף נבחנים בגמרא ובהלכה[דרוש מקור].

'דרשו' מפעיל שלוחות בארצות הברית, קנדה, שווייץ, דרום אפריקה, ונצואלה, ברזיל, מקסיקו, ארגנטינה, אוסטרליה, פנמה, בלגיה, אנגליה, בלארוס, אוקראינה, רוסיה ועוד[דרוש מקור].

בישראל מפעיל הארגון קרוב ל-500 שיעורים בעשרות יישובים ברחבי הארץ, לצד מאות מוקדי בחינה הפועלים בהתאם למועדי בחינות במגוון התוכניות של הארגון.

מסלולי הלימוד

[עריכת קוד מקור | עריכה]
 • קנין תורה - בשנת ה'תשס"א פתח הארגון את מסלול 'קניין תורה', במסגרתו נערכו מבחנים חודשיים על 30 דף מתוך התלמוד הבבלי מדי חודש, על פי מסלול הדף היומי. אחת לארבעה חדשים נערך מבחן מסכם.
 • קנין ש"ס - כמו כן הוקם מסלול 'קניין ש"ס' בו המשתתפים נבחנים במהלך הזמן על הש"ס כולו.
 • קנין משניות - בהמשך הוסיפו בתוכנית לימוד התלמוד הבבלי גם את מסכתות המשניות שאין עליהם תלמוד בבלי מסדרי זרעים וקדשים. מסלול לימוד זה מכונה 'קניין משניות'.

בסיום מחזורי הלימוד של הדף היומי, עורך הארגון 'מעמד סיום הש"ס', בו משתתפים רבים ממנהיגי הציבור החרדי. בהמשך הוסיפו תוכנית לימוד לאברכי כוללים שמסיימים בה את הש"ס ב14 שנים.

 • 'דף היומי בהלכה' - מסלול בו מדי יום נלמד עמוד אחד מתוך ספר משנה ברורה. מחזור לימוד הדף היומי בהלכה נמשך כשבע שנים. מדי חודש נערך מבחן, ואחת לחצי שנה מבחן מסכם.
 • 'קניין הלכה' מסלול לימוד הלכה המבוסס על לימוד ארבעה טורים ושולחן ערוך, עם עיון בסוגיות בתלמוד הבבלי והירושלמי הקשורות לנושא.

תוכניות 'בני הישיבות'

[עריכת קוד מקור | עריכה]
 • תוכנית 'ותלמודו בידו' במסגרתה נבחנים התלמידים על המסכת הנלמדת בישיבתם, כולל הדפים שאינם נלמדים במסגרת סדרי הישיבה. התוכנית פועלת על פי הספק של 20 דפי גמרא בחודש, גפ"ת. הנבחנים מקבלים מלגה על כל מבחן ומלגה נוספת בסיום כל המסכת.

במשך השנים בהן פועלת התוכנית נבחנו במסגרתה כ-20 אלף בחורי ישיבות[דרוש מקור].

 • תוכנית 'דרשו בוקר'. במסגרת זו לומדים הבחורים מדי בוקר מ 6:00 עד 7:00 בבוקר. הספק הלימוד במסגרת תוכנית זו עומד על שניים וחצי דפי גמרא בשבוע, והמלגה מוענקת לפי חישוב משולב של שעות הלימוד וציוני המבחנים.
 • 'מקדשי שביעי'. מסלול לימוד לימי שישי, שבתות ומוצאי שבתות. החומר הנלמד הוא הדפים הנלמדים בישיבה באותו השבוע, או חזרה על מסכת שנלמדה בישיבה בשנים קודמות.

תוכניות עונתיות

[עריכת קוד מקור | עריכה]
 • 'קנין שבת' - התקיים מספר פעמים במהלך ימי בין הזמנים של חודש ניסן. במסגרת זו נלמדו הלכות שבת בסגנון הלימוד של 'הדף היומי בהלכה', ונבחנו על הנלמד עם סיום בין הזמנים.
 • 'קנין סוכה' - התקיימה מספר פעמים בבין הזמנים של חודש תשרי. במסגרת התוכנית למדו ונבחנו אברכים ובחורים על הלכות סוכה מתוך המשנה ברורה, בסגנון הלימוד של הדף היומי בהלכה.
 • 'קניין שביעית' - תוכנית העוסקת בהלכות שמיטה, ומתקיימת אחת לשבע שנים, בשנת השמיטה. הלימוד כולל לימוד משניות מסכת שביעית בשילוב הלכות שמיטה.

הוצאת ספרים

[עריכת קוד מקור | עריכה]

ארגון דרשו הוציא לאור מספר ספרים. המפורסם שבהם הוא ספר משנה ברורה עם הערות לצידו בהן מובאים דברי הפוסקים שלאחר ימי המחבר, כמו כן לאחרונה הוציא הארגון שני כרכים של שולחן ערוך יורה דעה באותה מתכונת של המשנה ברורה. בנוסף מוציא הארגון עלון שבת בשם 'לקראת שבת מלכתא'.

במסגרת לימודי הש"ס וכן לימודי ההלכה, נערכו במהלך השנים אירועים רבי משתתפים של 'סיום הש"ס' וכן 'סיום הדף היומי בהלכה'.

 • בניסן ה'תשע"ה נערך מעמד הסיום למחזור הראשון של מבחני הדף היומי על הש"ס. בשל ריבוי משתתפים האירוע פוצל לשני מעמדים שהתקיימו במקביל, האחד בהיכל נוקיה בתל אביב והאחר בבנייני האומה בירושלים[7].

קישורים חיצוניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים

[עריכת קוד מקור | עריכה]