הדוקטור (מסע בין כוכבים)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
הדוקטור
הדוקטור, מתוך "מסע בין כוכבים: וויאג'ר"
הדוקטור, מתוך "מסע בין כוכבים: וויאג'ר"
שם סרט "מסע בין כוכבים: המפגש"
תוכנית טלוויזיה "מסע בין כוכבים: וויאג'ר"
"מסע בין כוכבים: חלל עמוק 9"
הופעה ראשונה פרק הבכורה של "מסע בין כוכבים: וויאג'ר", 1995
הופעה אחרונה Endgame, פרק סיום הסדרה של "מסע בין כוכבים: וויאג'ר"
מספר הופעות 170 פרקים של "מסע בין כוכבים: וויאג'ר"
פרק אחד של "מסע בין כוכבים: חלל עמוק 9"
מסע בין כוכבים: המפגש (הופעת קמע)
יוצרים ד"ר לואיס צימרמן
גילום הדמות רוברט פיקארדו
מידע
תאריך לידה 2371 (הופעל לראשונה)
גזע הולוגרמה (הולוגרמה רפואית לשעת חירום)
מין זכר
מקצוע קצין רפואה ראשי
שיוך צי הכוכבים
כוחות ערטילאות עריכת הנתון בוויקינתונים
אזרחות פדרציית הכוכבים המאוחדת
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

הדוקטוראנגלית: The Doctor) הוא דמות בדיונית ביקום הבדיוני של זיכיון "מסע בין כוכבים", המופיע בסדרת הטלוויזיה "מסע בין כוכבים: וויאג'ר". הדוקטור הוא הולוגרמה רפואית לשעת חירום, סימן 1 (באנגלית: Emergency Medical Hologram, או בקיצור: EMH). את הדמות מגלם השחקן האמריקאי רוברט פיקארדו.

ביוגרפיה בדיונית של הדמות[עריכת קוד מקור | עריכה]

הולוגרמה רפואית לשעת חירום[עריכת קוד מקור | עריכה]

דמותו של הדוקטור החלה את שירותה בספינת החלל "וויאג'ר" כתוכנה סטנדרטית של הולוגרמה רפואית לשעת חירום, המובנית בתוך המרפאה של כל ספינת חלל חדשה של צי הכוכבים. ה-EMH היא תוכנה לשימוש בשעת הצורך, אם רופא הספינה משותק או מוגבל ואינו יכול לספק מענה רפואי. בפרק הראשון של הסדרה, קצין הרפואה הראשי של "וויאג'ר", יחד עם האחות הוולקנית, נהרגים, דבר המחייב שימוש ממושך יותר ב-EMH. מאחר שהוא היה מיועד במקור כמערכת גיבוי רפואית זמנית בלבד, ולא כצורת חיים מלאכותית, מאמצים רבים נדרשו מהדוקטור בחלקים הראשונים של המסע. הוא זכה לסיוע מפאריס ומקס, אשר תיפקדו כאח וכאחות (בהתאמה).

כאשר תוכנת ה-EMH מופעלת, הברכה המקובלת של הדוקטור הייתה: "נא לציין את האופי של מצב החירום הרפואי". מאוחר יותר, התוכנה שונתה כך שהדוקטור יוכל לומר כל מה שהוא ירצה. כמו כן, מאוחר יותר הוא אף קיבל את היכולת להפעיל ולכבות את התוכנה של עצמו.[1]

בתחילה, תוכנת ההולוגרמה של הדוקטור הייתה מוגבל בתנועתה לשטחי המרפאה ואולמות ההולודק בלבד.[2] בהמשך, הדוקטור משיג לרשותו פולט הולגרפי נייד מהמאה ה-29.‏[3] הפולט הנייד מאפשר לדוקטור לנוע בחופשיות בכל מקום, מה שהופך אותו לחבר צוות אידיאלי למשימות שבהן הסביבה מזיקה או קטלנית עבור שאר אנשי הצוות. לדוגמה, כאשר צוות חוליית נחיתה נלכד על כוכב רדיואקטיבי, הדוקטור היה מסוגל לחבור אל האנשים וכמעט לבדו להציל את כל חברי הקבוצה משום שכפי שציין, בהיותו הולוגרמה - הוא חסין בפני קרינה, באומרו כי "יש יתרונות בלהיות הולוגרמה".

בהתאם לכמות של דפוסי הולוגרמה שיש לו והקיבולת של מאגרי הדפוס שלו, לדוקטור לפעמים יש את יכולת לשנות את צורתו.[4] כמו כן, לדוקטור יש את היכולת להוריד את התוכנית ואת שגרות אישיותו אל דמויי-אדם עם שתלי בורג, ובכך לשלוט בפונקציות וביכולות של אותו דמויי-אדם. כזה הוא המקרה שבו הדוקטור נאלץ להסתתר בתוך גופה של שבע מתשע.[5]

אישיות, מערכות יחסים ותחביבים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בסופו של דבר, ה-EMH פיתח לעצמו אישיות משלו, אף על פי שהוא בדרך כלל שומר על השנינות הארסית המקורית שלו. בניסיון לפתח אישיות מציאותית, הדוקטור לא רק מייצר לעצמו משפחה הולוגרפית,[6] אלא חווה מספר הולך וגדל של חוויות "אנושיות" אחרות. זה הביא את התוכנית של הדוקטור להתפתח לכיוון יותר מציאותי, עם רגשות ושאיפות. הוא פיתח קשרים בין-אישיים משמעותיים ומורכבים עם רבים מחברי הצוות של הספינה; כמו כן, פיתח את כישוריו כמחזאי, צייר, צלם, ואף הפך לבעל ידע בחום האופרה.

אחד מהמוטיבים החוזרים בסדרה הוא ההיבט האתי של יצור מלאכותי, הנראה תבונתי. בפרק 11 של עונה 5 "Latent Image", על הדוקטור לטפל בשני חולים עם סיכוי שווה של הישרדות, אולם יש לו זמן שיספיק רק לטיפול אחד, והדוקטור בוחר לטפל בהארי קים, אותו הוא מחשיב כחברו. החולה האחר, סג"ם ג'טאל, נפטר. הדוקטור הוצף ברגשות אשמה, שכן האמין שידידותו השפיעה על הבחירה שלו. כאשר הלחץ כמעט הביא את תוכניתו לסף קריסה, קפטן ג'יינוויי הורתה למחוק את הזיכרונות שלו מאירועים אלו. כאשר הדוקטור, מאוחר יותר, מגלה רמזים למה שקרה, קפטן ג'יינוויי השתכנעה כי יש לו את הזכות ללמוד להתמודד עם האשמה, באותו האופן שבו מתמודד כל יצור תבוני אחר; ולא להיות מטופל כאילו היה פריט ציוד פגום.[7]

הדוקטור מגיש הולו-רומן בשם "היו חופשיים, פוטונים" להוצאה לאור על פני כדור הארץ, המפרט את האופן שבו צי הכוכבים מתנהג לעיתים כלפי הולוגרמות. הדמויות שלו היו מבוססות באופן הדוק על צוות "וויאג'ר", אבל בצורה מוגזמת, אינטנסיבית ואכזרית, שהעלתה חששות בקרב הצוות כי המוניטין שלהם ייהרס. טום פאריס משכנע את הדוקטור לבצע התאמות, מבלי להקריב הנושא שלו. הדוקטור גילה כי הוא חסר זכויות משפטיות, שכן החוק של הפדרציה לא סיווג אותו כ-"יצור חי". לכן, אסור היה לו לבצע שינויים כלשהם בהולו-רומן שהגיש. מאמציה של קפטן ג'יינוויי הביאו לכך שהדוקטור זכה למעמד של "אמן", (אם כי לא "אדם"). זה איפשר לו לשכתב את הרומן שלו. ארבעה חודשים מאוחר יותר, הרומן היה מוכר לכל אורך רביע אלפא, ונחשב לעבודה מעוררת מחשבה.

תוכניתו של הדוקטור התפתחה עד לנקודה שבה הוא התאהב בשבע מתשע, אף על פי שהיא לא אהבה אותו בחזרה. בעתידו של ציר זמן חלופי המתואר בפרק "Endgame", הדוקטור מאמץ לעצמו את השם "ג'ו", ומתחתן עם אישה אנושית, בשם אנה (בגילומה של איימי לינדזי).

הולוגרמת פיקוד לשעת חירום[עריכת קוד מקור | עריכה]

בפרק "Tinker, Tenor, Doctor, Spy" נטבע לראשונה על ידי הדוקטור המונח "הולוגרמת פיקוד לשעת חירום" (באנגלית: Emergency Command Hologram, או בקיצור ECH). בפרק זה, הדוקטור יוצר תוכנית שמאפשרת לו לחלום בהקיץ, כאשר בהזיות גרנדיוזיות אלה הדוקטור מוסיף לעצמו שגרה המאפשרת לו לקחת פיקוד על "וויאג'ר" במקרה שצוות הפיקוד מושבת. כאשר השגרה מופעלת, שינוי דרמטי מתרחש במדיו של הדוקטור: מדי הרפואה הכחולים הופכים לאדומים, וסיכות דרגת קפטן מופיעות על צווארונו. כאשר הצוות מגלה כי הדוקטור חולם בהקיץ, הם משתמשים בהולודק על מנת לצפות בחלומותיו, הוא מביע את רצונו בפני קפטן ג'יינוויי לשמש כ-ECH גם במציאות, והיא מבטיחה לו שתשקול את הצעתו. זמן קצר לאחר מכן - הדוקטור מקבל הזמנות להגשים את חלומותיו בהקיץ.

הופעת הבכורה של ה-ECH מתרחשת בפרק "Workforce", בעונה שלאחר מכן. בעקבות תקרית עם מוקש שהוטמן בתת-חלל, כמות גדולה של קרינת טטריון משתחררת, והצוות נאלץ לנטוש את הספינה. על מנת לשמור על הספינה בתנועה, הדוקטור מקבל פיקוד.

בפרק "Renaissance Man", בניגוד לרצונם של אנשי צוות, הדוקטור משתמש בתוכנית ה-ECH כדי לפלוט את ליבת מנוע העיוות.

עותקי גיבוי[עריכת קוד מקור | עריכה]

שלא כמו רוב תוכניות מחשב, התוכנית של הדוקטור מעולם לא הועתקה או גובתה. ל"וויאג'ר" יש קיבולת זיכרון מוגבלת; התוכנית השלמה של הדוקטור משתמשת ב-50 מיליון ג'יגה-קווד ("Lifesigns"). מגבלה זו גם מוזכרת בפרק "The Swarm". עם זאת, הפרק "Living Witness" מתאר עתיד שבו עותק גיבוי קיים, אבל הוא אבד במהלך הפרק, והותיר את "וויאג'ר", שוב פעם, ללא גיבוי.

שם[עריכת קוד מקור | עריכה]

אחד מהמוטיבים החוזרים הבולטים בדמותו של הדוקטור הוא היעדרו של שם. צי הכוכבים לא הקצה שם ל-EMH, ובתחילה הדוקטור אף טען שהוא לא רוצה בשם. מאוחר יותר, הוא אימץ שמות כמו "שמולוס"[8] (על ידי מטופל וידיאני), "שוויצר"[9] (על שם אלברט שווייצר), "ואן גוך" (על שם וינסנט ואן גוך), "קנת'",[10] "ג'ונס", וכמה אחרים. בחומר פרסומי מוקדם, בטרם "מסע בין כוכבים: וויאג'ר" עלתה לראשונה לשידור באוויר, התייחסו אל הדמות כאל ד"ר "צימרמן", על שם היוצר של ה-EMH - ד"ר לואיס צימרמן. בפרק סיום הסדרה, בעתיד של ציר זמן חלופי, הדוקטור מצהיר כי בחר לעצמו את השם "ג'ו".[11]

ליהוק[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתחילה, רוברט פיקארדו נבחן לתפקיד של ניליקס. אף על פי שאיתן פיליפס קיבל את התפקיד, פיקארדו התבקש על ידי המפיקים לחזור ולהיבחן לתפקיד הדוקטור, דבר שהפתיע אותו מאוד, משום דבר שבדרך כלל דבר שכזה לא קורה.[12] במהלך האודישן שלו לתפקידו של הדוקטור, רוברט פיקארדו נתבקש לומר רק: "מישהו שכח לכבות את התוכנית שלי". עם זאת, הוא אלתר, והוסיף: "אני רופא, לא מנורת הלילה!" (פיקארדו חשש בתחילה שהוא הרס את הסיכויים שלו מפני שאלתור זה משהו ש"לא עושים" באודישן).

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ Writers: Jack Klein, Karen Klein, and Kenneth Biller; Director: Kim Friedman (1995-05-15). "Jetrel". Star Trek: Voyager. Season 1. Episode 15.
 2. ^ Writers: Brannon Braga and Joe Menosky; Director: David Livingston (1996-11-06). "Future's_End". Star Trek: Voyager. Season 3. Episode 150.
 3. ^ Writers: Brannon Braga and Joe Menosky, Directors: David Livingston (part I) and Cliff Bole (part II) (1996-11-06–1996-11-13). "Future's End". Star Trek: Voyager. Season 3. Episode 50 and 51.
 4. ^ Writers: Mike Sussman and Phyllis Strong; Director: Mike Vejar (2001-05-16). "Renaissance_Man". Star Trek: Voyager. Season 7. Episode 170.
 5. ^ Writers: Eric Morris, Mike Sussman, Michael Taylor and Phyllis Strong; Director: Robert Duncan McNeill (2000-11-15). "Body_and_Soul". Star Trek: Voyager. Season 7. Episode 153.
 6. ^ Writers: Harry 'Doc' Kloor and Jeri Taylor; Director: Anson Williams (1997-04-23). "Real_Life". Star Trek: Voyager. Season 3. Episode 64.
 7. ^ Writers: Eileen Connors and Joe Menosky; Director: Mike Vejar (1999-01-20). "Latent Image". Star Trek: Voyager. Season 5. Episode 105.
 8. ^ Writers: Kenneth Biller; Director: Cliff Bole (1996-02-06). "Lifesigns". Star Trek: Voyager. Season 2. Episode 35.
 9. ^ Writers: Naren Shankar; Director: Les Landau (1995-04-12). "Heroes_and_Demons". Star Trek: Voyager. Season 1. Episode 12.
 10. ^ Writers: Harry Kloor and Jeri Taylor; Director: Anson Williams (1997-04-23). "Real_Life". Star Trek: Voyager. Season 3. Episode 64.
 11. ^ Writers: Kenneth Biller, Robert Doherty, Rick Berman, Brannon Braga; Director: Allan Kroeker (2001-05-23). "Endgame". Star Trek: Voyager. Season 7. Episode 271.
 12. ^ "Robert Picardo ("The Doctor" - VOY)". startrek.com. 6 במאי 2002. When I didn't get the part, the producers shocked me by asking me to reconsider the Doctor. Usually in TV, when you have tested for one role, they simply throw you into the ash can and move on to another actor. {{cite web}}: (עזרה)