טום פאריס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
טום פאריס
טום פאריס, מתוך "מסע בין כוכבים: וויאג'ר"
טום פאריס, מתוך "מסע בין כוכבים: וויאג'ר"
תוכנית טלוויזיה "מסע בין כוכבים: וויאג'ר"
הופעה ראשונה פרק הבכורה של "מסע בין כוכבים: וויאג'ר"
הופעה אחרונה פרק סיום הסדרה של "מסע בין כוכבים: וויאג'ר"
גילום הדמות רוברט דאנקן מקניל
מידע
גזע אנושי
מין זכר
מקצוע הגאי
חובש
שיוך צי הכוכבים
אזרחות פדרציית הכוכבים המאוחדת
דמויות קשורות
משפחה אדמירל אוון פאריס - אבא
ב'לאנה טורס - אשתו
מיראל פאריס - בתו
חברים הארי קים
צ'קוטי

תומאס יוג'ין "טום" פאריסאנגלית: Thomas Eugene "Tom" Paris) הוא דמות בדיונית ביקום הבדיוני של זיכיון "מסע בין כוכבים", המופיע בסדרת הטלוויזיה "מסע בין כוכבים: וויאג'ר". פאריס משמש כהגאי הראשי וחובש על סיפון ספינת החלל וויאג'ר. שמה האמצעי של הדמות, "יוג'ין", הוא מחווה ליוצר "מסע בין כוכבים" - ג'ין רודנברי. את דמותו מגלם השחקן רוברט דאנקן מקניל.

ביוגרפיה בדיונית של הדמות[עריכת קוד מקור | עריכה]

רקע[עריכת קוד מקור | עריכה]

טום פאריס הוא בנו של אדמירל אוון פאריס ונצר למשפחה עם היסטוריה ארוכה של שירות מפואר בצי הכוכבים. בעקבות המסורת של משפחתו, פאריס הצטרף לאקדמיה של צי הכוכבים מתישהו בשנות ה-50 של המאה ה-24, והתמחתה בתחום האסטרופיזיקה. בגין היותו טייס מוכשר, פאריס זכה להיות מוצב בטייסת הכבוד של האקדמיה.

זמן קצר לאחר סיום לימודיו באקדמיה של צי הכוכבים, טום התרסק עם מעבורת שהטיס ליד קלדיק פריים, הראש, וגרם למותם של שלושה קציני צי הכוכבים אחרים. מאחר שפחד שהוא יאבד את המשרה שלו, פאריס זייף רשומה, שמאוחר יותר מגלה כי הסיבה לתאונה היא טעות טייס. מאמציו להסוות את השגיאה הצליחו, אך עדיין, מוכרע על ידי רגשות אשמה וחרטה, הוא התוודה. הוא הועמד למשפט צבאי על המעשים שעשה והודח משירות בצי הכוכבים עם קלון. זה גרם לקרע גדול ביחסים בין פאריס לבין אביו.

על פי הרומן הלא-קאנוני "Pathways" מאת ג'רי טיילור, מפיקת "מסע בין כוכבים: וויאג'ר", קיים סיפור רקע אלטרנטיבי לטום פאריס, שאירועיו דומים למתרחש בפרק "The First Duty" של "מסע בין כוכבים: הדור הבא", על ידי הזזת התאונה לשנותיו של פאריס באקדמיה של צי הכוכבים, והפיכת חבריו הצוערים לקורבנות של פזיזותו.

לאחר שחרורו מצי הכוכבים, פאריס עזב את סן פרנסיסקו למרסיי, שם הוא התחיל להעביר את זמנו בשתייה ובמשחק ביליארד בבר על חוף הים בשם Sandrine's. שם, צ'קוטי, קצין צי הכוכבים לשעבר המשרת כיום במאקי, גילה את פאריס וגייס אותו לשרת כטייס שכיר חרב למרד המאקי נגד הפדרציה. ההרפתקה הזאת לא נמשכה זמן רב, שכן פאריס נלכד על ידי צי הכוכבים בזמן הטסת המשימה הראשונה שלו עבור המאקי. לאחר שנשפט והורשע בבגידה בעוון סיוע למרד המאקי, פאריס נידון לשהות במושבת עונשין של הפדרציה ליד אוקלנד, ניו זילנד.

מסע בין כוכבים: וויאג'ר[עריכת קוד מקור | עריכה]

על קתרין ג'יינוויי, קפטן של ספינת החלל וויאג'ר, הוטל לאתר וללכוד את ספינת המאקי שתחת פיקודו של צ'קוטי. היא משיגה עבור פאריס שחרור זמני ממושבת העונשין, ומציעה לו שחרור מוקדם ודף נקי, בתמורה לכך שישמש כמודיע שלה על צ'קוטי והמאקי. בעת חיפוש אחר ספינת המאקי של צ'קוטי, וויאג'ר וכל צוותה (לרבות ג'יינוויי ופאריס) מושלכים לרביע דלתא על ידי גל אנרגיה מסיבי שנוצר על ידי חייזר המכונה "Caretaker". עם הגעתם לשם, הם מוצאים את ספינת המאקי עוגנת בתוך המערך של ה-"Caretaker". ניצולי האירוע מצאו עצמם תקועים במרחק של כ-70,000 שנות אור מכדור הארץ. ספינת המאקי מושמדת, ואנשי הצוות שלה מצטרפים לצוות הפדרציה על סיפון וויאג'ר.

הגעתה של וויאג'ר לרביע דלתא סיפקה לפאריס התחלה חדשה. ג'יינוויי העניקה לו מינוי שדה כקצין בצי הכוכבים בדרגת לוטננט, ומינתה אותו להיות ההגאי הראשי של הספינה. על אף שהייתה לו התחלה קשה, שכן הן אנשי צי הכוכבים והן אנשי המאקי חשדו בו, הוא עבד קשה והרוויח את הכבוד של חבריו לצוות. במהלך תקופה זו, הוא הפך להיות חבר טוב של סג"ם הארי קים, קצין צעיר במשימתו הראשונה שלו. בסופו של דבר, פאריס מתקבל על ידי הצוות כולו, והופך לאחד מהקצינים המוערכים של ג'יינוויי .

חובותיו של פאריס אינם מוגבלים להטסת וויאג'ר. בהוראתה של ג'יינוויי, הוא מוכשר כחובש שדה ומוטל עליו לסייע לדוקטור, עד אשר הדוקטור ממנה את קס לעוזרת העיקרית שלו. לאחר עזיבתה של קס, בפרק "The Gift", פאריס שב לבצע משמרות חובה רגילות במרפאה.

בפרק "Thirty Days", תוך הפרת הוראות ישירות כדי לעשות את מה שהוא הרגיש שהיה נכון לעשות מבחינה מוסרית, הוא מורד לדרגת סג"ם ומושלך לתא המעצר של וויאג'ר לתקופה של 30 יום. כעבור כשנה, לאחר שעבד בחריצות בתפקידו, הוא שב לדרגתו הקודמת. זה התרחש בדיוק לפני אירועי הפרק "Unimatrix Zero", שבמהלכם נחשף כי פאריס הוא הרביעי בשרשרת הפיקוד.

במהלך שירותו בוויאג'ר, פאריס טיפח כישרון סמוי לכתיבת תוכניות הולודק, ואף תכנן מספר תוכניות כאלו על מנת לבדר את חבריו לצוות. התוכניות הפופולריות ביותר שלו כללו יצירתם של הבר Sandrine's, פייר הייבן - עיירה אירית-אמריקאית בדיונית וסדרת סיפורי קפטן פרוטון - גיבור-על בסגנון סרטי מדע בדיוני של שנות ה-30.

בשנת 2377, טום נישא לב'לאנה טורס, המהנדסת הראשית של וויאג'ר, שהיא חצי אנושית וחצי קלינגונית. טורס ילדה את בתם מיראל פאריס במהלך האירועים שהובילו לחזרתה של וויאג'ר לרביע אלפא ואל כדור הארץ.

לאחר החזרה לרביע אלפא[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר החזרה החל פאריס לשרת ברחבי צי הכוכבים ללא הצבה בספינה קבועה, כשהוא עובר בין חלליות שונות ומספר את זיכרונותיו מההרפתקאות ברביע דלתא.[1]

אישיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

טום פאריס, לעיתים, מוצג כמי שנוטר טינה כלפי אביו, אדמירל אוון פאריס. מצב זה השתפר באופן משמעותי במהלך המסע, בשל נכונותה של ג'יינוויי להציע לו גאולה, ומאוחר יותר בשל יחסיו הרומנטיים עם ב'לאנה טורס.

לפאריס יש עניין רב בתרבות הפופולרית של כדור הארץ במאה ה-20, ולעיתים קרובות הוא עושה שימוש בתוכניות הולודק מסוג זה. הידע שלו סייע לצוות במהלך תקרית של מסע בזמן לתקופה זו.

הוא הופך לחבר טוב של הארי קים כבר מההתחלה, ולעיתים מוצג כמי שמגונן עליו מול הנאיביות שלו. בפרק הראשון, פאריס מציל את קים מקווארק, פרנגי מניפולטיבי. החבר היחיד של הצוות שאיתו בתחילה לפאריס הייתה מערכת יחסים קצת קשה הוא צ'קוטי, לאור ההיסטוריה שלהם במאקי. עם זאת, במהלך מסעה הביתה של וויאג'ר שנמשך שבע שנים, פאריס זכה באמונו של צ'קוטי, השניים התפייסו והפכו לחברים טובים.

בתחילה הסדרה, טום הוא בעל דרגת "לוטננט"; אולם, בפרק העונה הראשונה "Faces" הוא בעל דרגת "לוטננט זוטר".

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ "We Will Always Have Tom Paris", Star Trek: Lower Decks, season 2, episode 3