דור ה-X

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

דור ה-X או דור האיקסאנגלית: Generation X) הוא דור אשר נולד בעולם המערבי לאחר דור הבייבי בום. גבולותיו של דור זה קשים לתיחום, אך לרוב הכוונה לגל דמוגרפי של אלו שנולדו החל מהשנים הראשונות של שנות ה-60 ועד לסוף שנות ה-70 של המאה ה-20.

דור האיקס הפך למונח מקובל, הן בקרב דמוגרפים ומדעני החברה והן בקרב משווקים אך בעיקר בתרבות הפופולרית. אף על פי שהמונח מתייחס כבר לילידי שנות השישים, המונח דור האיקס הפך לשגור בזכות ספר בשם "דור האיקס" שכתב דאגלס קופלנד, צעיר קנדי בשנת 1991, Generation X: Tales for an Accelerated Culture.

הספר מספר אודות שלושה צעירים שהחליטו לעזוב את החברה, ולעבור לשוליים בפאלם ספרינגס, קליפורניה, שם עבדו בעבודות מזדמנות וחיו מהיד לפה. שלושת הצעירים בילו ביחד את זמנם בניסיון למקם מחדש את הזהות האישית שלהם, כשהנסיגה והריחוק מהחיים הקודמים שלהם ומהחברה שממנה באו עזרו להם בכך. בספר זה קופלנד תיאר את החרדה הקיימת בקרב דור האיקס וכי הדור לא מרגיש שייכות לאייקונים התרבותיים שלו. השימוש של קופלנד במונח X נועד לבטא את היותו של דור זה חסר שם, אך עם זאת, בעל מודעות לגבי היותו קבוצה חברתית מובחנת, הולכת וגדלה.

המונח "דור האיקס" בא להגדיר קבוצת גיל, ולכן אין לו הגדרה סגורה. בתחילה כלל רק ילדים שנולדו בין שנת 1965 עד 1976. בארצות הברית, שנת 1965 הייתה השנה הראשונה שבה שיעור הילודה החל לרדת אחרי גל הלידות שהתחיל מיד אחרי מלחמת העולם השנייה, ושנת 1977 הייתה השנה שבה שיעור הילודה חזר לעלות. פרמטר זה שונה במשך הזמן וכלל הרבה יותר אנשים. כיום, דור זה מוגדר לרוב כאלו שנולדו מהשנים הראשונות של שנות ה-60 ועד סוף שנות ה-70, או בהגדרה מדויקת יותר, מ-1961 עד 1980 (עם חפיפה קלה לדורות שלפניו ואחריו).

לפי חוקרים אמריקאים, דור זה מאופיין בחוסר שאיפה לחולל תמורות בעולם, בנטייה למרוד בסמכות ולבעוט במוסכמות חברתיות, בגדילה ושהייה רבה יותר בבית, ובחשיפה ממוצעת ל-150 פרסומות ביום, כ-800 רציחות וכ-100,000 מעשי אלימות באמצעי התקשורת[1].

לפי העתידן דוד פסיג, דור האיקס הוא דור שבניגוד לקודמיו שוהה הרבה יותר בבית ולכן חשוף רבות לאמצעי התקשורת ולמסרים השיווקים בהם. הוא טוען כי זהו דור שאינו מכיר בסמכות כבעבר, וגדל בעולם הרבה יותר רב-תרבותי. דור ה-X נאמן פחות מהוריו למקום עבודה בודד, ואף נאמן פחות למקצוע בו הוא עוסק. חלק ניכר מאנשי הדור החליפו מקצוע במהלך הקריירה התעסוקתית שלהם.

הדור הבא אחרי דור ה-X הוא דור ה-Y, ילידי שנות ה-80 וה-90.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ לגדול עם הטלוויזיה: המסך הקטן בחייהם של ילדים ובני נוער, דפנה למיש, האוניברסיטה הפתוחה 2002, עמוד 168