המפלגה הליברטריאנית (ארצות הברית)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
המפלגה הליברטריאנית
Libertarian Party
מדינה ארצות הבריתארצות הברית ארצות הברית
מנהיגים ג'ו יורגנסן
תקופת הפעילות 11 בדצמבר 1971 – הווה (51 שנים)
אידאולוגיות ליברטיאניזם, לסה פר
מטה אלכסנדריה, וירג'יניה
מיקום במפה הפוליטית ימין
צבעים רשמיים זהב
www.lp.org
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

המפלגה הליברטריאניתאנגלית: Libertarian Party, ידועה גם בקיצור LP) היא מפלגה אמריקאית אשר נוסדה בשנת 1971 בעיר קולורדו ספרינגס שבמדינת קולורדו. המפלגה דוגלת בליברטריאניזם - צמצום כוחה של הממשלה למינימום ההכרחי, והגברת חירויות האזרח, כולל ביטולו של רעיון מדינת הרווחה. המפלגה לא מחזיקה בכוח משמעותי בפוליטיקה האמריקאית, למרות שהציגה מועמדים לתפקידי מפתח במדינה, כולל לנשיאות ארצות הברית.

בבחירות לנשיאות ב-2012, מועמדה היה גארי ג'ונסון והמפלגה קיבלה פחות מאחוז מהקולות בכל הארץ. במהלך הבחירות לנשיאות ארצות הברית הגיעה המפלגה למקום שלישי במרבית המדינות (אחרי המפלגה הרפובליקנית והמפלגה הדמוקרטית). הישג זה אף בא לידי ביטוי בתוצאות הארציות. כמו כן בבחירות לנשיאות ב-2016, היה גארי ג'ונסון המועמד, והוא הגיע למקום השלישי לאחר טראמפ וקלינטון עם כ-4.4 מיליון קולות (3.29%) אך לא זכה באף אלקטור. כיום אין שום מושל מדינתי המזוהה עם המפלגה, אך יש חברי בתי מחוקקים של המדינות החברים במפלגה, בבחירות לנשיאות שנערכו ב-2020 הייתה ג'ו יורגנסן מועמדת המפלגה לנשיאות.

באפריל 2019, פרש חבר בית הנבחרים ג'סטין עמאש מהמפלגה הרפובליקנית ועבר לליברטריאנים ובכך הפך להיות הנציג הראשון של הליברטריאנים בקונגרס בכלל ובבית הנבחרים בפרט.

אידאולוגיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

המפלגה תומכת בהורדת מיסים משמעותית, שוק חופשי, לגליזציה של סמים קלים, איכות הסביבה (אנשיה טוענים כי סביבה נקייה היא האינטרס של השוק החופשי), נישואים חד-מיניים (ובכל זכויות הלהט"ב), ביטול החוקים על פשעים ללא קרבן ובכך לגליזציה של זנות, פורנוגרפיה, הימורים ופוליגמיה, הזכות לשאת נשק ונגד כל סוג של צנזורה ממשלתית על חופש הביטוי. היא מתנגדת לכל רגולציה ממשלתית במשק וטוענת כי התפקיד הכלכלי היחידי של המדינה הוא להגן על זכות הקניין. בנוסף על כך, היא טוענת כי זכותו של מעסיק לא להכיר בהתאגדות עובדיו. המפלגה תומכת בהפרטת מערכת החינוך הלאומית. אין הכרעה בתוך המפלגה לגבי הפלות מלאכותיות. המפלגה מתנגדת למעורבות אמריקאית בעניינים בינלאומיים.

אירווין שיף שפעל נגד שיטת המיסוי בארצות הברית היה מועמד של המפלגה במערכת בחירות לסנאט של ארצות הברית.

הדורבן, סימולם העדכני של המפלגה הליברטריאנית

סמל המפלגה וצבעה[עריכת קוד מקור | עריכה]

כמו למפלגות אמריקאיות אחרות, גם למפלגה הליברטריאנית יש חיה המזוהה עמה: הדורבן. כמו כן, לרוב מזוהה המפלגה עם הצבע הזהוב.

עד לאחרונה, היה מזוהה הלפיד ביחד עם פסל החירות הנושא אותו בתור הסמליל.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]