הדור האבוד

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

המונח הדור האבוד (מאנגלית: Lost Generation) נטבע על ידי גרטרוד שטיין כדי לתאר קבוצת אמריקנים חשובים[1] שחיו בפריז בשנות ה-20 וה-30. כמה מהחברים הנודעים בקבוצה זו הם הסופרים ארנסט המינגוויי, פ. סקוט פיצג'רלד ושטיין עצמה. המונח התפרסם והפך להיות נפוץ וידוע ברבים על ידי המינגוויי, אשר בהתייחסו לדור הצעירים שגדל בתקופת מלחמת העולם הראשונה כתב בספרו המפורסם "The sun also rises" את המשפט "You are all a lost generation" .

המונח התרחב והוא מתאר לרוב את דור הצעירים האמריקאים שחיו בזמן מלחמת העולם הראשונה ולאחריה. אי לכך, דור זה נקרא גם לעיתים דור מלחמת העולם הראשונה או דור שנות ה-20. באירופה הם ידועים בעיקר בתור הדור של 1914, השנה שבה החלה מלחמת העולם הראשונה. בצרפת, שבה התיישבו גולים רבים, הם נקראים Génération au Feu ("דור באש").

מלחמת העולם הראשונה הסתיימה בניצחון של מדינות ההסכמה. המדינות בריטניה, צרפת וארצות הברית הכריעו את גרמניה ואת האימפריה העות'מאנית. ממדי הקטל וההרס שחוללה המלחמה היו כבדים. כ10 מיליון בני אדם נהרגו, רובם צעירים מתחת לגיל 40, וכ-20 מיליון בני אדם נפצעו. דור שלם של אנשים צעירים בעיקר בריטים, צרפתים וגרמנים ניספה ועבר מן העולם. הם כינו את שנות המלחמה "שנים אבודות" ואת בני דורם "הדור האבוד" כי רבים מן החיילים חשו כי המדינאים והמפקדים הוליכו אותם שולל וכי איימי המלחמה, אובדן החברים, הפציעות הקשות וסבל המשפחות היו לשווא.

ויליאם שטראוס וניל האו טוענים בספרם "דורות" כי דור זה נולד בין השנים 1883 ל-1900. סביהם הטיפוסיים היו הדור המוזהב; הוריהם היו הדור המתקדם ודור המיסיונרים. ילדיהם היו דור ה-G.I והדור השקט; נכדיהם הטיפוסיים היו דור הבייבי בום.

תכונות[עריכת קוד מקור | עריכה]

על "הדור האבוד" נאמר כי הוא התפכח על ידי הטבח חסר התכלית של מלחמת העולם הראשונה. דור ציני, שבז למושגי המוסר והנימוס הוויקטוריאניים. ככל ניסיון לתאר דור שלם, הכללה זו נכונה לכמה טיפוסים בני דור זה ולא לאחרים.

בין חברי דור זה נפוצה התלונה כי האמנות והתרבות האמריקאיות חסרות את רוחב היריעה שבעבודות אירופאיות – מה שהוביל צעירים רבים לשהות זמן רב באירופה – ושמרבית הנושאים שראוי לעסוק בהם ביצירה ספרותית כבר זכו לטיפול. אף על פי כן, אותה תקופה עצמה הביאה לפריחה בספרות ובאמנות האמריקאית, ונוצרו בה כמה מיצירות הספרות החשובות ביותר שנכתבו על ידי אמריקאים. דור זה הביא גם לפריחה במוזיקת הג'אז, שיש הטוענים כי היא הז'אנר האומנותי האמריקאי הראשון. במלחמת העולם הראשונה נספה ועבר מהעולם דור שלם של צעירים. החיילים ששרדו חשו במרירות ואכזבה. הם כינו את שנות המלחמה "שנים אבודות" ואת בני דורם "הדור האבוד".

הדור האבוד בימינו[עריכת קוד מקור | עריכה]

בימינו נהוג להשתמש במושג "הדור האבוד" לאנשים שנולדו במהלך שנות השמונים והתשעים של המאה העשרים. דור זה מזוהה בדרך כלל בצעירים שנפלטים מהלימודים ויוצאים לעולם ללא עבודה מספקת והשכר בה נמוך. הם מאופיינים בביטחון תעסוקתי נמוך, ופיטורים תכופים יחסית. דור זה ידוע גם כדור ה-Y, והוא מכונה לא פעם "הדור האבוד" או "הדור המיותר" ויש גם המכנים אותו " הבייבי לוזרז". דור המתעסק יתר על המידה בעצמו, ובהכללה נהוג לומר עליהם שהם נולדו וגדלו לפיתוח הטכנולוגי המואץ של עולם המחשבים והאינטרנט. הדור שיש לו הכל, אך אין לו חלום.

חברים חשובים[עריכת קוד מקור | עריכה]

תרומות תרבותיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

שני נשיאים אמריקאים יצאו מהדור האבוד: הארי טרומן ודווייט אייזנהאואר. לדור זה היה רוב בבית הנבחרים מ-1937 ועד ל-1953, רוב בסנאט מ-1943 ועד ל-1959, ורוב בבית המשפט העליון של ארצות הברית מ-1941 ועד ל-1967.

בין הלא-אמריקאים בני דור זה היו: בניטו מוסוליני, אדולף היטלר, צ'ארלי צ'פלין, טולקין, שארל דה גול ומאו צה דונג.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Mellow, James R. 1992, a life without consequences, p.308. Houghton Mifflin. או בהקדשה לספרו של ארנסט המינגוויי, "וזרח השמש"