החינוך העצמאי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-edit-clear.svg ערך זה זקוק לעריכה: ייתכן שהערך סובל מפגמים טכניים כגון מיעוט קישורים פנימיים, סגנון טעון שיפור או צורך בהגהה, או שיש לעצב אותו.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

במדינת ישראל, החינוך העצמאי הוא כינוי לאחד ממערכי החינוך של בתי הספר החרדים. הוא כולל מסגרות אחדות, המתאפיינות בזיקתן הפוליטית למפלגות החרדיות-אשכנזיות אגודת ישראל ודגל התורה.

מערכת החינוך של החינוך העצמאי כוללת בעיקר את רשת בתי הספר היסודיים לבנות בית יעקב. בעבר היו רוב מוסדות החינוך החרדיים כלולים במסגרת החינוך העצמאי. עם הקמת תנועת ש"ס, הקימה התנועה רשת חינוך משלה בשם מעיין החינוך התורני, על רקע טענות לאפליה עדתית.

החינוך העצמאי כפוף על פי התקנון למועצת גדולי התורה. בין המנהלים במשך השנים היו הרב צבי שרגא גרוסברד, הרב יצחק מאיר, הרב מאיר לוריא ועוד.

רקע[עריכת קוד מקור | עריכה]

חוק חינוך ממלכתי, שנחקק בשנת 1953, איחד את הזרמים השונים שהתקיימו במערכת החינוך בישראל לשתי מסגרות: חינוך ממלכתי וחינוך ממלכתי דתי. מסגרות אלה נמצאות בניהולו ובפיקוחו של משרד החינוך. מחוץ למסגרת האחידה של חוק חינוך ממלכתי נותרו בתי הספר של אגודת ישראל שכונו עד אז "הזרם הרביעי" שסרבו להשתלב במסגרות אלו, ודרשו עצמאות חינוכית, להם הוקם החינוך העצמאי.

תקצוב החינוך העצמאי[עריכת קוד מקור | עריכה]

מסגרות החינוך העצמאי אינן תחת פיקוחו הישיר של משרד החינוך. למרות זאת, ובשונה ממוסדות לא-רשמיים אחרים - נקבע בחוזר מנכ"ל המשרד החינוך כי החינוך העצמאי (ביחד עם מוסדות "מעיין החינוך התורני") יקבל תקציב זהה לזה של מערכות החינוך הממלכתית והממ"ד, כל עוד יעמוד בתנאים של רישום אינטגרטיבי‏[1].

מייסדים ומנהלים[עריכת קוד מקור | עריכה]

למסגרת החינוך העצמאי נכנסו תחילה בתי הספר של היהדות המזוהים עם אגודת ישראל. הבולטים בהם היו המוסדות בירושלים של הרב הלל ליברמן, והרב פנחס לוין (בנות) ומשה פרוש (בנים); בתל אביב - בית הספר לבנות של מאיר שצ'רנסקי ובחיפה - בית הספר לבנות של הרב מאיר ווידיסלבסקי.

המפקח הראשון של הרשת היה הרב זלמן ינקלביץ. המנהל האחרון, מאיר לוריא (איש חסידות סלונים), כיהן בה עד שנת תשס"ח (2008). כיום אין מנכ"ל לרשת, בשל מאבקי שליטה, אולם מי שמנהל את הרשת בפועל הוא צבי בוימל.

לאחרונה הוסכם כי הנהלת החינוך העצמאי שתורכב מ-14 חברים, אשר יתחלקו באופן שווה בין אגודת ישראל ודגל התורה. בתוך אגודת ישראל מוקצים שלושה נציגים לחסידות גור, נציג אחד לחסידות ויז'ניץ, נציג אחד לחסידות סלונים ושני נציגים לסיעת שלומי אמונים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ "תקצוב מערכת החינוך היסודי – מעבר לתקן דיפרנציאלי לתלמיד", חוזר מנכ"ל משרד החינוך (התשס"ג). מוסדות לא-רשמיים אחרים, ובהם רוב מוסדות הלימוד החרדיים (שאינם חלק משתי הרשתות האמורות) ובתי ספר פרטיים לא חרדיים, מתוקצבים בשיעורים שבין 55% ל-75% מתקציבם של מוסדות רשמיים.